Aktualności

Wizyta ambasadorów z 19 krajów świata w Powiecie Radomskim

26.09.2022

W sobotę, 24 września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu przebywała delegacja ambasadorów z kilkunastu państw świata. Wizyta, która odbywała się na zaproszenie pana posła Marek Suski, miała na celu zaprezentowanie radomskiego lotniska oraz potencjału gospodarczego i turystycznego Powiatu Radomskiego i samego Radomia. Wizytę korpusu dyplomatycznego zorganizowało Stowarzyszenie Współmałżonków Szefów Misji Dyplomatycznych.

Zagraniczni goście rozpoczęli wizytę od zwiedzania Port Lotniczy Warszawa-Radom im.Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976, gdzie byli pod wielkim wrażeniem tej inwestycji centralnej, gdzie loty maja wystartować wiosną 2023 roku. Oprowadzał ich dyrektor lotniska Grzegorz Tuszyński.

Z kolei podczas spotkania w Starostwie Powiatowym starosta Waldemar Trelka wraz z Marcinem Gencą, dyrektorem Wydziału Promocji i Rozwoju, zaprezentowali potencjał gospodarczy i walory turystyczne w Powiat Radomski.

– Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju partnerstwo międzynarodowe, od wymiany młodzieży, czy projektów kulturalnych po partnerstwo gospodarcze. Mam nadzieję, że bezpośrednia wizyta ambasadorów z tak różnych i licznych krajów świata przyczyni się do budowania tych relacji. Otrzymaliśmy wiele zaproszeń do dalszego kontaktu – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Goście przespacerowali się również deptakiem na ul. Żeromskiego, gdzie ambasadorzy oddali hołd i złożyli kwiaty pod pomnikiem Pary Prezydenckiej Śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Następnie zwiedzili też radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Muzeum Historii Miasta Radomia, gdzie obejrzeli m.in. najnowszą wystawę “Fangor w technikolorze”, przygotowaną w związku z setną rocznicą urodzin Wojciecha Fangora.

Na zakończenie grupa zagranicznych gości odwiedziła Jedlińsk, gdzie odbywał się etap wojewódzki VII edycji konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich „Bitwa regionów”. Współorganizatorem wizyty był Powiatowy Instytut Kultury, którego wsparła spółka Enea Wytwarzanie.

Tego dnia gościliśmy łącznie 15 ambasadorów oraz 4 innych członków korpusu dyplomatycznego z 19 krajów świata, takich jak: Filipiny, Luksemburg, Kuba, Afganistan, Rumunia, Australia, Chile, Meksyk, Australia, Indonezja, Senegal, Irlandia, Węgry, Malta, Egipt, Cypr, Tunezja, Kazachstan i Ukraina.

Gospodarzami imprezy byli Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlinsk oraz Waldemar Trelka – starosta radomski. Oprócz zagranicznych gości, festyn odwiedził senator Stanisław Karczewski, posłowie: Marek Suski i Anna Kwiecień oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Celem konkursu, w którym na tym etapie brało udział prawie 40 kół gospodyń i stowarzyszeń z powiatu radomskiego i powiatu przysuskiego, jest promowanie regionalnych potraw oraz produktów rolnych i żywnościowych, a także wspieranie kół gospodyń wiejskich i aktywizacja społeczności lokalnych. Zadaniem każdego uczestnika konkursu było przygotowanie tradycyjnej potrawy regionalnej charakterystycznej dla regionu działania, która wywodzi się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów.

Zwycięzcą konkursu zostało Koło Gospodyń Wiejskich „Nie ma lipy” z Gzowic w gminie Jedlnia – Letnisko, które weźmie udział w etapie ogólnopolskim Bitwy Regionów.

Tego dnia odbywały się również występy artystyczne zespołów ludowych i kół gospodyń, był pokaz zumby oraz występ gwiazdy wieczoru – zespołu disco dance Playboys. Organizatorem Bitwy Regionów jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zdjęcia: Sebastian Fituch, Mateusz Palka, Iwona Ługowska

Powrót