Projekty ze środków WFOŚiGW
Ekologiczny Piknik Rodzinny w Liceum Ogólnokształcącym w Iłży
24.07.2023Cel zadania:
Szczegółowy opis i przebieg zadania:
Program „Ekologicznego pikniku rodzinnego”
Planowany termin – 16.09.2023 roku, lokalizacja Liceum Ogólnokształcące w Iłży, ul. Jakuba Starszego 6
Czas trwania – 4 godziny
1. Przez cały czas trwania pikniku będzie działać 11 stanowisk, które znajdą się pod 6 namiotami. Każdy namiot ma wymiary 4x4 m. Stanowiska będą obsługiwane prze 8 animatorów.
Opis stanowisk:
STANOWISKO 1 - EKO POKÓJ ZAGADEK O TEMATYCE OCHRONA POWIETRZA / OZE
Do dyspozycji uczestników oddany będzie zaaranżowany na pokój zagadek dmuchany namiot. Pokój zagadek będzie doskonałym przykładem nauki przez zabawę – aby wydostać się z escape room’u uczestnicy muszą rozwiązać zagadkę związaną z tematyką ochrony środowiska.
Uczestnicy zabawy: zobaczą, jak ważną rolę w ochronie środowiska odgrywa ochrona powietrza, nauczą się jak prawidłowo dbać o czyste powietrze, dowiedzą się dlaczego tak ważne dla ochrony powietrza jest korzystanie z OZE
STANOWISKO 2 - KOŁO FORTUNY - NAGRODY DLA 240 UCZESTNIKÓW
Uczestnicy kręcą kołem, po czym odpowiadają na pytania z zakresu: segregacji odpadów, ochrony powietrza, bioróżnorodności, ochrony wody ( do wyboru). Każdy kolor na kole odpowiada innemu zestawowi pytań. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane będą drewnianymi brelokami. Uczestnicy: sprawdzają i utrwalają wiedzę zdobytą na innych stanowiskach, zakorzeniają poprawne nawyki w zakresie ochrony środowiska.
STANOWISKO 3 - EKO RAMKA DO ZDJĘĆ
Uczestnicy będą pozować do zdjęć w eko ramce. To świetna pamiątka oraz możliwość podzielenia się wspomnieniami z eventu w mediach społecznościowych. Uczestnicy wykonują zdjęcia swoim sprzętem.
STANOWISKO 4 - GRA PUZZLE XXL
Mega puzzle, w których po prawidłowym ułożeniu wszystkich elementów, powstaje eko miasto. Puzzle mają za zadanie: zainteresować najmłodszych uczestników rozwijaniem postaw ekologicznych, rozwijać wrażliwość i emocjonalną chęć działania na rzecz ochrony środowiska, budować pozytywny i odpowiedzialny stosunek do przyrody, kształtować system wartości młodego człowieka.
STANOWISKO 5 - GRA PLANSZOWA XXL
W tej grze to uczestnicy są pionkami. Każde pole to inne pytanie z zakresu ochrony powietrza/ segregacji/ bioróżnorodności/ wody ( do wyboru) Wygrywa osoba, która dobrze odpowie na pytania i zdobędzie największą liczbę oczek rzucając kostką. W trakcie zabawy uczestnicy: poszerzają swoją wiedzę na temat ochrony powietrza/ segregacji/ bioróżnorodności/ wody ( do wyboru).
STANOWISKO 6 - EKOLOGICZNY TWISTER GRA XXL
Wariacja na temat kultowej gry TWISTER. Kolory na planszy odpowiadają kolorom pojemników na segregację śmieci. Wygrywa osoba, która najdłużej utrzyma się na planszy.
STANOWISKO 7 - SADZENIE ROŚLIN ANTYSMOGOWYCH -MATERIAŁY DLA 240 UCZESTNIKÓW
Każdy z uczestników będzie mógł posadzić i zabrać do domu roślinkę, której doniczkę z terakoty udekoruje w czasie warsztatów.
Uczestnicy dowiedzą się: jaki jest walor rzeczy wykonanej własnoręcznie, dlaczego warto samodzielnie wykonywać ozdoby do domu, w jaki sposób pomagamy środowisku naturalnemu sadząc rośliny, jakie rośliny są najlepszymi eliminatorami zanieczyszczeń powietrza.
