Wpis Pomoc Ukrainie

Informacje dla JST

UCHODŹCY

SERWIS INFORMACYJNY GOV.PL W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – URZĄD DS. CUDZOZIEMCÓW

Poniżej słowniczek i tabela wywiadu lekarskiego przygotowane przez Językowe kontrowersje:

BEZPŁATNY KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA GOŚCI Z UKRAINY

Jesteś obywatelem Ukrainy❓ Chcesz nauczyć się języka polskiego❓
Zapisz się na bezpłatne zajęcia zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu!

Lekcje nauki języka polskiego będą przeznaczone dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 23.02.2022 r. i zarejestrowali się jako osoby bezrobotne.

Zapisy potrwają do 15.04.22 r.

Jak się zapisać❓
👉Należy pobrać wniosek ⬇️⬇️⬇️
https://radom.praca.gov.pl/…/d053c77e-8a83-4876-b32b…
👉 Wypełniony i wydrukowany wniosek należy złożyć w kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy ul. A. Łukasika do 15.04.22 r.

Uczestnicy otrzymają stypendium szkoleniowe. Liczba miejsc ograniczona.

Розпочато реєстрацію на курси польської мови!
Курс призначений для громадян України, які приїхали до Польщі
після 23.02.2022 р. та зареєстровані в центрі зайнятості в Радомі як безробітні.

Реєстрація триває до 15.04.2022 р.

Як зареєструватися❓
👉 Потрібно заповнити заяву⬇️⬇️⬇️
https://radom.praca.gov.pl/…/d053c77e-8a83-4876-b32b…
👉Заповнену та роздруковану заяву подати до Районного центру зайнятості, вул. А. Лукасика 3, до 15 квітня 2022 р.
Увага!
👉Учасники отримають навчальну стипендію.
👉 Кількість місць обмежена.

Хочете дізнаватися інформацію першими? Підпишіться на нашу інформаційну стрічку!

Jak uzyskać numer PESEL – film instruktażowy dla obywateli Ukrainy

Ulotka dotycząca uzyskania numeru PESEL
oraz aplikacji M-Obywatel przez obywateli Ukrainy

CZAS WOLNY – KSIĄŻECZKI DLA DZIECI ONLINE – POLECA POWIATOWY INSTYTUT KULTURY

KSIĄŻKI/КНИГИ. Pięknie ilustrowane książki dla dzieci w języku ukraińskim. E-booki można pobrać całkowicie za darmo. Pełne treści książek są udostępniane dzięki Stowarzyszeniu Osvitoria, które pomaga zmieniać i rozwijać edukację na Ukrainie. Książki są dostępne dzięki porozumieniu z ukraińskimi wydawcami. Książki wyszukał serwis dla bibliotekarzy “Lustro Biblioteki”.

LUSTRO BIBLIOTEKI – KSIĄŻKI DO POBRANIA

Гарно ілюстровані дитячі книжки українською мовою. Електронні книги можна завантажити абсолютно безкоштовно.Повний зміст книг доступний через Асоціацію «Освіторія», яка допомагає змінювати та розвивати освіту в Україні. Книги доступні за домовленістю з українськими видавництвами.

PIERWSZE KROKI W POLSCE – ULOTKA DLA OBYWATELI UKRAINY (stan na 17.03.22)

KOMUNIKAT POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII

Zwierzęta towarzyszące obywatelom Ukrainy
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu przekazuje do wiadomości
informacje, odnoszące się do zaistniałych przypadków przebywania na terenie gmin i miast powiatu radomskiego obywateli Ukrainy w
związku z relokacja przez polską granicę w trakcie trwania konfliktu
militarnego w przypadku posiadania przez nich zwierząt
towarzyszących (w szczególności psów, kotów, fretek). Sposób
postępowania Inspekcji Weterynaryjnej w tych przypadkach reguluje
na dzień dzisiejszy Tymczasowa Procedura Głównego Lekarza
Weterynarii z dnia 1 marca 2022 roku.

PROCEDURA POSTĘPOWANIA
w przypadku przyjazdu dużych grup uchodźców (100-500 osób) jednym pociągiem/autobusami

1. Gminy będą przejmować grupy uchodźców z punktów zbornych np. dworca PKP / PKS w Radomiu
2. Gminy będą gromadzić te osoby we własnych punktach przejściowych (OSP, Szkoły, GOK itp.) na 1-3 dni. Zadbają o ich najpilniejsze potrzeby
3. Koordynatorzy gminni (lub inne wyznaczone osoby) będą elektronicznie rejestrować uchodźców (najlepiej rodzinami) za pomocą formularza Mam/spodziewam się uchodźców z ukrainy i co dalej?
4. Powiat będzie w ciągu 1-3 dni rozładowywał te miejsca zbiorowego zakwaterowania w gminach poprzez wykorzystanie posiadanej bazy lokali.

