Aktualności

Rekordowy bilans Powiatu Radomskiego – rozmowa ze starostą Waldemarem Trelką

05.01.2022

Z jakim bilansem powiat zamyka 2021 rok? Co udało się osiągnąć, na co zabrakło czasu, może funduszy?

Całkowity bilans minionego roku jest rekordowy pod każdym względem. Mamy spójną, kompleksową wizję rozwoju powiatu i zmieniamy go na plus. Z tej perspektywy przełomowy był nie tylko 2021 rok, ale również trzy ostatnie lata. Natomiast w ubiegłym roku oddaliśmy do użytku pierwszy budynek nowego szpitala w Pionkach (sama budowa trwała 1 rok i 3 miesiące), uruchomiliśmy najnowocześniejszy w regionie Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chwałowicach koło Iłży, rozpoczęliśmy budowę nowoczesnej sali gimnastycznej oraz strzelnicy wirtualnej przy liceum w Pionkach, a oprócz tego przebudowaliśmy około 20 kilometrów dróg. Wszystko to w warunkach pandemii. Gdyby nie wsparcie polskiego rządu w postaci różnych programów proinwestycyjnych, realizacja tych zadań nie byłaby możliwa w tak krótkim czasie. Oczywiście to nie jest tak, że dostajemy wszystko, o co wnioskujemy. W pilotażowym naborze w programie Polskie Inwestycje Strategiczne otrzymaliśmy na przykład środki tylko na jeden projekt do 5 milionów złotych, a więc mniej niż niejedna gmina wiejska.

Jak zapowiada się 2022 rok?

Przede wszystkim nasz budżet po raz pierwszy w historii powiatu przekroczył kwotę 200 milionów złotych. Wydatki zaplanowaliśmy na poziomie 214 milionów złotych, w tym ponad 62 miliony złotych na inwestycje. Trwa budowa drugiego budynku szpitalnego w Pionkach, chcemy też dokończyć dwie inne inwestycje: pierwsze w powiecie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Krzyżanowicach oraz wspomnianą salę gimnastyczną w Pionkach. Ruszamy również z projektami cyfrowymi, czyli systemem zarządzania oświatą oraz e-administracją, aby mieszkańcy mogli załatwiać sprawy urzędowe przez internet.

Ostatnie dwa lata pokazały, że inwestycje w służbę zdrowia są potrzebne. Na naszych łamach informowaliśmy o pracach przy szpitalu w Pionkach i Iłży. Co obecnie dzieje się w obu placówkach?

W tempie wręcz kosmicznym nadrabiamy blisko 20-letnie zaległości czy zaniechania naszych poprzedników z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oba szpitale były w bardzo złej kondycji finansowej, zaciągano nawet kredyty w parabankach, a jedynym pomysłem poprzednich władz było połączenie ich w jeden podmiot. Na szczęście to już historia. W 2019 roku, już po przejęciu władzy, podjęliśmy niełatwą decyzję o budowie od podstaw nowego szpitala w Pionkach. Dzięki wsparciu parlamentarzystów, przede wszystkim panów Marka Suskiego i Stanisława Karczewskiego, skutecznie aplikowaliśmy do programów rządowych. W sierpniu 2020 roku ruszyła budowa pierwszego pawilonu, a już w listopadzie 2021 roku mogliśmy go uroczyście otworzyć. Jego patronem są Lech i Maria Kaczyńscy – Para Prezydencka, ponieważ to właśnie śp. Prezydent Lech Kaczyński miał wizję jednej, wspólnej Polski, gdzie wszyscy mają równe szanse. Przy tej okazji serdecznie dziękuję panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu za aprobatę dla patronów szpitala oraz panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie naszej wizji nowoczesnej służby zdrowia w powiecie. Obecnie ruszyła budowa drugiego pawilonu, a cała inwestycja wraz z wyposażeniem to kwota 90 milionów złotych. Dotrzymaliśmy słowa danego mieszkańcom, podobnie jak polski rząd, który nas w tym wspomaga. W szpitalu w Iłży przebudowaliśmy oddział chirurgii i blok operacyjny, wyposażając go w najnowocześniejszy sprzęt, inwestując tam w trzy lata ponad 17 milionów złotych. W planach są kolejne remonty i zakupy sprzętu. Jednocześnie oba szpitale zostały skutecznie oddłużone. Tym się różnimy od poprzedników.