STANOWISKO 8 - BOMBY NASIENNE - MATERIAŁY DLA 240 UCZESTNIKÓW
Bomby nasienne to sposób na zazielenienie i ukwiecenie nieużytków. Bomba nasienna to kula z gliny i ziemi, która może w całości przetrwać lądowanie w docelowym miejscu. Tam pod wpływem deszczu i słońca powoli uwolni swoją cenną zawartość. MATERIAŁY: ziemia, glina, nasiona rodzimych roślin. Uczestnicy dowiedzą się: jak wykonać bombę nasienną, że opustoszały teren to idealne miejsce do przekształcenia w teren tymczasowej zieleni, gdzie rosną różne gatunki roślin, dlaczego bomby nasienne pełnią ważną rolę w utrzymaniu dużej bioróżnorodności.
STANOWISKO 9 – EKO VR
Uczestnicy korzystając z technologii VR będą mogli wziąć udział w cyfrowej wspinaczce i zobaczyć piękno otaczającego świata z bardzo wysoka. Instruktor przed wirtualną wspinaczką przeprowadzi mini pogadankę wraz z zagadkami: jak dbać o czyste powietrze, jak segregować odpady, jak dbać o wodę, czym jest bioróżnorodność. Uczestnicy którzy zdobędą szczyt góry podczas wirtualnej wspinaczki otrzymają eko upominki.
STANOWISKO 10 - EKO BIŻUTERIA -MATERIAŁY DLA 240 UCZESTNIKÓW
Uczestnicy tworzą oryginalne, niepowtarzalne naszyjniki i bransoletki przy użyciu resztek różnobarwnych tkanin bawełnianych.
MATERIAŁY: włóczka bawełniana 100% z recyklingu. Uczestnicy warsztatów: nauczą się jak wykorzystać niepotrzebne materiały, które dostaną drugie życie, dowiedzą się w jaki sposób poprzez recykling można zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci
STANOWISKO 11 – OZE – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Uczestnicy dowiedzą się:
Czym jest OZE, wiatrowanie i ich wykorzystanie przy wytwarzaniu prądu, czym są panele fotowoltaiczne i jak działają, wprawimy w ruch roboty korzystając z energii słońca, wiatru i wody, biomasa i paliwa , elektrownie wodne – gdzie są najlepsze warunki do ich powstawania.
- Animator – konferansjer poprowadzi EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY – będzie informował o tym co można zrobić na poszczególnych stanowiskach oraz o tym , że piknik został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach projektu „Ekologiczny piknik rodzinny”.
Zostaną również przeprowadzone konkursy:
- Slalomy
- Wyścigi w śmiesznych googlach
- Wyścigi w workach
- Przeciąganie liny
- Rzut do celu
- Zabawy z chustą animacyjną
Podczas konkursów rozdawane będą gry eko dla najlepszych uczestników.
- Nagrodami w konkursach prowadzonych przez animatora - konferansjera będą gry ekologiczne typu Dobble – 50 szt (koszt 30 zł /1 szt.) w tematyce: ochrona powietrza, segregacja i recykling, ochrona wody. Gry będą posiadały oznakowanie na pudełku, że zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
- Poczęstunek dla uczestników będzie: 300 porcji soku 100%, 300 porcji wody mineralnej i 500 szt. ciastek ekologicznych
Wykonawca zadania zostanie wybrany na podstawie analizy ofert otrzymanych od trzech podmiotów. Wybrana będzie oferta z najniższą ceną brutto za realizację zadania.
Zadanie inwestycyjne pn. „Modernizacja oświetlenia w budynkach Starostwa Powiatowego w Radomiu” realizowane w ramach dofinansowania z programu z zakresu ochrony powietrza pt.: „Modernizacja oświetlenia”
22.11.2022Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji zadania z zakresu ochrony powietrza.
Kwota dofinansowania: 98 672,45 zł
Całkowity koszt na zadanie inwestycyjne: 119 370,00 zł
Krótki opis zadania:
Modernizacja oświetlenia w trzech budynkach administracyjno-biurowych Starostwa Powiatowego w Radomiu polegała na demontażu starych i montażu nowych opraw oświetleniowych, zmiany w okablowaniu istniejących opraw w celu dostosowania do norm instalacji elektrycznej przyjmując założenie min. 49% oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, tj.:
Łączna ilość instalowanych opraw:
- natynkowych 1200 x 300 IP 20 LED 2 x 18 W; 230V , 50Hz - ilość 76 szt.;
- natynkowych 600 x 600 IP 20 LED 4 x 10W ; 230V , 50Hz – ilość 45 szt.
Łączna ilość instalowanych źródeł światła:
- świetlówka LED – 18W 120 cm AC-230V – ilość 1578 szt.
- świetlówka LED - 10W 60 cm AC-230V – ilość 144 szt.