Aktualności

Marszałek Józef Piłsudski został nowym patronem Zespołu Szkół w Pionkach

21.03.2023

Zespół Szkół w Pionkach, szkoła średnia, prowadzona przez Powiat Radomski, nosi już imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość nadania imienia placówce odbyła się we wtorek, 21 marca 2023 roku.

Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2021/22 połączono dwie pionkowskie szkoły średnie. Na bazie II Technikum im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej powstał mający bardzo szeroką ofertę edukacyjną Zespół Szkół. Na wniosek całego środowiska szkolnego, decyzją Rady Powiatu placówce nadano imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nieprzypadkowo, bo Marszałek jest Honorowym Obywatelem Pionek, a w okresie międzywojennym miał duży wpływ na rozwój miasta. Wcześniej, w czasach I wojny światowej, w okolicach Pionek brał udział w bitwie pod Laskami i Anielinem, gdzie jedyny raz został ranny.

Z okazji nadania imienia szkole, odbyła się wyjątkowa uroczystość, w wybudowanej kilka miesięcy temu nowej hali sportowej. Gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół Rafał Kącki. Obecni byli Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, Krzysztof Szewczyk, zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Adrian Barański, dyrektor radomskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie. Nie mogło również zabraknąć Waldemara Trelki, starosty radomskiego.

– Dziś mamy pierwszy dzień wiosny i to jest przepiękna chwila i wspaniała uroczystość. Jestem pierwszy raz w tej szkole i muszę przyznać, że młodzież ma tutaj znakomite warunki. Dlatego gratuluje panu staroście inwestycji związanych z placówką. Bardzo się cieszę, że wszystkie podmioty szkolne jednogłośnie wybrały Marszałka Piłsudskiego na patrona. To postać, która na stałe wpisała się w naszą historię i bez której ciężko wyobrazić sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Honor, ojczyzna, obowiązek, nauka, praca to wartości, na które stawiał Józef Piłsudski – mówiła kurator Aurelia Michałowska.

Starosta Waldemar Trelka mówił o tym, że Pionki się rozwijają, że dla młodzieży będzie to miasto, w którym warto żyć i pracować.

– Jesteśmy w szkole, która w ostatnim czasie dostała drugą szansę na rozwój. Jest perspektywa dla miasta Pionki, dla młodzieży. Czynimy starania, aby w Pionkach powstała uczelnia wyższa. Chcemy, aby kształciła w kilku, a może nawet kilkunastu kierunkach. Chciałbym abyście, droga młodzieży, rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z całej Polski, żebyście nie mieli kompleksów, bo Pionki to ważne miejsce na mapie kraju. To wyjątkowa chwila dla liceum i technikum. Józef Piłsudski był człowiekiem, który miał zalety i wady. Jego największą wadą było to, że odszedł za wcześnie, w momencie, gdy kraj najbardziej go potrzebował – mówił Waldemar Trelka.

Odczytano uroczyście uchwałę Rady Powiatu z dnia 3 lutego 2023 mówiącą o nadaniu imienia szkole. Zaproszeni goście odebrali pamiątkowe medale z wizerunkiem Marszałka Piłsudskiego od uczniów i dyrekcji szkoły.

Była to również dobra okazja, aby wyróżnić najlepszych uczniów i wręczyć stypendia Starosty Radomskiego. Otrzymali je uczniowie: Igor Ochocki, Wiktoria Warchoł, Mikołaj Latała, Emilia Rabijewska, Mateusz Kacperczyk oraz Aniela Basińska.

Uczniowie przygotowali wspaniałą część artystyczną dotyczącą życia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Za ciekawe, historyczne przedstawienie otrzymali gromkie brawa.

Powrót