Aktualności

Najlepsza papryka pochodzi z Przytyka!

22.08.2022

XXI Targi Papryki w Przytyku przeszły do historii nie tylko dlatego, że przyciągnęły setki osób, ale także dlatego, że po pandemicznej przerwie powróciły w wielkim stylu. Były konkursy, wystawy i wspaniałe koncerty.

Tego dnia w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie na stoiskach przygotowanych przez lokalnych producentów można było zakupić najróżniejsze odmiany papryki. Czerwone, żółte, zielone, słodkie  bądź ostre, każdy znalazł coś dla siebie, a zachęcać do zakupy tego smacznego warzywa nie trzeba było, bo wszyscy chyba znają jego zalety.

Kolorowe złoto Przytyka

Gospodarzami wydarzenia byli starosta radomski Waldemar Trelka i wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński, którzy w swoich wystąpieniach zachęcali do promocji i zakupu papryki, ale przede wszystkim podziękowali rolnikom za ich ciężką, codzienna pracę.   

– Papryka to takie kolorowe złoto Przytyka. Ważne jest, aby zachęcać, zapraszać i zakochać się nie tylko w tym warzywie, ale we wszystkim co polskie. Aby namawiać naszych klientów, konsumentów do tego, aby kupowali u rolnika a nie u pośrednika – mówił starosta Waldemar Trelka.

– Cieszymy się że wreszcie możemy się spotkać w tak licznym gronie, bo przecież przez ostatnie dwa lata, z powodu pandemii, Targi były przekładane. Od wielu lat promujemy paprykę, to wyjątkowe warzywo. Pozwala ono mieszkańcom godnie żyć. Widzę, jak przez lata rozwijają się gospodarstwa, przybywa też plantatorów warzyw, choć widzimy też, jakie koszty muszą ponosić plantatorzy, by uprawy przyniosły godziwy dochód. Dziś jednak, podczas Targów, chcemy choć na chwilę odetchnąć, sprawić sobie wiele radości – mówił wójt Dariusz Wołczyński.

Konkursy i odznaczenia

Co roku, najważniejszym punktem programu jest konkurs na najładniejsze stoisko paprykowe. Tym razem swoje plony zaprezentowało ośmiu producentów. Najwięcej głosów i tym samym nagrodę główną zdobyło stoisko przygotowane przez Alicję i Sylwestra Leśnowolskich z Sewerynowa. Miejsce drugie zdobyli Jolanta i Marek Kościowscy z Przytyka, a trzecie Małgorzata i Mirosław Rogulscy z Dęby.  

Medal Zasłużony dla Rolnictwa otrzymali rolnicy z terenu gminy Przytyk: Zdzisław Gniadek, Dariusz Szymański oraz Radosław Derlecki. Odznaczenia Zasłużony dla Powiatu Radomskiego odebrali: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego we Wrzosie Jolanta Kowalik oraz komendant Komisariatu Policji w Zakrzewie Bogdan Waniak. Z kolei tytuł Zasłużony dla Gminy Przytyk otrzymała dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu Lucyna Wiśniewska. Medale wręczali m.in. poseł na Sejm RP Andrzej Kosztowniak oraz Przewodniczący Rady Powiatu i jednocześnie kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Po wręczeniu odznaczeń przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu Lokalnej Grupy Działania “Razem Dla Radomki” – “Na Najlepszą Potrawę Lokalną Przygotowaną z Papryki”. Nagrody otrzymali: Kazimiera Owczarek i Krzysztof Mazurkiewicz za „Paprykarz Pani Kazi”, Koło Gospodyń Wiejskich Wichrowe Wzgórze w Jakubowie za „Paprykę z jabłkami, śliwkami i kiełbasą” oraz Grażyna Połczyńska za „Skrzynecki sos paprykowy”  

Gwiazdy na scenie

Gdy na sennie wręczane były odznaczenia i nagrody, a następnie najmłodsi bawili się z „Witaminką”, tuż obok można było degustować potrawy z papryki przygotowane przez Jakuba Kuronia. Szef kuchni przygotował m.in. przepyszne leczo.

Po południu wystąpili Maciej Smoliński i Jerzy Kryszak, a po nim Czadoman. Gdy publika była już rozgrzana na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Zespół IRA, którego nikomu nie trzeba było przedstawiać. Publiczność razem z wokalistą Arturem Gadowskim śpiewała takie hity jak: „Mój Dom”, „Nadzieja”, „Ona jest ze snu” czy „Szczęśliwego Nowego Jorku”. Na zakończenie niebo nad Słowikowem rozświetlił pokaz sztucznych ogni.

Powrót