Aktualności

To był wyjątkowy czas dla Powiatu Radomskiego. Podsumowujemy rok 2023

02.01.2024

Szereg inwestycji, mnóstwo nowych odcinków dróg, wiele inicjatyw, ale też niezapomniane wydarzenia! Tak pokrótce można wspominać rok 2023 w Powiecie Radomskim. Poniżej w telegraficznym skrócie przypominamy co się działo!

STYCZEŃ

Od 1 stycznia 2023 roku na mapie Powiatu Radomskiego pojawiła się nowa jednostka organizacyjna – Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Krzyżanowicach. Jest to ośrodek wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych. W otwarciu placówki uczestniczyła m.in. ówczesna Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Powiat Radomski wraz z partnerami odrestaurował XVIII-wieczną kapliczkę. To wyjątkowy, zabytkowy obiekt, który powstał między 1700, a 1799 rokiem, najstarszy tego typu w regionie radomskim.

Przez lata było to niebezpieczne skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z powiatową. Teraz, dzięki inwestycji Powiatu Radomskiego, w centrum Kowali powstało nowoczesne i bezkolizyjne rondo z doświetlonymi przejściami dla pieszych. W piątek, 20 stycznia 2023 roku zostało ono oficjalnie otwarte, a radni z Gmina Kowala – na wniosek radnego Jarosława Słomki – nadali mu oficjalną nazwę Ronda im. Bohaterów Powstania Styczniowego Bitwy pod Kowalą 1863.

LUTY

Kolejne inwestycje rozpoczęto przy Zespole Szkół i Placówek w Chwałowicach. Ruszyła budowa łącznika i amfiteatru. Powiat Radomski przeznaczył na ten cel 2,8 miliona złotych. Warto również przypomnieć, że do placówki trafił kolejny nowoczesny samochód, dziewięcioosobowy Renault Trafic, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

default

Wyjątkowi goście w Powiatowym Centrum Opiekuńczo Mieszkalnym w Krzyżanowicach. Na początku lutego placówkę odwiedziła Pierwsza Dama Agata Kornhauser – Duda. Kilkanaście dni później z mieszkańcami spotkał się znany i utytułowany zawodnik sportów walki, Daniel Rutkowski.

Wzruszający koncert w hołdzie walczącym na Ukrainie odbył się w Dworku Anna w Podgórze. To był piękny wieczór. Nieśmiałe łzy w oczach zakręciły się wielu widzom. Nie tylko tym z Ukrainy, którzy tęsknią za domem, ale także tym, którzy poświecili bardzo wiele, aby nieść pomoc.

MARZEC

Już po raz czternasty władze powiatu radomskiego zorganizowały Galę Mistrzów Sportu. Nagrodzono wychowawców, trenerów, a także młodych sportowców z terenu wszystkich 13 gmin. Atrakcji i emocji nie brakowało. Dariusz Szpakowski, wybitny polski komentator sportowy miał okazję na żywo popisać się swoimi umiejętnościami i zrelacjonował na szybko pokazy Pawła Skóry, mistrza świata i Europy w piłkarskim freestylu.

W Skaryszewie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Wystartowało prawie 200 osób. To była znakomita impreza, w bardzo fajnej atmosferze. Wśród uczestników był także Waldemar Trelka – starosta radomski. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Zabiegany Skaryszew.

Szkoła w Chwałowicach prowadzona przez Powiat Radomski z prestiżowym tytułem dla najlepszej placówki w kraju! Uroczystość wręczania nagród odbyła się w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

KWIECIEŃ

17 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie drogi powiatowej na odcinku z Przytyka do Studzienic. Przebudowa kosztowała ponad 12,3 miliona złotych. Nowy odcinek, bezpieczny dla kierowców i co najważniejsze również pieszych ma długość 2870 metrów. Rozbudowa drogi powiatowej Przytyk – Kożuchów – na długości około 2,8 kilometra kosztowała w sumie prawie 12,4 miliona złotych.

default

Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji ogłosiło wyniki programu, w ramach którego w całej Polsce ma powstać 120 Branżowych Centrów Umiejętności. Jedno z nich będzie przy powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Ma ono pomóc w przygotowaniu kadr dla branży metalowej na potrzeby nowoczesnej gospodarki w ramach innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu z edukacją zawodową. Powiat Radomski pozyskał na ten cel 15 milionów zł.

