Aktualności

Nowy pawilon szpitala powiatowego w Pionkach – jak wygląda w środku?

21.11.2021

Pawilon zabiegowy nowego szpitala powiatowego w Pionkach jest już gotowy. Jego budowa wraz z wyposażeniem kosztowała 26 milionów 141 tysięcy 361 złotych, a sfinansowano ją głównie z budżetu Powiatu Radomskiego oraz dotacji rządowych. Jego otwarcie zaplanowano na poniedziałek, 22 listopada. Potem rozpoczną się przenosiny oddziałów, poradni i laboratoriów ze starych lokalizacji. Pierwsi pacjenci mają trafić do nowego pawilonu od stycznia 2022 roku.

Budynek nowego pawilonu nie wygląda na bardzo duży, ale wewnątrz ma ponad 100 rozmaitych pomieszczeń na dwóch piętrach oraz jednej kondygnacji podziemnej.  Obiekt jest już po wszystkich odbiorach technicznych, ma też wymagane pozwolenia m.in. od straży pożarnej.

Starosta Trelka: to skok cywilizacyjny

Na każdym z oddziałów jest 10 dwuosobowych sal chorych z własnymi łazienkami, wyposażonych w nowoczesne, sterowane elektrycznie łóżka. Gotowy jest blok operacyjny oraz pomieszczenia dla najnowocześniejszego 80-rzędowego tomografu komputerowego i cyfrowego aparatu rentgenowskiego. W podziemiach budynku wszystko jest przygotowane dla poradni specjalistycznych oraz nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Nie brakuje też pomieszczeń oraz zaplecza dla personelu medycznego.

Nowe władze powiatu pozyskały również środki na sprzęt i wyposażenie medyczne w kwocie 9 milionów 865 tysięcy złotych, z czego z dotacje z rezerwy budżetu państwa wyniosły 5 milionów 683 tysiące złotych, z budżetu Powiatu Radomskiego wyłożono 4 miliony 120 tysięcy, a środki własne szpitala to 61 tysięcy złotych. Ogółem budowa pawilonu zabiegowego wraz z wyposażeniem kosztowała 26 milionów 141 tysięcy 361 złotych.

–  To prawdziwy skok cywilizacyjny dla powiatowej służby zdrowia oraz mieszkańców Pionek i północnej części Powiatu Radomskiego. Od ponad 20 lat tylko mówiło się o potrzebie budowy nowego szpitala powiatowego w Pionkach. Zrobiliśmy to, choć było to bardzo ambitne i trudne wyzwanie. Dzięki pracy wielu osób pokazaliśmy jednak, że nie boimy się takich wyzwań. Chcemy, aby był to najnowocześniejszy szpital w regionie, z odpowiednią kadrą lekarską i pielęgniarską – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Budowę pawilonu zabiegowego sfinansowano przede wszystkim z budżetu Powiatu Radomskiego – ponad 10,5 miliona złotych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (ponad 4,8 miliona złotych). Środki na budowę I etapu przekazało też Miasto Pionki – 500 tysięcy złotych, Gmina Pionki – 250 tysięcy złotych oraz sam szpital – 167 tysięcy złotych. Łączny koszt budowy pawilonu zabiegowego wyniósł 16 milionów 276 tysięcy 230 złotych.

Ruszają przeprowadzki

Po otwarciu rozpoczną się przeprowadzki oddziału chirurgicznego i ginekologicznego oraz izby przyjęć. Potem będą przenoszone poradnie specjalistyczne oraz nocna i świąteczna opieka lekarska. W międzyczasie będzie instalowany sprzęt medyczny.

Zgodnie z umową, wybrany w przetargu wykonawca, czyli radomska firma Arbud, miała 12 miesięcy ma zbudowanie obiektu. Nowy pawilon miał być zatem gotowy pod koniec sierpnia, ale budowa przeciągnęła się z powodów niezależnych od wykonawcy, między innymi z braku niektórych materiałów budowlanych i wyposażeniowych.

Teraz firma Arbud, która bardzo dobrze sprawdziła się podczas budowy pierwszego pawilonu, wkrótce będzie wznosić kolejny budynek szpitalny. Prace rozpoczną się od wyburzenia starego budynku ginekologii wraz z łącznikiem, a także portierni oraz agregatorowni. W drugim pawilonie, tak zwanym zachowawczym, znajdą się oddziały wewnętrzny z rezonansem magnetycznym oraz rehabilitacji. Będzie to duży, podpiwniczony trzykondygnacyjny budynek o wymiarach 50 na 18 metrów. Na jego budowę władze powiatu zabezpieczyły już ponad 36 milionów złotych. W sfinansowaniu inwestycji pomogła również dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz środki z budżetu powiatu i szpitala. Miasto Pionki przekazało na budowę II etapu kwotę 1 miliona złotych.

Drugi pawilon oraz zaplecze

Oprócz pawilonu zachowawczego, w ramach II etapu rozbudowy szpitala powstanie również budynek dodatkowej kotłowni dla całego kompleksu szpitalnego wraz z przyłączem do sieci cieplnej oraz instalacji centralnego ogrzewania w budynkach szpitalnych. Ma również powstać kontenerowy budynek portierni, modułowa wiata na odpady, a także nowe ogrodzenie całego terenu szpitalnego wyposażone w bramy sterowane automatycznie. Na zakończenie wykonawca ma zająć się również ukształtowaniem terenów zielonych oraz budowę dróg dojazdowych wraz z siecią oświetlenia zewnętrznego. Trzecim etapem inwestycji będzie renowacja przedwojennego budynku dawnej chirurgii, w którym ma mieścić się administracja szpitala, przeniesiona tam z dotychczasowych pomieszczeń przy ul. Sienkiewicza.

Budowa krok po kroku

Nowoczesny szpital w Pionkach powstaje z inicjatywy nowego Zarządu Powiatu Radomskiego. Decyzja o budowie pierwszego pawilonu – zabiegowego zapadła w 2019 roku. Obiekt został zaprojektowany przez architekt Jolantę Nowak z Gliwic. W lipcu 2020 roku wybrano wykonawcę prac, radomską firmę Arbud. Jej pracownicy weszli na plac budowy w pierwszej połowie sierpnia 2020 roku, zakończyli budowę w listopadzie 2021 roku.

Powrót