Podziękowania za innowacyjny program diagnozy otyłości u dzieci w Powiecie Radomskim

20.03.2024

W środę, 20 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego zostały wręczone podziękowania dla osób zaangażowanych w realizację powiatowego programu diagnozy i leczenia otyłości wśród dzieci. W tym gronie znaleźli się lekarze, pielęgniarki szkolne, dietetyk, psycholog czy specjalista ds. aktywności fizycznej. Warto dodać, że nowatorski program otrzymał ostatnio nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Zdrowy Samorząd“.

Podziękowania wręczał starosta radomski Waldemar Trelka, któremu towarzyszyły dyrektor szpitala w Pionkach Bernarda Dudek oraz koordynatorka projektu i zarazem kierownik Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Pionkach, dr Agnieszka Pawłowska – Muc. Otrzymali je m.in. pielęgniarki szkolne z kilku gmin powiatu, dietetyk, psycholog i inni specjaliści, uczestniczący w projekcie.

Jak podkreśliła dr Agnieszka Pawłowska – Muc, w sumie przebadano około 2,5 tysiąca dzieci z klas IV – VIII ze szkół powiatu.

– Ostatecznie – za zgodą rodziców – do programu przystąpiło 116 uczniów. Zostali oni objęci pomocą specjalistów: lekarza, psychologa, dietetyka, czy specjalisty ds. aktywności fizycznej. Odbywały się też specjalne konsultacje indywidualne ze specjalistami w Pionkach. W 16 szkołach przeprowadzano prelekcje i pogadanki – powiedziała koordynatorka projektu.

– Co najważniejsze, w porównaniu do czerwcowych badań, aż u 62 procent uczniów objętych programem nastąpił duży spadek w pomiarach BMI (stosunek wagi do wzrostu, z uwzględnieniem wieku i płci badanej osoby) – dodała dr Agnieszka Pawłowska – Muc.

Program realizował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radomiu wraz z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Pionkach.

Warto dodać, że powiatowy program otrzymał ostatnio nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Zdrowy Samorząd”, organizowanego przez redakcje Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego, przyznany przez Radę Konsultacyjną konkursu, w której skład weszli przedstawiciele instytucji centralnych i uczelni medycznych.