Aktualności

Sierpniowa sesja Rady Powiatu w Radomiu. Wiele inwestycji powiatowych oraz kolejne dotacje na zabytki

30.08.2024

Sierpniowa sesja Rady Powiatu była rzeczowa i merytoryczna. Wśród podejmowanych tematów znalazła się ocena sytuacji ekonomicznej szpitala powiatowego w Pionkach oraz zmiany w jego Radzie Społecznej, a także sytuacji ekonomicznej drugiej powiatowej placówki ochrony zdrowia w Iłży. Kolejna parafia otrzymała dotację na prace konserwatorskie z budżetu powiatu w ramach Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Była też rozpatrywana skarga na działalność jednej z powiatowych instytucji.

W obradach wzięło udział 24 z 27 radnych. Przewodniczący Zdzisław Mroczkowski, po stwierdzeniu kworum, przypomniał, że w najbliższą niedzielę, 1 września przypada 85. rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

– Wybuch II wojny światowej był jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Tego dnia w 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając globalny konflikt, który pochłonął życie milionów ludzi na całym świecie. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy – powiedział przewodniczący Zdzisław Mroczkowski.

Wiele inwestycji powiatu

Po przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji, starosta Waldemar Trelka poinformował radnych o pracy Zarządu Powiatu pomiędzy sesjami Rady Powiatu oraz o stanie inwestycji powiatowych.

– Od 9 lipca, kiedy spotkaliśmy się po raz ostatni, Zarząd odbył cztery posiedzenia, na których podjęto 38 uchwał – mówił starosta, szczegółowo omawiając działania zarządcze w starostwie i podległych mu jednostkach.  – Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych został złożony wniosek na trzeci etap rozbudowę drogi powiatowej Radom – Gębarzów – Polany na odcinku o długości 5,5 kilometra na terenie gmin Kowala, Wierzbica i Skaryszew. Szacunkowa to aż 31 milionów złotych, a wnioskowana kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to prawie 25 milionów, zaś środki własne Powiatu to 6 milionów złotych. Wniosek przeszedł już pozytywną ocenę formalną, więc czekamy na rozstrzygnięcie oceny merytorycznej – dodał Waldemar Trelka.

Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych złożył też wniosek na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg rozbudowy drogi powiatowej Urbanów – Stare Zawady w gminie Jedlińsk. Gmina zadeklarowała swoją pomoc finansową przy tym zadaniu, a szacunkowa wartość prac to ponad 30 milionów złotych. Realizacja mogłaby nastąpić w latach 2025 – 27.  PZDP planuje też złożyć wniosek na dofinansowanie budowy ścieżki pieszo-rowerowej w ramach rozbudowy drogi powiatowej Parznice – Skaryszew na odcinku 5408 na terenie miasta i gminy Skaryszew. Szacunkowa wartość prac to ponad 31 milionów złotych, wysokość dofinansowania ze środków europejskich to 12,6 miliona złotych, a środki własne powiatu to 4,6 miliona.

– Trwa przebudowa drogi Ruda Wielka – Dąbrówka Warszawska w gminie Wierzbica, podobnie jak budowa hali sportowej w Iłży, podobnie jak tężni solankowej w Wierzbicy, roboty wykończeniowe trwają też na drugim piętrze Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Rozpoczął się też montaż instalacji OZE na obiektach powiatowych, czyli szpitalu w Iłży, Zespole Szkół w Chwałowicach oraz Zespół Szkół w Pionkach – dodał włodarz powiatu.

Następnie radni przyjęli uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala powiatowego w Pionkach (za 23, 1 wstrzymujący) oraz szpitala powiatowego w Iłży(jednogłośnie).

– Chciałem podziękować paniom dyrektor za niełatwą pracę w niełatwych czasach. Panie dyrektor mają wsparcie całej Rady Powiatu i serdecznie dziękuję za dotychczasową pracę – dodał starosta Waldemar Trelka.

