Aktualności

Powiat Radomski uruchomił dwa mobilne punkty testów na covid. Na test PCR ze skierowaniem

28.01.2022
Żołnierze WOT pobierają test na covid w mobilnym punkcie pobrań.

Władze Powiatu Radomskiego nawiązały współpracę z 6 Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej i wraz ze Szpitalem Powiatowym w Pionkach uruchamiają mobilny punkt pobrań wymazów na covid. Drugi taki punkt powstaje przy Szpitalu Powiatowym w Iłży, gdzie jest uruchamiany wraz z firmą diagnostyki medycznej Alab Laboratoria. Oba mają zacząć pracę od 1 lutego i będzie można tam wykonać test PCR na obecność koronawirusa – dla pacjentów ze skierowaniem od lekarza test będzie bezpłatny.

Nowe zasady kwarantanny wiążą się z koniecznością wykonywania testu PCR, który ma dać odpowiedź na pytanie czy jest się zakażonym koronawirusem. W związku z niewielką liczbą punktów wymazowych w Radomiu, starosta radomski wystąpił z inicjatywą zorganizowania dodatkowych punktów pobrań na terenie Powiatu Radomskiego.

– Zgłosiłem takie zapotrzebowanie w naszych szpitalach, ale również w Wojskach Obrony Terytorialnej, aby można było jak najszybciej uruchomić dwa mobilne punkty, w których będzie można wykonywać bezpłatne testy na koronawirusa. Będą mogli z nich skorzystać również mieszkańcy Radomia czy innych miejscowości – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Od wtorku, 1 lutego mobilny punkt testowania uruchomiono w Szpitalu Powiatowym w Pionkach. Mieści się w kontenerze na parkingu przy ul. Sienkiewicza 29 (naprzeciwko poradni specjalistycznych). Jest czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 8-16, ale w poniedziałki i środy w godz. 10-18.

– Bardzo serdecznie dziękuję panu ministrowi Wojciechowi Skurkiewiczowi oraz dowódcy 6 MBOT płk. Witoldowi Bubakowi i terytorialsom za natychmiastową reakcję na nasze potrzeby i świetną współpracę – dodaje starosta.

Test PCR w obu punktach można wykonać BEZPŁATNIE pod warunkiem posiadania elektronicznego SKIEROWANIA od lekarza lub innej uprawnionej osoby. Punkty nie wykonują badań testami antygenowymi, tzw. szybkimi.

Drugi punkt mobilny w tym samym czasie chce uruchomić Szpital Powiatowy w Iłży, który organizuje go przy współpracy z firmą diagnostyki medycznej ALAB Laboratoria. Będzie mieścił się w przyczepie na parkingu przed budynkiem głównym szpitala. Ruszy od 2 lutego i będzie czynny przez 7 dni w tygodniu.

Godziny pracy punktu: poniedziałek 7:30-15:30, wtorek 10:00-18:00, środa 7:30-15:30, czwartek 10:00-18:00, piątek 7:30-15:30, sobota/niedziela 8:00-16:00. W przypadku pytań należy dzwonić pod numer: 22 / 349 11 97.

Wypowiedź Starosty Radomskiego

Bezpłatny test po skierowaniu

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, z bezpłatnego testu PCR w mobilnym punkcie mogą skorzystać osoby, posiadające odpowiednie zlecenie wystawione przez lekarza: podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Ponadto na test może skierować inspekcja sanitarna, należy go również wykonać przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, domu pomocy społecznej, hospicjum, stacji dializ oraz     przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Zgłoszenie można wypełnić przez internet lub telefonicznie, po wypełnieniu formularza.

SKIEROWANIE ONLINE NA WYMAZ NA COVID – PORTAL GOV.PL

Do wykonania testu nie trzeba posiadać skierowania (jest ono wystawiane elektronicznie i widoczne w systemie informatycznym), należy jednak wziąć ze sobą dowód osobisty, a przy rejestracji podać również numer telefonu komórkowego. Wynik testu wykonanego w punkcie mobilnym będzie przesłany na telefon komórkowy pacjenta za pomocą sms (po ok. 2-3 dniach) oraz widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta.

Powrót