Aktualności
Pięć wniosków Powiatu Radomskiego do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych
24.02.2022Dwa wnioski dotyczą wsparcia dla przebudowy infrastruktury drogowej i zdrowotnej, a trzy kolejne – wsparcia dla inwestycji edukacyjnych, w tym również na terenach po dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Składamy pięć projektów o łącznej wartości ponad 46,4 miliona złotych, z czego samorząd wnioskuje o ponad 40 milionów, a ponad 6 zabezpieczył w swoim budżecie – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski.
Rozbudowa drogi Radom – Gębarzów – Polany
Największym z projektów jest rozbudowa drogi powiatowej Radom-Gębarzów-Polany na terenie gmin Skaryszew, Kowala i Wierzbica. Obecnie ten odcinek jest w złym stanie technicznym i wymaga kompleksowej przebudowy, w tym budowy ścieżki rowerowej.
Wartość całkowita tego zadania to 22 miliony złotych, z czego powiat ubiega się o dofinansowanie w wysokości ponad 18,7 miliona złotych, a deklarowany wkład własny samorządu to blisko 15 procent (3,265 miliona złotych).
Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę odcinka o długości 4,55 kilometra wraz z budową dwóch rond: na skrzyżowaniu z drogą powiatową Parznice – Skaryszew oraz na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką numer 733, a także budowę ścieżki rowerowej (szer. 2 metry) lub ścieżki pieszo-rowerowej (szer. 3 metry) na całej długości rozbudowywanego odcinka. Zostaną również wykonane rowy odwadniające, utwardzone pobocza oraz oznakowanie.
Rewitalizacja najstarszego budynku szpitala w Pionkach
Drugie pod względem wartości zadanie to rewitalizacja dawnego budynku chirurgii w kompleksie Szpitala Powiatowego w Pionkach. Prace mają kosztować 12 milionów złotych, z czego samorząd powiatowy wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 10,2 miliona, deklarując 1,8 miliona wkładu własnego, czyli 15 procent. Czas realizacji inwestycji to lata 2022-2023. Zakres prac obejmuje modernizację budynku po oddziale chirurgicznym i dostosowanie go do potrzeb laboratorium analitycznego oraz pomieszczeń administracyjnych i magazynowo-technicznych. Jednocześnie będzie to zabezpieczenie przedwojennego obiektu przed dalszą degradacją. Projekt obejmuje również przebudowę apteki przyszpitalnej, dzięki czemu placówka spełniać będzie normy i standardy wymagane przepisami Nadzoru Farmaceutycznego.
Modernizacja głównego budynku Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych
Wniosek edukacyjny powiatu ma wartość 5,9 miliona złotych, z czego dofinansowanie rządowe może wynieść 5 milionów złotych, a wkład własny samorządu 900 tysięcy złotych. W przypadku otrzymania promesy, czas realizacji przebudowy to lata 2022-2023. Zakres prac obejmuje modernizację dachu, budowę szybu windy oraz zakup i montaż urządzenia, kompleksową termomodernizację budynku oraz jego kotłowni, a także prace adaptacyjne wewnątrz. Dodatkowo zostanie zakupione specjalistyczne wyposażenie dla uczniów.
Dwa wnioski popegeerowskie w Chwałowicach i Pionkach
Dwa wnioski Powiatu Radomskiego dotyczą terenów popegeerowskich, czyli miejsc, gdzie kiedyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. W tym naborze do rządowego programu mogą je składać nie tylko gminy, ale również powiaty.
Powiatu wnioskuje o rozbudowę siedziby Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach. Wniosek ma wartość 5,5 miliona złotych, dofinansowanie rządowe to 5,3 miliona złotych, a deklarowany wkład własny samorządu to 110 tysięcy złotych. W ramach inwestycji ma być wybudowana ścieżkę sensoryczna, amfiteatr z wyposażeniem i miniobserwatorium astronomiczne, a także łącznik do głównego budynku szkoły.
– Można uzyskać nawet 98 procent dofinansowania, dlatego składamy wniosek na przebudowę i dostosowanie szkoły specjalnej w Chwałowicach. Ta placówka jest znakomitą ofertą edukacyjną dla osób niepełnosprawnych i chcemy, żeby wygrywała jakością i aby to zrobić chcemy po raz kolejny zainwestować tam ponad 5,5 miliona złotych – mówi starosta radomski.
Podobny wniosek popegeerowski o wartości został złożony na projekt przebudowy na aulę małej sali gimnastycznej w Liceum Ogólnokształcącym w Pionkach. Wartość projektu to 1 milion złotych, powiat wnioskuje o 980 tysięcy, zapewniając 20 tysięcy środków własnych. W ramach inwestycji ma powstać aula na 92 miejsca wraz ze sprzętem komputerowym i multimedialnym.