Aktualności

Porka Sławnianka zwyciężyła kolejną edycję konkursu kulinarnego “Smaki Powiatu”. To była pyszna impreza

06.05.2024

Za nami druga edycja Konkursu Kulinarnego Smaki Powiatu. tym razem gościliśmy w Słowikowie koło Przytyka. Patronat nad imprezą sprawował Waldemar Trelka, starosta radomski. Zwyciężyła Porka Sławnianka z KGW Sławna Ferajna, a drugą lokatę zajęła “Zarzutka zwana zarzucajką z Wrzosu z gminy Przytyk. Jury, któremu przewodniczyła radna powiatu radomskiego Anna Rogulska, doceniło także “Oponki Drożdżowe” przygotowane przez KGW w Mokrosęku. To była przepyszna impreza.

Przypomnijmy, że pierwsza, tegoroczna edycja odbyła się w lutym w Karczmie Bancer. Teraz przedstawiciele kolejnych gmin wzięli udział w imprezie w Słowikowie. W konkursie, nad którym patronat sprawował Waldemar Trelka – starosta radomski, zorganizowanym dla gmin Przytyk, Wolanów, Zakrzew oraz Jedlińsk uczestniczyło 11 kół. Wśród przygotowanych potraw oprócz wspomnianych zwycięzców znalazły się także:
KGW w Ludwikowie – Porka po szlachecku
KGW Płaskowskie – Pyzy nadziewane mięsem
KGW Nasze Sprawy – Bierwce – Kapusta z grochem z siekanymi ziemniakami
KGW w Domaniów – Pyzy z okrasą
KGW w Oblesie – Porka
Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych ” Na Ludową Nutę” – Bidno porka
KGW Milowianki – Kapusta z kartofli
KGW Jaśkowice Kolonia – Żurek

Przed nami jeszcze eliminacje 23 czerwca w Jedlni dla KGW z gmin: Pionki, Jedlnia – Letnisko i Jastrzębia. Finał – na zakończenie lata, na Dożynkach Powiatowych, w Kowali.

Konkurs “Smaki Powiatu” był jednym z punktów imprezy “Kochanowski – Przystanek Wesele”. Historię przypominają cyklicznie Miasto i Gmina Przytyk. Najpierw do kościoła zmierza orszak weselny złożony z przebranej w stroje z epoki młodzieży. Potem zaś, w pobliskim Słowikowie, grają kapele z terenu Powiatu Radomskiego, a nawet z dalszych stron Ziemi Radomskiej. W tym roku, już po raz trzeci, rywalizowali oni m.in. o nagrodę Specjalną Starosty Radomskiego i Powiatowego Instytutu Kultury. Trafiła ona do kapeli Jana Tarnowskiego z Domaniowa.

Organizatorem wydarzenia jest Powiatowy Instytut Kultury

Powrót