SCHEMAT POSTĘPOWANIA
GMINA – POWIAT – WOJEWODA

1. Uchodźców przygarniętych przez siebie najczęściej zgłaszają sami mieszkańcy – najlepiej bezpośrednio do Urzędu Gminy. WAŻNA ROLA SOŁTYSÓW. Pięknym gestem wsparcia sołtysów byłoby weryfikowanie potrzeb uchodźców oraz warunków lokalowych na kwaterach prywatnych – i poinformowanie o tym koordynatorów gminnych.
2. Uchodźca z prywatnego transportu, który ujawnił się na terenie danej gminy – przechodzi pod opiekę lokalnego sztabu pomocowego przy Urzędzie Gminy / Miasta oraz wyznaczonego koordynatora gminnego ds. pomocy (z listy przekazanej przez ZK Powiatu). Przypominamy, że Powiat nie zaopatruje uchodźców w gminach – jest to zadanie wójta / burmistrza. Rolą Powiatu jest magazynowanie darów na potrzeby transportów humanitarnych na Ukrainę. Rozdysponowaniem “drobnicy” zajmuje się dana JST.
3. Uchodźcy kierowani przez Wojewodę trafiają do wyznaczonych punktów (“po linii” ZK). Ich zaopatrywaniem zajmują się ośrodki, które ich przyjmują + wspomagają służby wojewody. W sytuacji kryzysowej, np. nagła potrzeba zaopatrzenia matki z dziećmi (nie ma ona naczyń, brakuje ubranek, bielizny itp.) – wtedy należy przekazać jej potrzebne przedmioty / wyposażenie z darów zebranych w gminie. Najczęściej szefowie ośrodków z listy wojewody organizują taką pomoc sami, ale mogą zwracać się z taką prośbą do gminy / miasta.
4. Prywatne obiekty hotelowe, domki, gościńce itp. należy zgłaszać oficjalnie do wojewody. Informacje na ten temat przekazuje na bieżąco PZK.

Ważny apel OSP KSRG Strzałków

Syreny alarmowe Ochotniczych Straży Pożarnych. W Polsce funkcjonują jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które są alarmowane do wszelkiego rodzaju zdarzeń przy użyciu syreny alarmowej w ciągu dnia i w nocy.

Dla nas jest to sytuacja oczywista, natomiast dla uchodźców może to być przerażające i narazić ich na niepotrzebny dodatkowy stres, ponieważ mogą myśleć, że jest to sygnał wojenny, który ostrzegał ich przed niebezpieczeństwem w swoich miastach.

KWATERY

WAŻNE! Obecnie nie ma potrzeby indywidualnych wyjazdów po uchodźców na granicę. Większość z nich ma zapewniony transport prywatny lub darmowy publiczny, a nieliczni, którzy nie mają się gdzie podziać, otrzymują pomoc w punktach recepcyjnych i są kierowani do państwowych ośrodków wsparcia.

Powiatowe Centrum Koordynacji zajmuje się kompleksową pomocą obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie Powiatu Radomskiego. Na bieżąco tworzymy bazę kwater prywatnych na terenie powiatu, gdzie będą mogli tymczasowo i nieodpłatnie zamieszkać uchodźcy z Ukrainy.

Zgłaszam bezpłatną kwaterę dla uchodźców z Ukrainy

Nie bądźmy obojętni! Szukamy domów dla naszych ukraińskich sąsiadów, którzy uciekają do Polski przed wojną i śmiercią. To często kobiety z małymi dziećmi, ludzie starsi i chorzy, potrzebujący naszej pomocy i wsparcia

DARY

WAŻNE! Obecnie nie ma potrzeby samodzielnego zawożenia darów bezpośrednio na granicę. Jest tam mnóstwo rzeczy przywiezionych z całej Polski, a możliwości przekazywania tego ludziom po stronie ukraińskiej są dość ograniczone lub prawie niemożliwe albo zajmują wiele czasu.

Zgłaszam dary do przekazania na Ukrainę

DARY – SCHEMAT POSTĘPOWANIA
GMINA – POWIAT – WOJEWODA

1. Zbieramy dary z listy organizacji humanitarnych / pomocowych, np. Caritas. UWAGA! Nie zbieramy żywności, która może się przeterminować czy zepsuć!!! AKTUALNA LISTA DARÓW TUTAJ
2. „Drobne” dary, zbierane na bieżąco, doraźnie itp. pozostają w gminach do wykorzystania dla uchodźców zgromadzonych na tym terenie. Decyzję o tym co jak i komu przydzielać podejmują lokalnie samorządy oraz współpracujący z nimi wolontariusze (NGO, OSP itd.)
3. Wszystkie dary najlepiej od początku sortować, tj. układać rodzajami np. pampersy osobno, woda osobno, środki czystości osobno itd. – najlepiej pakować w pudełka wraz z odpowiednim opisem
4. Dary posortowane należy gromadzić na paletach, a następnie ofoliować folią stretch. WAŻNE! Zafoliować kartkę A4 z czytelnym napisem co zawiera paleta!
5. Palety należy magazynować w gminach według lokalnych możliwości. Transport kilku palet najlepiej zorganizować samemu np. we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami czy jednostką OSP
Transporty palet z darami należy kierować do Powiatowego Magazynu Darów (adres zostanie podany wkrótce)
Nasze Centrum przekaże dane o zapasach do wojewody – całość zostanie zabrana na Ukrainę w ramach pomocy humanitarnej
Powrót