Aktualności
Koniec pracy porodówki szpitala w Iłży. Oddział ginekologii będzie nadal wykonywać zabiegi i diagnostykę
17.10.2024Z dniem 31 października 2024 roku w szpitalu powiatowym w Iłży zostanie formalnie zamknięty Oddział Ginekologii i Położnictwa z opieką nad noworodkiem (roming-in). Zmiany dotyczą jednak zakończenia działalności porodówki, ponieważ pacjentki w dalszym ciągu będą mogły korzystać z opieki specjalistów na oddziale ginekologii.
Od dnia 1 listopada 2024 roku szpital otwiera nowy Oddział Ginekologii Jednego Dnia. Będzie on wykonywał krótkie hospitalizacje diagnostyczne, terapeutyczne oraz zabiegowe z dalszym (jeśli to konieczne) leczeniem w Poradni Ginekologii i Położnictwa. Przewidziane są tam pobyty pacjentek, wymagających krótkiej hospitalizacji (do 24 godzin), związane z diagnostyką i leczeniem chorób kobiecych.
Są to m.in.: średnie zabiegi dolnej części układu rozrodczego, małe zabiegi dolnej części układu rozrodczego, zabiegi w nietrzymaniu moczu, średnie zabiegi górnej części układu rozrodczego oraz małe zabiegi górnej części układu rozrodczego. W trakcie pobytu będą wykonywane wszelkie niezbędne badania diagnostyczne oraz małe zabiegi ginekologiczne.
Nic nie zmienia się również w działalności Poradni Ginekologii i Położnictwa szpitala powiatowego w Iłży, która od 1 listopada będzie kontynuowana bez zmian w ramach istniejącej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Szpital zaprasza do korzystania z usług nowoutworzonego Oddziału Ginekologii Jednego Dnia.
– Jesteśmy na końcowym etapie postępowania w trybie rokowań z Narodowym Funduszem Zdrowia, mającym na celu zawarcie umowy na udzielanie świadczeń w zakresie ginekologii jednego dnia. W ramach rokowań odbyła się wizytacja przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to ostatni etap przed zawarciem Umowy z NFZ na przedmiotowe świadczenia. Oferta w trybie rokowań został oceniona przez NFZ pozytywnie – mówi Joanna Pionka, dyrektor szpitala w Iłży.
Zakończenie działalności porodówki szpitala w Iłży jest związane ze spadającą liczbą porodów oraz zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia o zaprzestaniu finansowania oddziałów, na których jest mniej niż 400 porodów rocznie. W iłżeckim szpitalu rodziło się w ostatnich latach około 100 dzieci rocznie.