Aktualności

Empirusz w szkołach Powiatu Radomskiego. Sukces rekrutacji i wiele inwestycji oświatowych

30.08.2022

Wszystkie szkoły średnie w Pionkach oraz Iłży zostały wyposażone w wirtualne laboratoria chemiczne Empiriusz. Powiat Radomski jest jednym z pierwszych w Polsce i jednocześnie pierwszym w regionie radomskim samorządem, który wykorzystuje do nauki technologię VR (wirtualnej rzeczywistości). Od 1 września w powiatowych szkołach średnich rozpocznie naukę rekordowa liczba 500 uczniów w 20 klasach pierwszych. Szkoły powiatowe przeżywają swój renesans, a to za sprawą świetnej kadry pedagogicznej oraz dobrych decyzji Zarządu i Rady Powiatu, dzięki czemu w znacznej mierze wzmocniliśmy potencjał wszystkich placówek oświatowych – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Według Waldemara Trelki, powiatowe szkoły średnie przeżywają swój renesans, a widać to przede wszystkim po wynikach tegorocznej rekrutacji. Wiosną planowano utworzenie  14 oddziałów  dla  375  absolwentów szkół podstawowych. Od 1 września w szkołach powiatu będzie uczyło się 500 pierwszoklasistów w 20 klasach. Będzie to 11 klas technikum, 6 klas liceum oraz 3 klasy szkoły branżowej I stopnia.

– Szkoły Powiatu Radomskiego zmieniają się na plus za sprawą świetnej kadry pedagogicznej, która osiąga doskonałe rezultaty kształcenia, o czym świadczą wyniki egzaminów maturalnych: zdawalność matur w  liceach ogólnokształcących wyniosła średnio 95,4 procent, a w technikach 84,4 procent. Drugim elementem, który zadecydował o sukcesie rekrutacji jest stałe i konsekwentne wzmacnianie pozycji naszych szkół, unowocześnianie ich i wykonywanie niezbędnych inwestycji – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Elektroniczne zarządzanie i nabór do szkół

Największym projektem oświatowym w ostatnich miesiącach było wdrożenie Cyfrowego Systemu Komunikacji Społecznej I Zarządzania Oświatą w Powiecie Radomskim. Całkowita wartość projektu to ponad 5 milionów złotych, przy czym dofinasowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wyniosło ponad 4,4 miliona złotych.

– Cały skomplikowany projekt, z którym wiązały się zakupy sprzętu komputerowego i innych urządzeń, a także wdrożenie systemów informatycznych zrealizowano i rozliczono w niezwykle krótkim czasie około trzech miesięcy – mówi starosta Trelka.

W ramach projektu we wszystkich placówkach oświatowych Powiatu Radomskiego został wprowadzony jednolity system kadrowy, płacowy, finansowy, księgowy, a także dziennik elektroniczny, arkusz organizacyjny oraz system kontroli zarządczej.

Dzięki temuod przyszłego roku szkolnego nabór do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzony całkowicie elektronicznie. Realizacja projektu pozwoliła również na zakupienie do wszystkich szkół średnich wirtualnych laboratoriów Empiriusz – dodaje Waldemar Trelka.

Empirusz, czyli wirtualna chemia

Wirtualne laboratorium Empiriusz to pracownia chemiczna przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej. Można w niej wykonywać ponad 50 różnych doświadczeń, zgodnie z podstawą programową nauczania chemii w szkole średniej. Empriusza tworzy wysokiej klasy komputer wraz z dotykową tablicą multimedialną oraz profesjonalne gogle VR wraz z kontrolerami.

Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, wykonuje zadania związane z geometrią przestrzenną lub przeprowadza wybrane doświadczenie chemiczne zgodnie z instrukcją. Porusza się po realistycznie wyglądającej pracowni, sięga po probówki i odczynniki, przeprowadza reakcje, wyciąga z nich wnioski i uczy się poprzez wirtualne doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują przebieg działań w czasie rzeczywistym na tablicy interaktywnej.

Starosta radomski Waldemar Trelka

We wtorek, 30 sierpnia system został zaprezentowany w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.

