Aktualności
Pomoc dla Ukrainy, sprzedaż działek w Pionkach i inne decyzje marcowej sesji Rady Powiatu Radomskiego
25.03.2022W piątek, 25 marca miała miejsce kolejna planowa sesja Rady Powiatu Radomskiego. Najważniejsze decyzje, jakie podjęli radni, dotyczyły m.in. sprzedaży nieruchomości powiatowych w Pionkach i gminie Jedlińsk, a także podjęcia uchwały o pomocy obywatelom Ukrainy, przebywającym na terenie powiatu.
Sesję otworzył przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski, który powitał radnych i Zarząd Powiatu oraz zaproszonych gości. Zabrał również głos w sprawie wojny na Ukrainie.
– Pamiętamy napaść na Gruzję i słynne słowa śp. pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może przyjść czas na mój kraj, na Polskę”. Dziś świat nie może być obojętny, jak był obojętny w 2015 roku, gdy Rosja wysłała misję „pokojową” do Syrii, gdzie jej wojska bombardowały Aleppo. Polska od dawna tłumaczyła, że gazociąg Nord Stream 2 to wielkie zagrożenie dla pokoju w Europie, ale takie kraje, jak Francja czy Niemcy nie chciały tego słuchać. Teraz powstrzymanie tej strasznej wojny jest rzeczą najważniejszą. Minął miesiąc od napaści Rosji na demokratyczną Ukrainę, w tym czasie ponad 2,2 miliona ukraińskich uchodźców przyjęliśmy w Polsce. Każdego dnia do naszego kraju przybywają matki z dziećmi, osoby starsze i chore. Jako przewodniczący, ale również kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego chciałbym, w imieniu pana wojewody Konstantego Radziwiłła oraz własnym, bardzo serdecznie podziękować mieszkańcom powiatu oraz całego regionu za dobre serce i pomoc, jaką udzielili i udzielają uciekinierom z tej strasznej wojny – mówił przewodniczący Murawski. – Dziękuję panu staroście Waldemarowi Trelce, który podjął decyzję o utworzeniu Powiatowego Centrum Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Centrum włączyło się bardzo aktywnie w te działania, tworząc bazę kwater prywatnych, gdzie rodziny wyraziły chęć przyjęcia uciekinierów z obszarów objętych wojną. Powiat Radomski przygotował ponad 2,1 tysiąca miejsc dla uchodźców, we własnych obiektach, ale również we wszystkich gminach. Bardzo serdecznie dziękuję panu staroście, burmistrzom i wójtom, które przygotowały miejsca dla uchodźców w świetlicach, strażnicach OSP. Dziękuję panu staroście za pozyskanie 700 łóżek, które trafiły do miasta Radomia oraz wszystkich gmin powiatu.
Bez wspólnej inwestycji w Wierzbicy
Następnie głos zabrał starosta Waldemar Trelka, informując radnych o pracy Zarządu Powiatu od ostatniej sesji oraz podjętych działaniach i inicjatywach. Wśród wielu wątków pojawiła się sprawa drogi gminnej przy powiatowych placówkach: Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym i Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy, która w tym roku nie powstanie. – To krótki odcinek drogi gminnej, prowadzący do naszych budynków oraz gminnego ośrodka zdrowia. Zadeklarowaliśmy pokrycie 50 procent kosztów inwestycji, a ponadto przekazanie działki pod budowę ogólnodostępnego, publicznego parkingu. W ten sposób mieszkańcy gminy Wierzbica zyskaliby parking w okolicach ośrodka zdrowia, a nasze placówki miałyby porządną drogę dojazdową i ewakuacyjną. Niestety, otrzymałem ostatnio kolejne pismo od pana wójta Zdzisława Duliasa, aby to powiat wykonał drogę gminną, pan wójt zaproponował, że przekaże nam do 15 procent wartości prac do swojej własnej drogi. Pozwoliłem sobie odpisać, że rezygnujemy z takiej współpracy. Szkoda, że straciliśmy 1,5 roku na wymianę pism z panem wójtem. Oferta dla gminy była bardzo dobra, ponieważ zależało nam na ucywilizowaniu tego miejsca i zwiększeniu bezpieczeństwa. Trudno jednak przejść do porządku dziennego nad takimi propozycjami włodarza gminy Wierzbica – mówił Waldemar Trelka.
