Projekty ze środków WFOŚiGW

 • Ekologiczny Piknik Rodzinny w Liceum Ogólnokształcącym w Iłży

  24.07.2023

  Cel zadania:

  Wspieranie lokalnych inicjatyw propagujących przedsięwzięcia polegające na budowaniu postaw proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska, pogłębianiem wiedzy i wrażliwości ekologicznej na terenie województwa mazowieckiego.

  Szczegółowy opis i przebieg zadania:

  Program „Ekologicznego pikniku rodzinnego”

  Planowany termin – 16.09.2023 roku, lokalizacja Liceum Ogólnokształcące w Iłży, ul. Jakuba Starszego 6

  Czas trwania – 4 godziny

  1. Przez cały czas trwania pikniku będzie działać 11 stanowisk, które znajdą się pod 6 namiotami. Każdy namiot ma wymiary 4x4 m. Stanowiska będą obsługiwane prze 8 animatorów.

  Opis stanowisk:

  STANOWISKO 1 - EKO POKÓJ ZAGADEK O TEMATYCE OCHRONA POWIETRZA / OZE

  Do dyspozycji uczestników oddany będzie zaaranżowany na pokój zagadek dmuchany namiot. Pokój zagadek będzie doskonałym przykładem nauki przez zabawę – aby wydostać się z escape room’u uczestnicy muszą rozwiązać zagadkę związaną  z tematyką ochrony środowiska.

  Uczestnicy zabawy: zobaczą, jak ważną rolę w ochronie środowiska odgrywa ochrona powietrza, nauczą się jak prawidłowo dbać o czyste powietrze, dowiedzą się dlaczego tak ważne dla ochrony powietrza jest korzystanie z OZE

  STANOWISKO 2 - KOŁO FORTUNY - NAGRODY DLA 240 UCZESTNIKÓW

  Uczestnicy kręcą kołem, po czym odpowiadają na pytania z zakresu: segregacji odpadów, ochrony powietrza, bioróżnorodności, ochrony wody    ( do wyboru). Każdy kolor na kole odpowiada innemu zestawowi pytań. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane będą drewnianymi brelokami. Uczestnicy: sprawdzają  i utrwalają wiedzę zdobytą na innych stanowiskach, zakorzeniają poprawne nawyki w zakresie ochrony środowiska.

  STANOWISKO 3 - EKO RAMKA DO ZDJĘĆ

  Uczestnicy będą pozować do zdjęć w eko ramce. To świetna pamiątka oraz możliwość podzielenia się wspomnieniami z eventu w mediach społecznościowych. Uczestnicy wykonują zdjęcia swoim sprzętem.

  STANOWISKO 4 - GRA PUZZLE XXL

  Mega puzzle, w których po prawidłowym ułożeniu wszystkich elementów, powstaje eko miasto.  Puzzle mają za zadanie: zainteresować najmłodszych uczestników rozwijaniem postaw ekologicznych, rozwijać wrażliwość i emocjonalną chęć działania na rzecz ochrony środowiska, budować pozytywny  i odpowiedzialny stosunek do przyrody, kształtować system wartości młodego człowieka. 

  STANOWISKO 5 - GRA PLANSZOWA XXL

  W tej grze to uczestnicy są pionkami. Każde pole to inne pytanie z zakresu ochrony powietrza/ segregacji/ bioróżnorodności/ wody ( do wyboru) Wygrywa osoba, która dobrze odpowie na pytania  i zdobędzie największą liczbę oczek rzucając kostką. W trakcie zabawy uczestnicy:  poszerzają swoją wiedzę na temat  ochrony powietrza/ segregacji/ bioróżnorodności/ wody ( do wyboru).

  STANOWISKO 6 - EKOLOGICZNY TWISTER GRA XXL

  Wariacja na temat kultowej gry TWISTER. Kolory na planszy odpowiadają kolorom pojemników na segregację śmieci. Wygrywa osoba, która najdłużej utrzyma się na planszy.

  STANOWISKO 7 - SADZENIE ROŚLIN ANTYSMOGOWYCH -MATERIAŁY DLA 240 UCZESTNIKÓW

  Każdy z uczestników będzie mógł posadzić i zabrać do domu roślinkę, której doniczkę z terakoty udekoruje w czasie warsztatów.

  Uczestnicy dowiedzą się: jaki jest walor rzeczy wykonanej własnoręcznie, dlaczego warto samodzielnie wykonywać ozdoby do domu, w jaki sposób pomagamy środowisku naturalnemu sadząc rośliny, jakie rośliny są najlepszymi eliminatorami zanieczyszczeń powietrza.

