Aktualności

„Dotrzymaliśmy słowa”. Otwarcie pierwszego pawilonu nowego szpitala powiatowego w Pionkach

22.11.2021

W poniedziałek, 22 listopada uroczyście otwarto nowy pawilon zabiegowy szpitala powiatowego w Pionkach. Budowa nowoczesnego obiektu powiatowej służby zdrowia kosztowała ponad 16 milionów złotych, a jego wyposażenie blisko 10 milionów. – Dotrzymaliśmy słowa, danego mieszkańcom Pionek i okolic, że po 20 latach obietnic poprzedników, wybudujemy nowy szpital na miarę serialowej Leśnej Góry. Pierwszy pawilon zbudowaliśmy w rok – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Jak zauważył gospodarz uroczystości starosta radomski Waldemar Trelka, nowe władze powiatu realizują bardzo ambitny projekt budowy nowoczesnego szpitala w Pionkach, aby skonsolidować w nim usługi medyczne, od lat rozproszone po mieście, co generuje duże problemy finansowe i organizacyjne. Przypomniał również nieco historii.

– Jest rok 2018. W szufladzie są trzy dokumentacje na trzy podejścia, niestety nieudane, budowy szpitala w Pionkach. To ostatnie z 2018 roku, kosztorys na 10 milionów złotych, ale… ciszej nad tą trumną. Rok 2019 przyszedł za chwilę, podjęliśmy niełatwą decyzję o tym, że budujemy szpital w Pionkach. Powiedziałem wtedy do posła Marka Suskiego: „Marek, mamy tlenu do 4 tysięcy, a wchodzimy na Mount Everest. Albo wejdziemy na 4 tysiące i zostaniemy, albo podacie nam butlę z tlenem, czyli pieniądze i wsparcie” – wspominał starosta radomski Waldemar Trelka. – Dziś mamy narodziny nowego szpitala w Pionkach. Jest nowy budynek i nowoczesny sprzęt za prawie 27 milionów złotych. Dotrzymaliśmy słowa!

Jak dodał włodarz powiatu, nie jest możliwe wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do zrealizowania inwestycji, bo ich lista jest długa, ale warto w sposób szczególny wyróżnić kilka z nich.

– Przede wszystkim dwóch przyjaciół tego miejsca, a mianowicie pana posła Marka Suskiego i pana senatora Stanisława Karczewskiego. Są to osoby, które w bardzo konkretny sposób zaangażowały się w to, aby pozyskiwać środki zewnętrzne na budowę szpitala – dodał Waldemar Trelka, dziękując jednocześnie burmistrzowi Pionek Robertowi Kowalczykowi oraz wójtowi gminy Pionki Mirosławowi Ziółkowi za wkład finansowy tych samorządów w dzieło budowy i wyposażenia szpitala.

Listy od prezydenta, premiera i prezesa PiS

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował sekretarz stanu Paweł Szrot, który odczytał list od głowy państwa. Premiera Mateusza Morawieckiego reprezentowała z kolei wiceminister zdrowia Anna Goławska, która również przekazała zebranym słowa uznania od premiera Polski.

Poseł Marek Suski odczytał z kolei list od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, w którym gratulował on władzom powiatu inicjatywy budowy pierwszego w Polsce szpitala – pomnika Pary Prezydenckiej.

– To prawdziwy skok cywilizacyjny dla powiatowej służby zdrowia oraz mieszkańców Pionek i północnej części Powiatu Radomskiego. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby ten szpital rósł i rozwijał się, żeby miał świetną kadrę i wyposażenie – dodał poseł Suski.

– Nie ma szpitala bez personelu i bez zaplecza. Służba zdrowia to przede wszystkim ludzie i dzięki waszej determinacji ten szpital tak wspaniale się rozwija – mówił z kolei senator Stanisław Karczewski, który podobnie jak poseł Suski zaangażował się we wsparcie budowy szpitala w Pionkach.

Wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła reprezentował wicewojewoda Artur Standowicz oraz Krzysztof Murawski, kierownik radomskiej delegatury urzędu, a jednocześnie przewodniczący Rady Powiatu. Nie zabrało też posłów: Anny Kwiecień, Agnieszki Górskiej i Andrzeja Kosztowniaka oraz posła do Parlamentu Europejskiego Adama Bielana.

 „Marzenia się spełniają”

– Fakt, że tutaj jesteśmy jest dowodem na to, że marzenia się spełniają, a wiara i ogromna determinacja przynoszą pożądane efekty. Dofinansowanie szpitala z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i budżetu Powiatu Radomskiego pozwoliło na realizację inwestycji, o której jeszcze kilka lat temu nikt nie śnił. Możemy z dumą powiedzieć, że udało się zrobić ten pierwszy krok w kierunku dalszego rozwoju szpitala – mówiła Bernarda Dudek, dyrektor szpital w Pionkach. – Są dzisiaj z nami pracownicy służby zdrowia, którzy spędzili w tym szpitali większość życia zawodowego, dziękuję wam. Dziękuję, że wytrwaliście, zaufaliście nam, panu staroście, zarządowi powiatu radomskiego, który kilkanaście miesięcy temu złożył obietnicę, że wybudujemy nowy szpital, szpital na miarę dwudziestego pierwszego wieku i obietnicę dotrzymał– dodała dyrektor Dudek.

Za sprawną budowę szpitala władzom powiatu dziękowali lekarze: były oraz obecny ordynator oddziału chirurgii, czyli doktor Krzysztof Jakubowski i doktor Bogusław Warchoł.