Radni zaakceptowali też zmiany w składzie Rady Społecznej szpitala w Pionkach, gdzie zmienił się przedstawiciel wojewody mazowieckiego (jest nim obecnie Leszek Rejmer). Jednogłośnie uchwalono również przyznanie dotacji celowej z budżetu Powiatu Radomskiego na prace remontowo-konserwatorskie pokrycia dachowego zabytkowego kościoła pw. św. Idziego w Suchej w gminie Pionki. Radni zatwierdzili również sprawozdania z działań, podejmowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na obszarze powiatu w 2023 roku oraz uaktualnili statut Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Radomiu. Odrzucili też jako niezasadną skargę jednego z mieszkańców na działalność tej instytucji.

Zapytania radnych

Jednogłośnie przegłosowano również zmiany w uchwale budżetowej oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Radomskiego. Przy tej okazji radny Marek Jarosz pytał o budowę drogi powiatowej w Seredzicach.

– Czy my będziemy domagać jakiś wyjaśnień czy ewentualnie odszkodowań? Tam termin zakończenia prac jest do grudnia, tylko nie wiem którego roku, nie ma szansy żadnej. Tam są tylko wycięte krzaki, a cztery słupy pod filary wychodzą z ziemi w drutach, stoją dwie koparki i spokój – mówił iłżecki radny.

– Też tam byłem i też to widziałem. Przetarg wygrała firma, wybrana w sposób transparentny, nie mieliśmy podstaw, aby nie podpisać z nią umowy. Jak sądzę firma zrealizuje to, do czego się zobowiązała. Ten most to absolutny warunek, abyśmy odebrali prace. Pieniądze z budżetu państwa musimy rozliczyć do końca roku. Mam jednak zapewnienia, że zostanie to zrealizowane – odpowiedział Waldemar Trelka.

Radny Mirosław Ślifirczyk pytał o zmiany w uchwale budżetowej, a konkretnie zmniejszenie dochodów budżetu o 2,9 miliona złotych.

– Zmieniło się rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej i środki Krajowego Planu Odbudowy są teraz sklasyfikowane w nowym rozdziale 758 67. Do tej pory były klasyfikowane w dziale 801 95. Musimy więc zmniejszyć dochody w jednym dziale i jednocześnie zwiększyć je o taką samą kwotę w drugim i tak właśnie robimy – odpowiedziała skarbnik powiatu Joanna Wontorska.

W ostatnim punkcie sesji, wolne wnioski i interpelacje radnych, radny Tomasz Skiba oraz Marcin Alot pytali o dyżury aptek w Iłży i Pionkach.  

– Ja wiem, że zmieniły się przepisy, że część tych usług świadczą apteki na terenie miasta Radomia. Niestety, mieszkańcy tak odległych terenów, jak Iłża czy Pionki mają problem z zakupem leków w okresie świątecznym. Osoby starsze nie mają możliwości dojechania do Radomia – mówił radny z Iłży.

– Nie chciałbym, żeby pozostało takie wrażenie, że starosta coś może nakazać albo zobowiązać podmioty prywatne do tego, aby otworzyły swój biznes. Te przepisy były martwe, bo nie mieliśmy żadnych realnych instrumentów wyznaczenia aptekom dyżurów, zawsze były spory kto ma za to zapłacić i na końcu zgodził się lub nie konkretny właściciel apteki. Jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek narzędzia do przekonania aptekarzy, to raczej wójt czy burmistrz, gdzie jednak ten przedsiębiorca płaci podatki lokalne i być może to jest jakiś argument żeby z nim rozmawiać. Starosta nie ma takich narzędzi, choć rzeczywiście chciałbym, żeby tych aptek, zwłaszcza w weekendy, było otwartych jak najwięcej.

Radny Marcin Alot pytał również o planowany remont drogi powiatowej, czyli ulicy Radomskiej na terenie miasta Pionki i gminy Pionki (tutaj odpowiedzi ma udzielić dyrektor PZDP) oraz sugerował wykonanie przeglądu jej oświetlenia (za to odpowiada z kolei samorząd miejski i gminny).

Powrót