Aktualności
Sprawdzajmy firmy podające się za operatorów programu „Czyste Powietrze”! – radzi rzecznik konsumentów
18.10.2024Uważajmy na firmy, które nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w państwowym programie „Czyste Powietrza”! – ostrzega Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Radomiu. Nieuczciwi wykonawcy podpisują umowy pełnomocnictwa z potencjalnymi klientami, dzięki czemu uzyskują dofinansowanie, a następnie… nie wykonują zamówionych prac.
Wśród firm działających na terenie powiatu radomskiego konsumenci zgłosili nieuczciwe praktyki rynkowe zwłaszcza tam, gdzie w ich imieniu, w ramach udzielonego pełnomocnictwa, działają firmy, które mają wykonywać prace w ramach programu „Czyste Powietrze”.
– Firmy wykorzystując zbyt elastyczne zasady i uproszczone procedury programu oraz niewiedzę osób mniej zamożnych proponują konsumentom podpisanie końcowego protokołu zakończenia robót nawet przed rozpoczęciem prac lub po wykonaniu tylko ich części, np. po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, a przed zainstalowaniem pompy ciepła. Później na podstawie tych dokumentów firmy uzyskują tak zwane prefinansowanie, czyli zaliczkę na dotację, którą przyznaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponieważ firma posiada pełnomocnictwo właściciela domu, zaliczka jest wypłacana na rachunek bankowy wykonawcy. W takiej sytuacji konsument pozostaje bez wykonanych robót i z wykorzystaną już dotacją – ostrzega Sylwia Potera, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Starostwie Powiatowym w Radomiu.
Kolejny problem jaki zgłaszają konsumenci to jest brak realizacji umów w wyznaczonym terminie. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie firm pod kontem rzetelności, prawidłowości i terminowości zanim podpisze się umowę na wykonanie prac w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” jest wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także gminami w całej Polsce oraz wybranymi bankami. Listę oficjalnych instytucji wspierających program znajdziemy na stronie: czystepowietrze.gov.pl. W większości urzędów miast i gmin w naszym regionie znajdują się punkty informacyjno – konsultacyjne programu. Ich pracownicy bezpłatnie udzielają mieszkańcom informacji na temat programu, pomogą w wypełnieniu wniosku o dotację. W punkcie można również uzyskać informacje na temat firm, które prowadzą legalną działalność w tym zakresie.
Oficjalni operatorzy programu „Czyste Powietrze” to podmioty, które są uprawnione na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania mieszkańców w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia – działają tylko w dwóch województwach: małopolskim i świętokrzyskim. W pozostałych nie są prowadzone tego typu działania.
Oznacza to, że zdecydowana większość firm, które przedstawiają się jako operator lub partner programu „Czystego Powietrza”, wspierając się znakiem graficznym programu, stosuje nieuczciwe praktyki, wykorzystujące niewiedzę mieszkańców. Podpisywanie dokumentów „na słowo” przedstawiciela takiej firmy może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Konsument nie tylko będzie musiał oddać zaliczki, które w jego imieniu i za jego zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca, ale jeszcze w jego domu w ogóle nie zostanie zamontowana fotowoltaika czy pompa ciepła.