Aktualności

Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – tym razem Gminnym Centrum Kultury w Wolanowie

08.05.2024

W środę, 8 maja bibliotekarze z Powiatu Radomskiego świętowali już po raz trzeci Powiatowy Dzień Bibliotekarza. Tym razem został on zorganizowany w Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie.

– Wierzę, że ten dzień już na stałe wpisał się w kalendarz twórczych imprez naszego powiatu. Powszechnie wiadomo przecież, że kto czyta książki, ten buduje swoje własne fundamenty intelektualne. Czytajmy więc i sięgajmy do prawd, które płyną z literatury – mówił do bibliotekarzy starosta Waldemar Trelka – starosta radomski.

Tradycją jest, że podczas takich uroczystości nagradzane są biblioteki, które osiągnęły najlepsze wyniki w ubiegłym roku. Powiatowy Instytut Kultury postanowił nagrodzić dwie książnice: Gminną Bibliotekę Publiczną w Zakrzewie oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie. Nagrody to bony finansowe na zakup nowych książek o wartości 1000 zł. Ponadto dodatkowymi czytnikami e-książek nagrodziliśmy biblioteki, które osiągają najlepsze wyniki w elektronicznym dostępie do książek, czyli: Skaryszew, Jedlińsk, Iłża, Przytyk i Zakrzew.

Powiatowy Instytut Kultury przez cały rok wspiera i pomaga gminnym bibliotekom. Opłacamy między innymi system MAK oraz elektroniczny dostęp do książek LEGIMI. Zainicjował też projekt „Etażerka”, dzięki któremu w wielu gminach na terenie powiatu zainstalowane zostały biblioteczki plenerowe. PIK nie zapominał również o spotkaniach autorskich w bibliotekach czy szkoleniach, podnoszących kompetencje i kwalifikacje bibliotekarzy. Każda z bibliotek w rożny sposób otrzymała i otrzymuje takie wsparcie.

Trochę czytelniczej statystyki zaprezentowała Teresa Niewczas z Powiatowej Biblioteki Publicznej, wchodzącej w skład Powiatowego Instytutu Kultury. W 2023 roku we wszystkich bibliotekach wypożyczono ponad 300 tysięcy książek (300 093, tj. o 10106 więcej niż w 2022 roku). Zarejestrowano 15841 czytelników, czyli o ponad 700 więcej niż w 2022 roku (773). Ze zdalnego dostępu do książek LEGIMI korzystało zaś 176 czytelników.

Na zakończenie Powiatowego Dnia Bibliotekarza w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie oraz duet skrzypcowy ROKduo, czyli Lucjan Szaliński – Bałwas i Marcin David Król.

Na terenie powiatu działają gminne, publiczne biblioteki: jedna miejska, trzy miejsko – gminne i 9 gminnych oraz 25 filii bibliotecznych. Nadzór merytoryczny nad tymi placówkami sprawuje Powiatowa Biblioteka Publiczna, będąca częścią Powiatowego Instytutu Kultury.

Powrót