To jeszcze pytanie o służbę zdrowia, a dokładnie kadrę medyczną. Podjęliście decyzję o przyznawaniu stypendiów dla studentów medycyny ostatnich lat. W zamian za to oni podejmą po studiach prace w placówkach na terenie powiatu. Jak wygląda zainteresowanie tym programem?

Kiedy rozpoczęliśmy inwestycje w szpitalach, pewne środowiska stwierdziły, że wszystko to niepotrzebne, bo kadry medycznej – cytując klasyka – „nie ma i nie będzie”. Tymczasem do nowego szpitala w Pionkach, który wygląda jak ten z serialowej Leśnej Góry, już aplikują pielęgniarki i lekarze, aby mieć świetne warunki pracy. Program stypendialny ma zapewnić dalszy dopływ kadry. Studenci V i VI roku medycyny otrzymają stypendium w wysokości 2 tysięcy, a studenci pielęgniarstwa 1 tysiąca złotych miesięcznie. Pierwszą umowę już podpisaliśmy, ale wierzę, że będą kolejne.

Ostatni rok to również inwestycje drogowe, która z nich była najważniejsza? I jakich inwestycji w tym zakresie mogą spodziewać się mieszkańcy w 2022 roku?

W gminie Wolanów wybudowaliśmy od podstaw drogę, która zastąpiła jeszcze poniemiecki trakt z płyt betonowych, w mieście Pionki dwie ulice w ciągu drogi powiatowej przy tamtejszym zalewie Staw Górny, w gminie Kowala odcinek dawnej drogi wojewódzkiej numer 733, przekazany nam przez pana marszałka Struzika w opłakanym stanie technicznym. W tym roku będzie budowa ronda na niebezpiecznym skrzyżowaniu w Kowali oraz przebudowy kolejnych odcinków dróg w czterech innych gminach. W odwodzie jest wniosek do programu Polskie Inwestycje Strategiczne, jeśli uzyska dofinansowanie, to wykonamy ponad 7 kilometrów drogi wraz ze ścieżką rowerową, łączącą Radom z gminami Kowala, Skaryszew i Wierzbica.

Powiatowy Urząd Pracy podpisał porozumienie z PPL w sprawie współpracy przy rekrutacji pracowników do lotniska na Sadkowie. Pojawiły się już pierwsze ogłoszenia. Jak wygląda zainteresowanie nimi?

Zainteresowanie ofertą jest bardzo duże, choć na lokalnym rynku nie ma zbyt wielu wykwalifikowanych pracowników branży lotniskowej. Poszukiwane są więc również osoby, które po przeszkoleniu będą mogły pracować na lotnisku. Na początek ma to być kilkaset nowych miejsc pracy.

Jak lotnisko w Radomiu może poprawić sytuację na okolicznym rynku pracy?

Rynek pracy w Radomiu i powiecie zmienił się na korzyść pracowników. Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, który obsługuje również teren miasta, w ostatnich miesiącach wzrasta liczba ofert pracy, ostatnio było ponad 700 propozycji miesięcznie. Najlepiej rozwija się branża budowlana, ponieważ trwają inwestycje deweloperskie, lokowanie nowych firm, powstaje coraz więcej domów jednorodzinnych. Ten boom inwestycyjny to również efekt lotniska.

Jak wygląda dziś sytuacja w powiecie radomskim, jeżeli chodzi o poziom bezrobocia? I jakie są szanse żeby wyglądała lepiej w 2022 roku?

Stopa bezrobocia w Radomiu wyniosła ostatnio 10,4 %, a w powiecie 15,4 %, to najmniej od wielu lat. Na aktywne formy zwalczania bezrobocia PUP ma w tym roku ponad 60 milionów złotych. Chociaż sytuacja gospodarcza na świecie jest nadal niepewna, to jestem przekonany, że rządowy program Polski Ład nie tylko skieruje do portfeli Polaków ponad 18 miliardów złotych poprzez niższe podatki, ale również zapewni samorządom bezpośrednie wsparcie rządowe na inwestycje. One zawsze napędzały koniunkturę, co musi przełożyć się na lokalny rynek pracy.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie / autor: Natalia Karcz – Kaczkowska

Powrót