Aktualności

Nowe linie autobusowe w Powiecie Radomskim

13.12.2021
autobusy, parking, iveco

W piątek, 10 grudnia radni Powiatu Radomskiego podczas sesji nadzwyczajnej wyrazili zgodę podpisanie porozumień z samorządami powiatów grójeckiego, lipskiego i zwoleńskiego w sprawie dofinansowania do nowych linii autobusowych. Połączenia obejmą w sumie trasy o długości 206 kilometrów, a kursy będą obsługiwać około 230 przystanków, zapewniając dostęp do komunikacji autobusowej mieszkańcom około 76 miejscowości regionu. Nowe linie mają ruszyć od 2 stycznia 2020 roku.

Zgoda Rady Powiatu była potrzebna, aby do końca roku podpisać stosowne porozumienia pomiędzy samorządami. Dzięki temu organizatorzy komunikacji zbiorowej o charakterze użyteczności publicznej, którymi są powiaty: grójecki, lipski i zwoleński, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wspólna komunikacja ma zapewnić dowóz młodzieży do szkół średnich i uczelni wyższych, a także mieszkańców do szpitala, instytucji i podmiotów gospodarczych, przyczyni się również do dalszego rozwoju samorządów.

Wypowiedź Starosty Radomskiego Waldemara Trelki

– Jak wynika z badań, w Powiecie Radomskim około 16 procent rodzin nie posiada żadnego środka transportu. Dlatego tak bardzo zależało nam na realnej likwidacji „białych plam” w komunikacji zbiorowej. Udało nam się to zmienić dzięki współpracy kilku powiatów. W praktyce przekłada się to na nowe połączenia dla mieszkańców wielu gmin naszego powiatu, jak: miasto Pionki i gmina Pionki, Gózd, Jedlnia – Letnisko, a także Zakrzew i Przytyk oraz Iłża i  Skaryszew – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski, jeden z inicjatorów tworzenia wspólnych linii autobusowych w regionie.

Linia Pionki – Zwoleń jest potrzebna

Radni zdecydowali o przedłużeniu na kolejny rok istniejącego porozumienia z samorządem powiatu zwoleńskiego. Prowadzi on komunikację publiczną na linii Zwoleń – Suskowola – Pionki. Zdaniem obu samorządów, linia jest potrzebna, a mieszkańcy z niej korzystają.

– Ponad rok temu składałem interpelację w sprawie przywrócenia połączenia autobusowego pomiędzy Pionkami a Zwoleniem. Bardzo dziękuję władzom powiatu za podjęcie tego tematu i skuteczne zajęcie się sprawą. Wiem, że mieszkańcy chwalą sobie to rozwiązanie, z tych kursów korzystają również uczniowie pionkowskich szkół – mówił podczas sesji radny Marek Janeczek z Pionek.

Autobusem przez trzy powiaty

Dzień wcześniej, 9 grudnia w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyło się spotkanie w sprawie uruchomienia nowego połączenia autobusowego z Grójca do Radomia przez Mogielnicę, Nowe Miasto nad Pilicą, Klwów, Potworów oraz  Przytyk i Zakrzew. Tak długa trasa zapewni dostęp do Radomia mieszkańcom trzech powiatów, w tym ośmiu miast i gmin, w sumie kilkudziesięciu miejscowości. Planowany termin uruchomienia tej linii autobusowej to 1 stycznia 2022 roku.

Starosta grójecki Krzysztof Ambroziak oraz burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą Mariusz Dziuba szczegółowo omówili przebieg nowej linii, liczącej ponad 100 kilometrów w jedną stronę, a także koszty związane z utworzeniem nowego połączenia. Powiat Radomski reprezentowali starosta Waldemar Trelka, wicestarosta Krzysztof Kozera oraz Piotr Kucharczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Radomiu. Powiat Radomski będzie partycypował w koszcie funkcjonowania nowej linii w kwocie blisko 19 tysięcy złotych rocznie.

Nowe linie z Lipska i Iłży

W ostatnim czasie również samorząd powiatu lipskiego zaproponował utworzenie nowych linii autobusowych, proponując partycypację finansową Powiatu Radomskiego w ich rocznym utrzymaniu. Byłyby to kursy Lipsko – Zwoleń – Radom oraz Lipsko – Iłża – Radom, a także Lipsko – Iłża przez Jawor Solecki. Swoim zasięgiem objęłyby kilka gmin oraz kilkanaście mniejszych miejscowości.

– Powiat lipski skalkulował połączenie Lipsko – Zwoleń – Radom w ten sposób, że my jako powiat nie dopłacamy do kosztów funkcjonowania tej linii. W przypadku połączeń przez Iłżę oraz z Iłży do Lipska, to są one bardzo oczekiwane przez mieszkańców, mamy też nadzieję, że pomogą w zwiększeniu naboru do naszych szkół średnich w Iłży, ponieważ problemy komunikacyjne przekładały się na liczbę uczniów. Będziemy partycypować w ich utrzymaniu – mówił m.in. Krzysztof Kozera, wicestarosta radomski.

Powrót