Aktualności
Powiatowe obchody święta Konstytucji 3 Maja w Przytyku
03.05.2022Obchody, zorganizowane przez władze gminy Przytyk i jej partnerów, rozpoczął barwny korowód, przypominający, że to właśnie tu doszło do zaślubin słynnego renesansowego poety Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej. W roli ojca Doroty Podlodowskiej wystąpił tym razem w tradycyjnym polskim stroju szlacheckim Waldemar Trelka – starosta radomski.
W rolę młodych i orszaku weselnego wcieliła się, przebrana w stroje z epoki, młodzież z miejscowej szkoły. Orszak oraz wiernych powitał w kościele w Przytyku proboszcz ks. Sławomir Fundowicz. Przypomniał on o historii miejscowości, a także obchodzonym Święcie Narodowym.O patriotyzmie, konieczności pracy dla Ojczyzny, miłości do kraju mówił w trakcie homilii ks. prof. Wiesław Przygoda z KUL.
– Prawdziwy patriotyzm nie ma w sobie nic z szowinizmu, nic z pogardy, wywyższania się wobec innych krajów, nacji. Patriotyzm jest obowiązkiem pracy na rzecz współobywateli i państwa – stwierdził ks. Przygoda.
– To niezwykle ważne, aby pamiętać o historii, tradycji całego kraju, ale i tej naszej, lokalnej. Dlatego bardzo się cieszę, że dziś mogę wziąć udział w obchodach 3 Maja w Przytyku i także w tym korowodzie – powiedział starosta radomski Waldemar Trelka, któremu towarzyszyła m.in. Anna Rogulska, radna powiatu i zarazem skarbnik gminy Przytyk.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było też dobrą okazją, aby przypomnieć o wszystkich, którzy przez lata walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny. Starosta Waldemar Trelka wraz z wójtem Dariuszem Wołczyńskim, radną powiatu Anną Rogulską i radną gminy Przytyk Barbarą Barszcz złożył kwiaty na grobach powstańców styczniowych na cmentarzu we Wrzosie.
O godz. 15 wystartował konkurs kapel i zespołów ludowych „Kochanowski – Przystanek Wesele”. Muzycy i śpiewacy rywalizowali m.in. o Nagrodę Specjalną Starosty Radomskiego i Powiatowego Instytutu Kultury.
Nagroda ta powędrowała do “Wrzosowianek”. Grupa zdobyła także Nagrodę Publiczności.W kategorii “Zespoły Śpiewacze” jury przyznało I miejsce grupie “Zakukała Kukułeczka”, II – “Wieniawie”, III – “Raz na ludowo”. Formacja Stanisława Wlazły zajęła I miejsce w kategorii “Kapele”; II – Jana Tarnowskiego, III – Henryka Gwiazdy. W kategorii “Śpiewacy” główna nagroda powędrowała do Bogusławy Grzywy.
Dodajmy, że Dorota Podlodowska herbu Janina z Przytyka (ur. zapewne ok. 1550 – 1555) była córką właściciela Przytyka i okolicznych dóbr. Jej ślub z poetą Janem Kochanowskim odbył się w Prztyku, prawdopodobnie w roku 1575. Para doczekała się siódemki dzieci, w tym słynnej, zmarłej przedwcześnie Urszulki, opłakiwanej przez poetę w Trenach. Kochanowski upamiętnił żonę (nieprzepłaconą Dorotę) w pieśni Panny XI z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”. Pisał również o niej w pieśni X i XX „Ksiąg wtórych”. Małżeństwo uchodziło za udane. Poza Urszulką doczekało się jeszcze sześciorga dzieci: Hanny, Polikseny, Elżbiety, Krystyny, Krystyny. Już po śmierci Kochanowskiego, na świat przyszedł jego jedyny syn – Jan.
Zdjęcia Powiatowy Instytut Kultury