Aktualności

Bardzo udane i smaczne Ogólnopolskie Targi Papryki w Słowikowie koło Przytyka

21.08.2023

Już po raz 22. w Słowikowie gminie Przytyk odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Gwiazdą wieczoru była Ania Dąbrowska. Pod sceną bawiły się tłumy mieszkańców całego powiatu radomskiego.

– To już wieloletnia tradycja, z której jako powiat i jako gmina Przytyk możemy być dumni. To święto wszystkich rolników, którzy uprawiają paprykę. Mamy dziś mamy 30-stopniowy upał, a oni pracują ciężko pod foliami w temperaturze nawet 50 stopni, dlatego mamy wielki szacunek do producentów papryki i w ten sposób możemy im podziękować za całoroczną pracę – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

W targach uczestniczyli parlamentarzyści ziemi radomskiej: Andrzej Kosztowniak, Marek Suski, Anna Kwiecień, Radosław Fogiel, czy Agnieszka Górska. Od samego początku wydarzenia, czyli uroczystej Mszy świętej w kościele w Przytyku, była również obecna Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Jeszcze kilkanaście lat temu o papryce spod Radomia mało kto słyszał. Sprowadzano ją z Bułgarii, Węgier, Włoch. Dziś mamy tutaj zagłębie paprykowe, z którego możemy być bardzo dumni. Papryka z Przytyka to marka! Ja od wielu lat nie jem mięsa, a papryka jest jednym z moich najbardziej ulubionych potraw. Leczo z niej przyrządzone smakuje wybornie – mówiła minister Anna Moskwa.

Konkursy i wielkie gotowanie

Dużo działo się na przytyckiej scenie, ale również wokół niej. Zorganizowano konkurs na najładniejsze stoisko z papryką. Pierwsze miejsce przypadło Paulinie i Mariuszowi Pająkom z Wrzeszczowa. Drugą nagrodę otrzymali Małgorzata i Mirosław Rogulscy z miejscowości Dęba, zaś trzecią nagrodę odebrali Alicja i Sylwester Leśnowolscy z Sewerynowa.

Nie brakowało konkursów i zabaw dla dzieci. Wokół placu ustawiono dmuchańce i karuzelę dla dzieci. Mateusz Krojenko, uczestnik popularnego programu “MasterChef” przygotował leczo na 1000 osób. Kto nie posmakował tej potrawy, niech żałuje, bo było niezwykle smaczne.

Koncert Ani Dąbrowskiej

Publiczność rozkręcił zespół Kordian, który grał w góralskich rytmach, ale również klimacie disco i rocka. Z kolei duet Non Stop zaproponował muzykę disco dance . Na koniec wystąpiła znana wokalistka Ania Dąbrowska, która wraz ze swoim zespołem zaśpiewała największe przeboje: “Z Tobą nie umiem wygrać” “Charlie, Charlie”, “Tego chciałam”, “Nigdy nie tańcz ze mną”. Na zakończenie sprawiła miłą niespodziankę i wspólnie ze swoim chórkiem znakomicie wykonała piosenkę “Simply the best” zmarłej niedawno Tiny Turner.

Powrót