Powiatowy Urząd Pracy z ułatwieniami dla niepełnosprawnych

01.12.2021

Powstaje film o działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się również materiały filmowe w języku migowym, ETR oraz z audiodeskrypcją dla osób niewidomych.

– W filmie opowiemy nie tylko o bieżącej działalności urzędu, czyli o tym, na co mogą liczyć osoby bezrobotne, pracodawcy czy przedsiębiorcy: gdzie starać się o staż, szkolenie czy pieniądze na działalność gospodarczą. Pokażemy też m.in.  jak do urzędu mogą dostać się osoby na wózku, gdzie mogą zaparkować, gdzie znajduje się obsługa osób mających kłopoty z poruszaniem się. A także z jakich udogodnień mogą korzystać osoby głuche, niedosłyszące oraz niewidome. Film będzie tłumaczony na język migowy. Mamy nadzieję, że taki przekaz przełamie obawy i  bariery przed  wizytą w naszym urzędzie  – mówi Sebastian Murawski, dyrektor  Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Na jakie trudności natrafiają np.  osoby niewidome w budynkach użyteczności publicznej  opowiedział  nam pan Bartosz Radomski, niewidomy, który odwiedził nas z  psem przewodnikiem, Robim.

– Będzie nam łatwiej, jeżeli wzbudzimy w pracownikach nawyk myślenia o potrzebach osób niepełnosprawnych. Ale chodzi tu nie tylko o nich, ale i o rodzica z wózkiem, czy osobę poruszającą się o kulach. Nie daj Boże, ktoś z załogi skręci kostkę i staje się osobą niepełnosprawną. Mówimy  więc nie tylko o dostępności urzędu dla petenta, ale i dla niepełnosprawnego  pracownika  – podkreślał pan Bartosz.

Film o działalności PUP w Radomiu w wersji dla osób niewidomych  będzie miał audiodeskrypcję. Powstanie też przewodnik w języku  ETR (Easy to Read). To tekst łatwy do czytania i rozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Materiały multimedialne mają być dostępne do końca roku  na  stronie https://radom.praca.gov.pl/, a także w mediach społecznościowych i kanale YouTube Powiatowego Urzędu Pracy.