Starosta poinformował również radnych o rozstrzygnięciu pierwszego etapu przetargu na wyłonienie dzierżawcy ponad 46 hektarów gruntów rolnych w Chwałowicach. – Bardzo dziękuję panu wicestaroście za przygotowanie i czuwanie nad tym przetargiem. Oferent wraz z synem chce zaangażować się w co najmniej trzy lata dzierżawy. Przy tej okazji muszę znów przypomnieć, że nie jest prawdą, że pozbawiamy się ziemi, bo w grę wchodzi przecież dzierżawa, a nie sprzedaż. Nie jest prawdą, że rezygnujemy z kursów rolniczych, one nadal są organizowane, dla szkoły zostało pozostawione 10 hektarów ziemi – dodał starosta.
Wścieklizna znikającym problemem?
Radni przyjęli informację Powiatowego Lekarza Weterynarii za rok 2021. Na pytania odpowiadał obecny podczas sesji lek. wet. Grzegorz Zaborowski, powiatowy lekarz weterynarii. Radny Marek Jarosz pytał o rozszerzający się obszar zagrożony wścieklizną oraz o przypadek lisa z terenu gminy Iłża, który jakoby miał być nosicielem tej choroby.
– W tym roku były tylko trzy przypadki wścieklizny, wszystkie te ogniska zostały już wygaszone. Lis z Seredzic okazał się niezakażony, wynik badania był ujemny. Myślę, że zrzuty lotnicze szczepionki przeciwko wściekliźnie powinny pomóc, jest też zwiększona wyszczepialność zwierząt domowych na terenie powiatu i samego Radomia. Daje to duże szanse na opanowanie rozprzestrzeniania się tej choroby – odpowiedział Grzegorz Zaborowski.
– Czy z powodu wścieklizny nie odbyły się Targi Końskie w Skaryszewie? – pytał przewodniczący Krzysztof Murawski.
– Taka decyzja została podjęta z uwagi na przepisy, które mówią wprost, że na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz wystaw, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a są nimi wszystkie ssaki łącznie z ludźmi. W tych warunkach organizacja Targów Końskich nie była możliwa – odpowiedział Grzegorz Zaborski.
Sprzedaż nieruchomości powiatu
Radni poświęcili dość dużo czasu na dyskusję o sprzedaży działek, będących własnością powiatu: przy ul. Garszwo w Pionkach oraz w Jedlance w gminie Jedlińsk.
Radny Tadeusz Osiński zwrócił uwagę, że taka uchwała powinna zostać podjęta dwa lata wcześniej, gdy koszty kredytów były o wiele niższe niż obecnie. – Wówczas w gminie Kowala działki były sprzedawane po 100 złotych za metr. Teraz ludzie nie mają pieniędzy i sprzedaż w tym momencie jest bez sensu, trzeba poczekać na lepsza koniunkturę – stwierdził.
– Nie zgadzam się ze stwierdzeniem pana radnego, w Pionkach jest olbrzymi deficyt działek budowlanych, ludzie poszukują nieruchomości, ponieważ jest to najbardziej opłacalna lokata kapitału – powiedział radny Jan Siek.
– Mam wielką satysfakcję, że wniosłem na bodajże pierwszym posiedzeniu komisji, rozważenie sprzedaży innej działki powiatowej, która określiłem jako diament, który trzeba oszlifować. Zgadzam się w stu procentach z wypowiedzią pana radnego Sieka, ponieważ popyt na działki budowlane w Pionkach jest ogromny, a ponieważ są one położone w pięknej okolicy, będzie bardzo dużo chętnych na zakup – dodał Marek Janeczek, który zauważył, że udostępnienie działek pod zabudowę jednorodzinną powinno wspomóc potencjał powiatu.
– Mamy 41 działek budowlanych oraz dwie działki pod komunikację dla przyszłego osiedla domków jednorodzinnych wpisują się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Będzie to impuls do rozwoju również dla miasta Pionki. Chcę zapewnić, że powiat ma płynność finansową, dlatego wcale nie musimy tych działek sprzedawać, ale sądzimy, że lokalna sytuacja rynkowa jest korzystna, więc zobaczymy ile naprawdę są warte te nieruchomości. Najlepiej byłoby znaleźć nabywcę, który kupi całość i będzie chciał ten teren zagospodarować – podsumował starosta Waldemar Trelka.