  STANOWISKO 8 - BOMBY NASIENNE - MATERIAŁY DLA 240 UCZESTNIKÓW

  Bomby nasienne to sposób na zazielenienie i ukwiecenie nieużytków. Bomba nasienna to kula z gliny i ziemi, która może w całości przetrwać lądowanie w docelowym miejscu. Tam pod wpływem deszczu i słońca powoli uwolni swoją cenną zawartość.  MATERIAŁY:  ziemia, glina, nasiona rodzimych roślin. Uczestnicy dowiedzą się: jak wykonać bombę nasienną, że opustoszały teren to idealne miejsce do przekształcenia w teren tymczasowej zieleni, gdzie rosną różne gatunki roślin, dlaczego bomby nasienne pełnią ważną rolę w utrzymaniu dużej bioróżnorodności.

  STANOWISKO 9 – EKO VR

  Uczestnicy korzystając z technologii VR będą mogli wziąć udział w cyfrowej wspinaczce i zobaczyć piękno otaczającego świata  z bardzo wysoka. Instruktor przed wirtualną wspinaczką przeprowadzi mini pogadankę wraz      z zagadkami: jak dbać o czyste powietrze, jak segregować odpady, jak dbać o wodę, czym jest bioróżnorodność. Uczestnicy którzy zdobędą szczyt góry podczas wirtualnej wspinaczki otrzymają eko upominki.

  STANOWISKO 10 - EKO BIŻUTERIA -MATERIAŁY DLA 240 UCZESTNIKÓW

  Uczestnicy tworzą oryginalne, niepowtarzalne naszyjniki i bransoletki przy użyciu  resztek  różnobarwnych tkanin bawełnianych.

  MATERIAŁY: włóczka bawełniana 100%  z recyklingu. Uczestnicy warsztatów: nauczą się jak wykorzystać niepotrzebne materiały, które dostaną drugie życie, dowiedzą się w jaki sposób poprzez recykling można zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci

  STANOWISKO 11 – OZE – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

  Uczestnicy dowiedzą się:

  Czym jest OZE, wiatrowanie i  ich wykorzystanie przy wytwarzaniu prądu, czym są panele fotowoltaiczne i jak działają, wprawimy w ruch roboty korzystając  z energii słońca, wiatru i wody, biomasa i paliwa , elektrownie wodne – gdzie są najlepsze warunki do ich powstawania.

  1. Animator – konferansjer poprowadzi EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY – będzie informował o tym co można zrobić na poszczególnych stanowiskach oraz o tym , że piknik został  dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach projektu „Ekologiczny piknik rodzinny”.

  Zostaną również przeprowadzone konkursy:

  • Slalomy
  • Wyścigi w śmiesznych googlach
  • Wyścigi w workach
  • Przeciąganie liny
  • Rzut do celu
  • Zabawy z chustą animacyjną

  Podczas konkursów rozdawane będą gry eko dla najlepszych uczestników.

  1. Nagrodami w konkursach prowadzonych przez animatora - konferansjera będą gry ekologiczne typu Dobble – 50 szt (koszt 30 zł /1 szt.) w tematyce: ochrona powietrza, segregacja i recykling, ochrona wody. Gry będą posiadały oznakowanie na pudełku, że zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
  2. Poczęstunek dla uczestników będzie: 300 porcji soku 100%, 300 porcji wody mineralnej i 500 szt. ciastek ekologicznych

  Wykonawca zadania zostanie wybrany na podstawie analizy ofert otrzymanych od trzech podmiotów. Wybrana będzie oferta z  najniższą ceną brutto za realizację zadania.

 • Zadanie inwestycyjne pn. „Modernizacja oświetlenia w budynkach Starostwa Powiatowego w Radomiu” realizowane w ramach dofinansowania z programu z zakresu ochrony powietrza pt.: „Modernizacja oświetlenia”

  22.11.2022

  Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji zadania z zakresu ochrony powietrza.

  Kwota dofinansowania: 98 672,45 zł

  Całkowity koszt na zadanie inwestycyjne: 119 370,00 zł

  Krótki opis zadania:

  Modernizacja oświetlenia w trzech budynkach administracyjno-biurowych Starostwa Powiatowego w Radomiu polegała na demontażu starych i montażu nowych opraw oświetleniowych, zmiany w okablowaniu istniejących opraw w celu dostosowania do norm instalacji elektrycznej przyjmując założenie min. 49% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, tj.:

  Łączna ilość instalowanych opraw:

  • natynkowych 1200 x 300 IP 20 LED  2 x 18 W; 230V , 50Hz - ilość 76 szt.;
  • natynkowych 600 x 600  IP 20 LED  4 x 10W ; 230V , 50Hz – ilość 45 szt.

  Łączna ilość instalowanych źródeł światła:

  • świetlówka LED – 18W 120 cm  AC-230V – ilość 1578 szt.
  • świetlówka LED - 10W 60 cm  AC-230V – ilość 144 szt.