– Zaczynam 32 rok pracy w szkole, jestem też nauczycielką chemii, odnajduję się w tym zawodzie, ale to cudo, jakie otrzymaliśmy, jest po prostu niesamowite i daje nam wspaniałe możliwości. To jak pisał Gustaw Herling – Grudziński zupełnie „inny świat”. Przez lata pracowałam z próbówkami, a teraz wchodzę do pomieszczenia, gdzie mam w pełni wyposażone laboratorium, gdzie mogę wykonać dowolne doświadczenie chemiczne. To prawdziwa rewolucja. Gdyby nie realna pomoc władz powiatu, naszej szkoły nie byłoby stać na zakup takiego urządzenia – mówi Magdalena Wiśniewska, dyrektor szkoły.

Magdalena Wiśniewska, dyrektor CKZiU w Pionkach

Możliwości edukacyjne Empiriusza zademonstrował Nikodem Podsiadły, uczeń pionkowskiego CKZiU.

– Kiedy założyłem gogle, znalazłem się w pracowni chemicznej, z menu wybrałem odpowiednie doświadczenie podszedłem do stołu, gdzie leżały wirtualne przedmioty i rozpocząłem kolejne czynności. Na pewno łatwiej wykonać to wirtualnie niż w prawdziwej pracowni – powiedział.

Nikodem Podsiadły, uczeń CKZiU

Z kolei Jacek Małysa, kierownik regionalny wydawnictwa Nowa Era, twórcy Empiriusza zwrócił uwagę na coraz bardziej innowacyjne metody kształcenia.

– Urządzeń tego typu, wykorzystywanych w edukacji, po prostu jeszcze nie ma. Ten świat, który stworzyliśmy, umożliwia prowadzenie nawet najtrudniejszych doświadczeń, z łatwopalnymi substancjami, wybuchowymi, które trudno wykonać w warunkach szkolnych. Tutaj nic się nie zapali, a przy tym nie zużyją się żadne odczynniki czy substancje – mówił Jacek Małysa.

Jacek Małysa, wydawnictwo Nowa Era

Sala gimnastyczna i rozbudowa szkół specjalnych

System Zintegrowanego Zarządzania Oświatą w Powiecie Radomskim to niejedyna inwestycja oświatowa w ostatnich miesiącach. Od marca przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy pojawiło się nowe boisko wielofunkcyjne, a w Zespole Szkół w Pionkach (który od 1 września utworzono z istniejącego liceum oraz dawnego „zielonego” technikum) w lipcu i sierpniu trwały remonty pomieszczeń i dostosowanie ich do kształcenia zawodowego uczniów technikum. W tej ostatniej placówce największą inwestycją jest budowa nowoczesnej sali gimnastycznej, która została oddana do użytku w ostatnich dniach sierpnia.

Budowę zrealizowała radomska firma Darco, a oprócz sali powstał tam również piętrowy łącznik, w którym znajdą się dodatkowe pracownie oraz pomieszczenia sportowe. Inwestycja została dofinansowana z programu Sportowa Polska, prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Oficjalne otwarcie obiektu, połączone z festynem sportowym ma odbyć się w niedzielę, 11 września.

W sierpniu do Zespołu Szkół i Placówek w Chwałowicach, placówki kształcenia specjalnego, trafił nowy bus marki Mercedes o wartości ponad 240 tysięcy złotych (z czego niema połowę stanowiło dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Wkrótce ruszają tam kolejne prace związane z dalszą rozbudową ośrodka. Samorząd Powiatu Radomskiego otrzymał bowiem 3,6 miliona złotych z III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Ta bezzwrotna dotacja pomoże w budowie amfiteatru, mini obserwatorium astronomicznego oraz łącznika między szkołą a internatem.

– To kolejny etap prac, zmierzających do stworzenia najnowocześniejszej placówki kształcenia specjalnego w regionie radomskim. Nie zapominamy również o drugiej tego rodzaju szkole, która mieści się w Pionkach. Właśnie z Polskiego Ładu kolejne dofinansowanie na kwotę 5 milionów złotych, aby przystosować budynek dawnego „zielonego” dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Chcemy, aby powstała tam druga nowoczesna szkoła specjalna, ponieważ tego typu placówki są bardzo potrzebne – dodaje Waldemar Trelka.

Przed nowym rokiem szkolnym 2022/2023 we wszystkich placówkach zostały przeprowadzone również remonty bieżące.

Powrót