Aktualności

Powiatowe muzyczne Retropopołudnie w Wolanowie

16.11.2021

Powiatowy Instytut Kultury zaprosił w czwartek, 18 listopada o godz. 17 do Wolanowa na kolejną odsłonę projektu “Retrospekcje. Powiat Radomski”. Honorowy patronat nad wydarzeniami sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

Przypomnijmy, że na “Retrospekcje…” składa się kilka elementów. Po pierwsze jest wystawa archiwalnych zdjęć z lat 60. i 70 XX w., ze zbioru, który ocalił Jan Czarnecki – pedagog, działacz społeczny, animator kultury, poeta, Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Iłża. Wernisaż odbył się najpierw w PIK, teraz ekspozycja wędruje odwiedzając gminy powiatu radomskiego. A na zdjęciach – niby znajome okolice i sytuacje, a jednak tyle zmian! Inna moda i sprzęty, inne żniwa i praca… Słowem, prawdziwa wyprawa w czasie.

Kolejna odsłona projektu to organizowane przez PIK wspólnie z bibliotekami i lokalnymi centrami kultury, spotkania o historii danych miejscowości czyli “Retropopołudnia”. Pierwsze już za nami – odbyło się w październiku w świetlicy w Bartodziejach w gminie Jastrzębia. Rozmawialiśmy o historii lokalnego szkolnictwa.

Tym razem w czwartek, 18 listopada o godz. 17 w Gminym Centrum Kultury i Biblioteki w Wolanowie były rozmowy i wspomnienia o muzyce ludowej, jej znaczeniu w życiu wsi i o tym jak się zmienia, jak inspiruje obecne pokolenie. Było też śpiewająco – a to za przyczyną grupy z Bieniędzic i zespołu Wolanianki.

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Adam Miernik przybliżył historię Wolanowa, Barbara Waśkiewicz opowiedziała o początkach “Wolanianek”, Krzysztof Mazurkiewicz o “Bieniędzicach” Michał Retelewski, Milena Sławińska mówili o swoich wspomnieniach i teraźniejszości jednego z najsłynniejszych zespołów w regionie.

Oczywiście spotkaniu w Wolanowie towarzyszyła wystawa “Retrospekcje. Powiat Radomski”. Mamy nadzieję, że stanie się ona dla wszystkich jej widzów inspiracją do poszukiwania we własnych zbiorach starych zdjęć pokazujących codzienne życie w miejscowościach regionu. Prosimy o ich przekazywanie do nas, do bibliotek na terenie Powiatu Radomskiego, do dzielenia się z nami historiami swoimi, swoich rodzin (można nadsyłać je pod adres: retrospekcje@pik.radom.pl).

Powrót