– Podczas wmurowania kamienia węgielnego, część pracowników miała wątpliwości czy to się uda. Tymczasem minął rok i nasze marzenia się spełniły: mamy szpital, który zabezpieczy potrzeby mieszkańców – mówił doktor Jakubowski.

– Budowa tego nowoczesnego pawilonu zatrzymała odpływ wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej. Gdyby nie to, byłoby nas o wiele mniej – dodał doktor Warchoł.

Faktem jest, że nowy szpital już przyciąga kadrę medyczną z regionu. Receptą władz powiatu na pozyskanie personelu są stypendia dla studentów ostatnich lat studiów medycznych i pielęgniarskich. W zamian za to przyszli lekarze i pielęgniarki będą pracować w powiatowych szpitalach, zarówno w Pionkach, jak też Iłży.

„Polska jest jedna…”

Po tradycyjnym przecięciu wstęgi, uczestnicy przeszli do wnętrza szpitala, gdzie już wkrótce będzie mieścić się Izba Przyjęć. „Polska jest jedna i wszystkie środowiska muszą mieć możliwość awansu i rozwoju” – te słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego znalazły się na tablicy pamiątkowej, którą odsłonili wspólnie przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wojewody Mazowieckiego oraz Powiatu Radomskiego.

Następnie ks. kan. Robert Kowalski, proboszcz parafii św. Barbary w Pionkach poprowadził modlitwę błogosławieństwa i symbolicznie poświęcił nowy szpital. Dyrektor Bernarda Dudek uhonorowała z kolei osoby zaangażowane w powstanie pawilonu zabiegowego.

Drugi pawilon od zaraz

Następnie starosta Waldemar Trelka oraz Rafał Makowski, prezes firmy Arbud z Radomia podpisali umowę na wykonawstwo II etapu rozbudowy szpitala, czyli budowę drugiego pawilonu oraz protokół przekazania placu budowy. Jak podkreślił prezes, jego firma jest gotowa do rozpoczęcia prac od zaraz. Później wszyscy zebrani obejrzeli dokładnie wszystkie pomieszczenia nowego pawilonu zabiegowego, począwszy od poziomu podziemnego, gdzie będą mieścić się poradnie specjalistyczne i diagnostyka, poprzez piętro i parter z oddziałami chirurgicznym i ginekologicznym wraz z zapleczem.

Wśród zwiedzających nie zabrakło zaproszonych samorządowców, czyli burmistrza Pionek Roberta Kowalczyka oraz wójta gminy Pionki Mirosława Ziółka wraz z radnymi miasta i gminy, którzy odpowiedzieli na apel starosty o współfinansowanie budowy pierwszego pawilonu. Byli również wójtowie gmin: Ewa Markowska – Bzducha, Paweł Dziewit i Leszek Margas.

Nowy obiekt zwiedzali również Tomasz Sławatyniec, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Zbigniew Terek, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Gośćmi byli ponadto dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Radomiu oraz Andrzej Cieślik, dyrektor delegatury NFZ w Radomiu. Władze samorządowe Powiatu Radomskiego reprezentowali również wicestarosta Krzysztof Kozera, członkowie Zarządu Powiatu: Roman Frąk i Zbigniew Dziubasik oraz pionkowscy radni powiatowi: Marzena Murawska, Jan Siek i Marek Janeczek. Nie zabrakło również licznej reprezentacji środowiska lekarskiego, a byli to: dr n. med. Witold Wrodycki, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Pionkach, dr n. med. Krzysztof Jakubowski, dr n. med. Bogusław Warchoł oraz dr n. med. Andrzej Krupa, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym, jak również personel medyczny i niemedyczny szpitala mieszkańcy Pionek i okolic.

Szpital na miarę XXI wieku

Nowy budynek szpitala w Pionkach ma ponad 100 rozmaitych pomieszczeń na dwóch piętrach oraz jednej kondygnacji podziemnej.  Obiekt jest już po wszystkich odbiorach technicznych, ma też wymagane pozwolenia m.in. od straży pożarnej. Nowe władze powiatu pozyskały również środki na sprzęt i wyposażenie medyczne w kwocie 9 milionów 865 tysięcy złotych, z czego z dotacje z rezerwy budżetu państwa wyniosły 5 milionów 683 tysiące złotych, z budżetu Powiatu Radomskiego wyłożono 4 miliony 120 tysięcy, a środki własne szpitala to 61 tysięcy złotych. Łączny koszt pierwszego pawilonu zamknął się kwotą 26 milionów 141 tysięcy 361 złotych, a sfinansowano go głównie z budżetu Powiatu Radomskiego oraz dotacji rządowych.

Budowę pierwszego pawilonu nowego szpitala powiatowego w Pionkach sfinansowano przede wszystkim z budżetu Powiatu Radomskiego, z którego na ten cel wyasygnowano ponad 10,5 miliona złotych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – ponad 4,8 miliona złotych. Środki na budowę I etapu przekazało też Miasto Pionki (500 tysięcy złotych), Gmina Pionki (250 tysięcy złotych) oraz sam szpital (167 tysięcy złotych). Łączny koszt budowy pawilonu zabiegowego wyniósł 16 milionów 276 tysięcy 230 złotych.

Teraz firma Arbud, która bardzo dobrze sprawdziła się podczas budowy pierwszego pawilonu, wkrótce będzie wznosić kolejny budynek szpitalny. Prace rozpoczną się od wyburzenia starego budynku ginekologii wraz z łącznikiem, a także portierni oraz agregatorowni. W drugim pawilonie, tak zwanym zachowawczym, znajdą się oddziały wewnętrzny z rezonansem magnetycznym oraz rehabilitacji.

Powrót