Aktualności

Apel do mieszkańców: zgłaszajmy wolne kwatery dla uchodźców

22.03.2022

Kończą się kwatery dla uchodźców z Ukrainy w Radomiu i powiecie radomskim! W ciągu trzech tygodni  Centrum Koordynacji Powiatu Radomskiego  znalazło  miejsca dla 435 obywateli Ukrainy w prywatnych mieszkaniach. 

Nasza baza lokalowa jest na wyczerpaniu. Mimo początkowej dużej liczby zgłoszeń część z nich jest już zajęta, nieaktualna, albo zwyczajnie nie nadawała się do zamieszkania. Od 3 dni do Centrum Koordynacji Powiatu Radomskiego działającego przy Starostwie Powiatowym w Radomiu nie przychodzą żadne nowe zgłoszenia o udostępnieniu lokalu dla uchodźców.

Obecnie dysponujemy dosłownie ostatnimi miejscami. Za dzień, dwa nie będziemy  mogli zakwaterować w Radomiu i powiecie żadnej rodziny z Ukrainy. Zapotrzebowanie nie maleje. Wprost przeciwnie – wciąż przyjeżdżają i spodziewane są kolejne grupy uchodźców.

– Po pierwszej fali entuzjazmu i zgłaszania gotowości wsparcia, zauważamy zjawisko, „przyzwyczajania się do wojny” i  do tego, że   „ktoś uchodźcom już pomaga, więc ja nie muszę’’. Nie wolno nam stracić czujności i wrażliwości na ludzkie cierpienie, na głód, chłód i dramat związany z brakiem dachu nad głową. Przykro nam, że niektóre z gmin nie chcą nawet umieścić na swoich stronach internetowych linków (odnośników) do naszych formularzy. Chciałbym wierzyć, że to nie z obawy, że później będą musieli się opiekować uchodźcami na swoim terenie. Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy udostępnili pokój, mieszkanie, a często całe domy obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski ratując  swoje życie i życie swoich bliskich – mówi Sebastian Murawski dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, zarządzający Centrum Koordynacji Powiatu Radomskiego.

Po raz kolejny zwracamy się z ogromną prośbą i apelem do mieszkańców Radomia i Powiatu Radomskiego o zgłaszanie kolejnych domów, mieszkań czy pokoi w których mogliby się schronić uchodźcy.

Jeżeli możesz przyjąć kogoś pod swój dach kliknij:

✅ Zgłoszenie wolnego lokalu dla uchodźców

Jeśli możesz pomóc w transporcie osób lub darów:

✅ Zgłoszenie pomocy w transporcie osob/darów

Jeżeli wiesz, że ktoś potrzebuje pomocy:

✅  Mam lub spodziewam się uchodźców z Ukrainy. Co teraz robić?

Якщо ви громадянин України і потребуєте допомоги, ви можете зробити це тут:

✅  Мені потрібен будинок для проживання 

Powiatowe Centrum Koordynacji Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy przy Starostwie Powiatowym w Radomiu działa od  26.02.2022 r. 7 dni w tygodniu.

Telefony: 48 380 30 51, 48 380 30 52, 48 380 30 53,
Alarmowy numer komórkowy TYLKO W NAGŁYCH WYPADKACH: 533 864 998

Powrót