Nowa strzelnica wirtualna uroczyście otwarta w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Iłży

07.02.2024

Ponad 200 tysięcy złotych kosztowała nowa strzelnica wirtualna w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Iłży. We wtorek 6 lutego odbyło się uroczyste otwarcie placówki. Przy okazji wręczono też stypendia Starosty Radomskiego dla czworga uczniów iłżeckiego technikum.

Strzelnicę w szkole wybudowały władze Powiatu Radomskiego, a duże wsparcie na ten cel przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, które przekazało na projekt 160 tysięcy złotych. Powstała ona w specjalnie zaadaptowanej sali. W iłżeckim zespole szkół została utworzona w tym roku klasa pod patronatem MON, gdzie wprowadzono naukę strzelectwa w zakresie przedmiotu “Edukacja dla bezpieczeństwa”.

– Strzelectwo to bardzo ciekawa dyscyplina, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. Umiejętność posługiwania się bronią niesie za sobą liczne korzyści. Strzelanie ćwiczy celność, skupienie, ale pomaga też walczyć z nagromadzonym stresem – zauważa Leszek Giemza, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Iłży.

Nowoczesna strzelnica wirtualna jest kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno – treningowym. Potrafi wszechstronnie przygotowywać uczniów w zakresie obronności. We wtorek 6 lutego podczas uroczystego otwarcia placówki, władze powiatu radomskiego miały okazję spróbować swoich sił z tego typu bronią. Starosta Waldemar Trelka oraz wicestarosta Krzysztof Kozera gratulowali dyrekcji szkoły i uczniom, po czym mieli przyjemność nieco postrzelać. I tu możemy zdradzić, że w tej konfrontacji nieco lepszy był wicestarosta.

– Ta strzelnica będzie wyjątkowo służyć nie tylko do nauki, ale też do zabawy. Zarówno broń, jak i pomieszczenie, świetnie odwzorowują realistyczne ćwiczenia bojowe, dlatego uczniowie i nie tylko, będą mogli tu pożytecznie spędzić czas – uważa starosta radomski Waldemar Trelka.

Przy okazji otwarcia strzelnicy, starosta i wicestarosta wręczyli stypendia na okres od lutego do czerwca 2024 roku, które odebrało czworo uczniów technikum: Michał Majchrzyk (kl. V), Bartosz Baran (kl. II), Dominik Kozłowski (kl. V), Weronika Stefankiewicz (kl. III).