Aktualności

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Skaryszewie i Kowali z udziałem władz powiatu

04.05.2023

232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była obchodzona w wielu miejscowościach Powiatu Radomskiego. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Starosta radomski Waldemar Trelka wraz z radnymi powiatowymi Janem Kowalczykiem i Zdzisławem Mroczkowskim brał udział w uroczystościach w Skaryszewie, a następnie reprezentował samorząd powiatowy w Kowali.

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Skaryszewie rozpoczęły się od przemarszu drużyny strażackiej, uczestników i pocztów sztandarowych prowadzonych przez orkiestrę OSP Skaryszew. Następnie przy pomnikach przy urzędzie oraz “przy starej poczcie”, przed którymi warty honorowe wystawiło wojsko, przedstawiciele Powiatu Radomskiego złożyli wiązanki kwiatów. Następnie w kościele św. Jakuba została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny.

Po przejściu na Rynek na maszt wciągnięto flagę państwową i odśpiewano hymn Polski. Zebranych powitał burmistrz Dariusz Piątek, a wśród przemawiających był m.in. poseł Andrzej Kosztowniak, komendant miejski policji insp. Konrad Krakowiak oraz starosta radomski Waldemar Trelka.

Tego dnia władze powiatu wzięły udział w uroczystościach patriotycznych w Kowali, gdzie starosta wraz z radnymi gminy Kowala i pracownikami instytucji powiatowych wziął udział we Mszy świętej oraz złożył wieniec pod kamieniem, upamiętniającym 100-lecie odzyskania Niepodległości. Podobne uroczystości z udziałem radnych powiatowych odbywały się w wielu miejscowościach powiatu.

Najważniejszy akt prawny, określający zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki jego obywateli, został napisany i uchwalony 3 maja 1791 roku. Dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji RP. Obchody święta zostały wznowione po ponad 150 latach w 1919 roku, po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę. Święto zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów. Do 1989 roku w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone od 1990 roku.

Powrót