Aktualności

Poznaliśmy wyjątkowe Smaki Powiatu Radomskiego. Pierwsza nagroda starosty trafiła do Ludwinianek za pyszną pazibrodę

04.02.2024

W sobotę, 3 lutego w Folwarku Bancer w Modrzejowicach odbył się konkurs kulinarny pod nazwą “Smaki Powiatu”. W tegorocznej edycji, był to pierwszy z trzech tego typu konkursów. I trzeba przyznać, że była to smaczna impreza.

Celem konkursu “Smaki Powiatu” jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kulinarnych z terenu Powiatu Radomskiego, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W tym roku podobne konkursy odbywać się będą z podziałem na trzy regiony w powiecie radomskim. Pierwszy odbył się w Modrzejowicach i obejmował gminy Iłża, Skaryszew, Kowala i Wierzbica. W sumie organizatorzy otrzymali 14 zgłoszeń. Zadaniem każdego Koła Gospodyń Wiejskich było przygotowanie jednego dania regionalnego.
Zostały zgłoszone takie potrawy jak: Pazibroda, Kapusta z grochem, Żeberka na kapuście, Barszcz z kiszonej kapusty, Świeżonka w Wiejskim Chlebie, Ziemniaki otulone kapuchą, Pierogi z mięsem z wody polane okrasą, Bujaczany Barszcz mieszany, Zarzucajka zwana „Zarzutka”, Gołąbki postne, Zupa porowa z pulpetami, Łazanki.

– Smaki Powiatu, to nie tylko skarb na nasze podniebienie, ale to również zabawa i integracja mieszkańców całego naszego powiatu. Poznajemy nasze tradycje. Skutecznie zrezygnowałem z prac w jury, bo wiedziałem, że to nie będzie łatwe zadanie i miałem rację, bo wszystkie przygotowane potrawy są wspaniałe i byłoby ciężko wybrać tę jedną – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.
Jury składało się z pięciu osób. Przewodniczącym był Zdzisław Mroczkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Radomskiego. Pomagali mu członkowie jury: Dariusz Chruślak, przewodniczący Rady Gminy w Kowali, Grzegorz Zatorski, właściciel Folwarku Bancer, Kamila Adamska, reprezentująca organizatora, czyli Powiatowy Instytut Kultury oraz Anna Karolak ze Starostwa Powiatowego w Radomiu.

– Potwierdzam, że wybór nie był łatwy i mieliśmy ogromny problem, aby wyłonić zwycięzców tego pierwszego konkursu. Moje kubki smakowe są bardzo wrażliwe i mogę powiedzieć, że na jedzeniu znam się dobrze. To co mnie najbardziej ucieszyło, to, że wszystkie te potrawy zostały przyrządzone z naszych regionalnych, zdrowych produktów. Panie…i panowie również, włożyli mnóstwo wiedzy, serca i tradycji w te potrawy, dlatego jury miało nie lada kłopot – mówił przewodniczący komisji oceniającej, Zdzisław Mroczkowski.
W efekcie przyznano trzy nagrody Starosty Radomskiego.
Trzecie miejsce przypadło “Błaziniankom”, czyli KGW z Błazin Dolnych. Członkinie tego koła przygotowały fenomenalne żeberka na kapuście z suszonymi grzybami.
Drugie miejsce przypadło KGW Zalesianki z Zalesia, które przygotowały pyszną zupę zarzucajkę.
Z kolei główną nagrodę i czek w wysokości 500 zł, zgarnęło KGW Ludwinianki za przygotowanie pazibrody. To wiejska potrawa charakterystyczna dla okolic Radomia. Przygotowywana jest z utłuczonych ziemniaków, zmieszanych z ugotowaną kapustą kiszoną lub słodką, Wszystko okraszone świeżo wytopionymi ze słoniny skwarkami. W niektórych domach mówili na to „Bida-żarcie”. Pazibroda jest tania, smaczna, sycąca i zrobiona z łatwo dostępnych produktów.
Kolejny konkurs “Smaki Powiatu Radomskiego” już niebawem, a obejmie on gminy Zakrzew, Wolanów, Jedlińsk oraz Przytyk.

Powrót