Aktualności

Jubileusz 25- lecia Powiatu Radomskiego. Biskup radomski poświęcił sztandar. Była też uroczysta sesja Rady Powiatu

17.11.2023

W piątek, 17 listopada rozpoczęły się obchody jubileuszu 25 – lecia Powiatu Radomskiego. Uroczystą Mszę świętą, połączona z poświęceniem sztandaru samorządu powiatowego, odprawił biskup ordynariusz radomski Marek Solarczyk. Później w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu miała miejsce uroczysta sesja. Została również otwarta okolicznościowa wystawa.

Ksiądz biskup Marek Solarczyk poświęcił nowy sztandar Powiatu Radomskiego, który samorząd powiatowy posiada jako pierwszy w regionie. Potem radni i zaproszeni goście spotkali się w zmodernizowanym budynku Starostwa Powiatowego, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu. Prowadził ją Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu, który najpierw zaprezentował nowy sztandar Powiatu, a następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie.

– Dziś byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia, doczekaliśmy się sztandaru, który poświęcił ksiądz biskup Marek Solarczyk. To dorobek sześciu kadencji naszego samorządu. Te wszystkie lata to bardzo wiele uchwał dyskusji, udział w głosowaniach. Mam ogromną przyjemność podziękować wszystkim radnym, byłym i obecnym, którzy dołożyli starań, aby nasz powiat wciąż się rozwijał – mówił przewodniczący Krzysztof Murawski.

W drzewiec sztandaru zostały wbite jubileuszowe gwoździe pamiątkowe. Dokonali tego obecni i byli członkowie władz powiatu, a więc przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski oraz wiceprzewodniczący Teodozja Bień i Zdzisław Mroczkowski, a także starosta Waldemar Trelka, wicestarosta Krzysztof Kozera i pozostali członkowie Zarządu Powiatu: Ewa Tkaczyk, Roman Frąk i Zbigniew Dziubasik. W imieniu wcześniejszych starostów Zdzisława Kieszkowskiego, Tadeusza Osińskiego i Mirosława Ślifirczyka gwoździe wbili radni: Adam Gibała, Ireneusz Kumięga i Adam Siczek.

– Kocham Powiat Radomski i uwielbiam tu przebywać. Gratuluję staroście Waldemarowi Trelce. Widzimy jak przez 25 lat powiat wypiękniał, jak ludziom się tutaj dobrze żyje. To dzięki Wam i chylę czoła, że tutaj w Starostwie spotkają zawsze życzliwych pracowników. Życzę kolejnych wielu lat z sukcesami – mówiła poseł Anna Kwiecień.

– Nie ma lepszej szkoły życia jak samorząd. Ta tematyka, te wyzwania, niespodzianki, te wzloty i upadki, są wielkim dorobkiem każdego z nas, który otarł się o to środowisko. Bycie samorządowcem to wspaniała sprawa. Ktoś kiedyś powiedział, że to najlepsza praca jest wtedy, gdy robisz to, co kochasz i jeszcze ci za to płacą. Dziękuję przede wszystkim ludziom: wszystkim pracownikom, byłym, obecnym, a także tym, których już nie ma z nami. Dziękuję współpracownikom, którzy pomagają nam w rozwoju powiatu – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Na zakończenie krótką prelekcję na temat „Powiat Radomski – Dziedzictwo i Przyszłość” wygłosił dr Łukasz Zaborowski z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Przekazał bardzo wiele ciekawostek, związanych z historią naszej małej Ojczyzny.

Na tyłach budynku starostwa odbyło się otwarcie wystawy plenerowej z okazji 25-lecia Powiatu Radomskiego. Można było zobaczyć zdjęcia najważniejszych inwestycji, wydarzeń, osób na przestrzeni ćwierćwiecza. Ta wystawa docelowo będzie dostępna we wszystkich gminach powiatu i pojawią się w niej kolejne elementy.

W sobotę druga część obchodów. W Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbędzie się uroczysta gala 25-lecia powiatu. Zostaną tam wręczone między innymi Medale 25-lecia dla osób, firm i instytucji.

Powrót