Radny Tadeusz Osiński zapytał, czy nie warto zainwestować w budowę przyłączy wodociągowych i energetycznych, przez co działki byłyby z pewnością droższe.
– Przypominam panu, jako byłemu wójtowi i staroście, że nie jest to zadanie powiatu, nie możemy budować infrastruktury komunalnej. Właścicielem drogi jest gmina, podobnie jak budowa oświetlenia jest jej zadaniem. Pan burmistrz deklarował inwestycje miejskie na tym terenie, więc docelowo wartość działek wzrośnie – odpowiedział starosta Trelka.
Uchwałę podjęto 23 głosami za, 3 radnych wstrzymało się od głosu.
– Chciałbym powiedzieć o marzeniach, bo one czasem się spełniają. Nasze marzenie w przypadku Pionek to powołanie spółki publiczno – prywatnej, która mogłaby wybudować tam mieszkania komunalne, ale niestety powiat nie ma możliwości prawnych, aby powołać taką spółkę. W przypadku Jedlanki marzenie to wybudowanie w przyszłości czegoś w rodzaju centrum rekreacyjno – sportowo – kulturalnego, ponieważ jest tam świetne położenie przy trasie S7. Możemy stworzyć tam rodzaj centrum konferencyjnego, czy rekreacyjnego dla mieszkańców powiatu, ale również dla gości z całej Polski. Moglibyśmy aplikować o fundusze z programu Polska Wschodnia lub środków unijnych, więc przy dofinansowaniu zewnętrznym moglibyśmy w kolejnej kadencji zrobić coś ambitnego, oczywiście nie w konkurencji do Radomia czy Bałtowa, ale coś podobnego. Kto to będzie realizował, za jakie pieniądze – to już zdecydują wyborcy. My mieliśmy marzenia, wydawałoby się nieosiągalne, o szpitalu w Pionkach, o nowoczesnej szkole w Chwałowicach i wiele innych – ale jak widać te marzenia się materializują – mówił Waldemar Trelka.
Uchwała w sprawie sprzedaży działek w Jedlance została przyjęta jednogłośnie 23 głosami za.
Większy skład komisji
Rada Powiatu zaakceptowała również propozycję poszerzenia składu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
– Praca w tej komisji nie jest łatwa, zdarzało się czasem, że nie było kworum, dlatego zaproponowałem, aby poszerzyć skład tej komisji o dwie osoby. Proponujemy do niej radną Annę Rogulską i radnego Jana Kowalczyka. W ten sposób skład komisji byłby dziewięcioosobowy – powiedział przewodniczący Krzysztof Murawski.
Uchwała została podjęta jednogłośnie, 23 radnych było za.
Radny Cezary Nobis dziękował radnym za podjęcie tego trudu. – Zakres spraw jest szeroki, sprawy są naprawdę bardzo różne, często dość skomplikowane – wyjaśniał.
Uchwała o pomocy Ukrainie
Przyjęto również uchwałę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem wojennym w tym kraju. Uchwała upoważnia Zarząd i starostę do działań w tym zakresie. Dzięki temu Zarząd Powiatu może udzielać pomocy w zakresie zakwaterowania, zapewnienia całodziennego wyżywienia zbiorowego, zapewnienia transportu do miejsc zakwaterowania, finansowania przejazdów środków transportu publicznego, zapewnienia środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów. Pomoc ta może być realizowana z własnej inicjatywy powiatu i w zakresie posiadanych środków. Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę o pomocy dla Ukrainy.
Pozostałe decyzje
Radni przyjęli ponadto uchwałę dotyczącą zasad kierowania do Rady Powiatu wszelkiego rodzaju inicjatyw i projektów uchwał lokalnych, zgłaszanych przez samych zainteresowanych. Zgodnie z przepisami, grupa mieszkańców powiatu, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. W przypadku powiatu radomskiego musi to być grupa co najmniej 500 osób. Przyjęta uchwała określa szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw obywatelskich, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz wymogi formalne, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
Podczas marcowej sesji radni przyjęli również sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu jako organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, wprowadzili zmiany w statucie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedlance, określili zasady rozliczania tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych oraz ustalenia zniżek obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Radomskiego, a także upoważnili Zarząd Powiatu do wszczęcia procedury nadania sztandaru Powiatowi Radomskiemu. Podjęli również uchwałę w sprawie zadań, na które zostaną przeznaczone środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przyjęto również zmiany w budżecie powiatu oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej.