Aktualności

Droga powiatowa Kozłów – Wojciechów uroczyście otwarta. “Pięknie się tutaj jeździ”

16.05.2023

Piękna, równa i szeroka droga powiatowa wraz ze ścieżką rowerową została oficjalnie oddana do użytku. Pięciokilometrowy odcinek z Kozłowa do Wojciechowa w gminie Jastrzębia kosztował ponad 10 milionów złotych, z czego ponad połowę nowym władzom powiatu radomskiego udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowo wsparcia udzieliła Gmina Jastrzębia w kwocie 1 636 723 złotych (rozłożone na trzy lata).

Na taką drogę czekali wszyscy: nie tylko kierowcy, ale również rowerzyści, biegacze, czy też amatorzy nordic walking. Szosa prowadzi przez urokliwy las, na skraju kozienickiej puszczy. We wtorek, 16 maja w Wojciechowie w gminie Jastrzębia odbyło się uroczyste otwarcie nowej powiatówki po przebudowie.

Wzięli z nim udział między innymi: minister poseł Marek Suski, wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński, wicewojewoda Artur Standowicz, wójt gminy Jastrzębia Wojciech Ćwierz, a także radni Powiatu Radomskiego: Agnieszka Pasek, Ewa Tkaczyk, Marian Wikło, Teodozja Bień i Zdzisław Mroczkowski na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Krzysztofem Murawskim. Przybyli też mieszkańcy pobliskich miejscowości, którzy nie kryli radości, że wreszcie mają nowy, piękny odcinek drogi. Okolicznościowo zagrał zespół Raz na Ludowo z Lesiowa.

– Dziękuję wszystkim, którzy przychylili się do tej inwestycji i zabiegali o nią. Jeżeli są dobre wnioski i jest współpraca między gminą, powiatem i radnymi, to o takie sukcesy jest łatwiej. Dziękuję za wspólną pracę i zrozumienie. Chciałbym, żeby mieszkańcy Radomia mogli dojechać tutaj przez Rajec, ale niestety tamta droga jest stara i połatana, nie ma ścieżki rowerowej – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

– Powiat Radomski odważnie inwestuje. Liczba wydanych pieniędzy na inwestycje jest miarą sukcesu starosty. Gratuluję i wierzę, że droga będzie bezpiecznie służyć mieszkańcom – powiedział poseł Marek Suski.

Łącznie na terenie gminy Jastrzębia na zadania inwestycyjne i remontowe oraz na wypłatę odszkodowań za grunty przejęte pod rozbudowy dróg, jak również na regulacje stanów prawnych dróg w latach 2019 – 2022 Powiat Radomski wydał już ponad 24,8 mln zł.

W ramach zadania wykonano: wytyczenie granic działek, poszerzenie jezdni do szerokości 6 metrów, korektę ośmiu ostrych łuków, nową konstrukcję jezdni, przebudowę odwodnienia i 4 skrzyżowań oraz nowe oznakowanie pionowe i poziome. Co ważne, na całym odcinku drogi powstała ścieżka rowerowa lub ścieżka pieszo-rowerowa.

Tobiasz Bocheński, wojewoda mazowiecki przyznał, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg nie jest tylko deklaracją, czy obietnicą, ale programem skutecznie realizowanym w całej Polsce. Z uśmiechem życzył kierowcom, aby nie przekraczali prędkości na tym odcinku.

Zadowolony z nowej drogi był również wójt gminy Jastrzębia Wojciech Ćwierz. – To już kolejna inwestycja powiatu na naszym terenie. Tylko w tej kadencji dołożyliśmy 3 miliony na inwestycje powiatu. To dla nas ogromny wysiłek, ale naprawdę było warto. Podziękować chciałbym też radnym naszej gminy i sołtysom, bo doglądali tej inwestycji, zabiegali o nią i efekt jest wspaniały, bo droga jest naprawdę piękna – stwierdził wójt.

– Niejednokrotnie wraz z mężem pomagaliśmy po zdarzeniach drogowych, bo droga była wąska, wyboista, a zakręty źle wyprofilowane. Dlatego bardzo się cieszymy, że teraz jest tu tak pięknie i bezpiecznie. Obserwujemy w ostatnich dniach jak wiele osób z Radomia przyjeżdża tutaj. Szczególnie w niedzielę ścieżka rowerowa jest licznie uczęszczana – powiedziała Agnieszka Pasek, radna powiatu radomskiego, pochodząca z gminy Jastrzębia.

Warto przypomnieć, że w latach 2019 – 2022 na terenie gminy Jastrzębia zrealizowano pięć inwestycji drogowych o łącznej wartości 23 miliony 188 tysięcy 093,02 zł oraz zadania remontowe na kwotę 1 milion 428 tysięcy 418,53 zł. Jednocześnie gmina Jastrzębia do realizacji powyższych zadań udzieliła pomocy finansowej w łącznej wysokości 2 232 535,00 zł.

Powrót