Rozstrzygnięto dwa konkursy dla dzieci i młodzieży! Starosta Waldemar Trelka życzył bezpiecznych wakacji

20.06.2023

We wtorek, 20 czerwca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu rozstrzygnięto dwa konkursy i wręczono nagrody uczniom i ich wychowawcom. Zainteresowanie konkursami było w tym roku olbrzymie.

Starosta Waldemar Trelka, jego zastępca Krzysztof Kozera, a także przedstawiciele policji, straży pożarnej wręczali nagrody w konkursach pod nazwą: „Bezpieczni na drodze”, oraz „Test wiedzy – praca Straży Pożarnej”.

– Bardzo się cieszę, że wpłynęło na oba konkursy tak wiele prac. Zainteresowanie jest coraz większe. Idą wakacje i wiem, że Wy, uczestnicy konkursów wiecie już bardzo dużo na temat bezpieczeństwa na drogach, czy o zagrożeniu pożarowych. Uświadamiajcie swoich rówieśników, przekazujcie im swoją wiedzę o tych niebezpieczeństwach. Życzę Wam radosnych i szczęśliwych wakacji – mówił starosta Waldemar Trelka.

Pierwszy z konkursów miał na celu wzrost wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz uświadomienie o konieczności noszenia odblasków i obowiązku ich posiadania w porze o ograniczonej widoczności. Uczestnicy poprzez formy plastyczne wymyślali hasła promującego bezpieczeństwo na drodze. Hasła wygrane zostały umieszczone na różnych elementach odblaskowych tj. : worek (plecak odblaskowy), parasolka, opaska samozaciskowa odblaskowa, brelok, torba na zakupy, opaska na rękę frotka, smycz. Konkurs był jednoetapowy, indywidualny i otwarty dla uczniów szkół podstawowych od I do IV klasy. Przeprowadzony został w dwóch kategoriach.Pierwsza kategoria to klasy I – II. Druga kategoria to klasy III – IV.

Drugi konkurs miał na celu edukację dzieci i młodzieży szkolnej na temat zagrożeń spowodowanych niewłaściwym i nieodpowiedzialnym posługiwaniem się ogniem, substancjami łatwopalnymi, a także nieprzestrzeganiem podstawowych przepisów przeciwpożarowych. W szczególności służył popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Konkurs polegał na napisaniu prawidłowo testu zawierającego 22 pytania. W Konkursie mogli uczestniczyć uczniowie w dwóch grupach. Pierwsza grupa to klasy V – VI. Druga grupa to klasy VII – VIII.

„Test wiedzy – praca Straży Pożarnej”

Kategoria Klasy V -VI
1 miejsce Nikodem Banaszek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pionkach
2 miejsce Magdalena Tomczyk z Szkoły Podstawowej w Wrzeszczowie
3 miejsce Piotr Drela Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaroszkach

Kategoria Klasy VII – VIII
1 miejsce Oliwia Pośnik z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ludwikowie
2 miejsce Bartłomiej Kot z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Podłężnej
3 miejsce Natalia Wesołowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mazowszanach

Wyniki konkursu „Bezpieczni na drodze”
Kategoria Klasy I – II

1 miejsce Krystian Jończyk klasa I z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni Letnisku
2 miejsce Bartłomiej Matejek klasa II z Publicznej Szkoły Podstawowej
w Podgórze
3 miejsce Filip Mendryk klasa I z Publicznej Szkoły Podstawowej
w Myśliszewicach

Kategoria Klasy III – IV
1 miejsce Lena Konopka klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Mąkosach Starych
2 miejsce Jadwiga Stadryniak klasa IV z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mazowszanach
3 miejsce Jagoda Jabłońska klasa III z Szkoły Podstawowej w Pakosławiu

Konkursy organizował Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radomiu.