Powiatowy Instytut Kultury zainaugurował cykl imprez w ramach festiwalu Ars Moriendi. W kościele w Lisowie z koncertem wystąpiła między innymi Maria Erdman, wybitna organistka, klawikordzistka, wykładowczyni w Akademiach Muzycznych w Poznaniu i Krakowie. To był wyjątkowy koncert.

W Nadleśnictwie Radom dość hucznie i okazale obchodzono Święto Lasu. Przygotowano około 5 tysięcy sadzonek, które sadzili minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także zaproszeni goście. W sumie posadzono pięć tysięcy nowych drzew. Będą one stanowiły stanowiły Las Pamięci św. Jana Pawła II.

Na terenie Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pionkach, miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Przekazano tam trzy nowoczesne busy do transportu osób niepełnosprawnych. Trafią one do powiatowych szkół specjalnych w Chwałowicach i Pionkach oraz do miasta i gminy Skaryszew. Pieniądze na zakup busów pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Część brakujących kwot sfinansowano z budżetu Powiatu Radomskiego.

“Polskie lasy – skarb pokoleń”, pod taką nazwą odbyła się konferencja w obronie polskich lasów z udziałem minister Anny Moskwy. Powiat Radomski był pierwszym samorządem w Polsce, który głośno sprzeciwił się propozycji Komisji Europejskiej, aby leśnictwo podlegało pod kompetencje dzielone między Unię Europejską i państwa członkowskie. Starosta radomski Waldemar Trelka wraz z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zorganizowali również konferencję. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Annę Moskwę, minister klimatu i środowiska, która przypomniała, że polski rząd sprzeciwia się unijnej propozycji.

MAJ

Pięciokilometrowy odcinek z Kozłowa do Wojciechowa w gminie Jastrzębia został uroczyście otwarty. Kosztował ponad 10 milionów złotych, z czego ponad połowę nowym władzom powiatu radomskiego udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowo wsparcia udzieliła Gmina Jastrzębia w kwocie 1 636 723 złotych (rozłożone na trzy lata).

W Jedlni odbył się Piknik Rodzinny. Kto nie był, niech żałuje, bo było dużo słońca, fajnej muzyki i fantastyczna atmosfera. Impreza odbyła się w Ogrodach Plebańskich na terenie parafii św. Mikołaja, Festyn połączony był z Powiatowo – Gminnym Dniem Dziecka. Co za tym idzie nie zabrakło niespodzianek dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był zespół Playboys z Kubą Urbańskim na czele.

CZERWIEC

W Radomiu na stadionie przy ul. Narutowicza 9, odbyły się wyjątkowe zawody drużyn pożarniczych wraz piknikiem strażackim. Wystartowało 18 zespołów (3 drużyny żeńskie) z całego regionu radomskiego. Wśród męskich ekip zwyciężyła Dąbrówka Podłężna z gminy Zakrzew. Wśród pań zwyciężyła OSP Stawiszyn. Zawody połączone były z piknikiem rodzinnym. Nie brakowało smakołyków, konkursów dla najmłodszych i dobrej zabawy.

Już po raz osiemnasty odbył się Rowerowy Zlot Gwieździsty. To impreza plenerowa, w której uczestniczy młodzież szkolna z terenu Związku Gmin Radomka. Dotarły ekipy z gminy Jedlińsk, Zakrzew, Wolanowa, Przytyka, ale też z powiatu przysuskiego, zrzeszonych w Związku Gmin Radomka, z Przysuchy i Wieniawy. Zlot ma integrować młodych ludzi z sąsiednich miejscowości, ale też przybliżać walory turystyczne dorzecza Radomki. Na uczestników czekało mobilne muzeum rowerów i wystawa “Wsiadaj jedź zabytkiem”. Odbyły się również konkursy, w których do wygrania były rowery.

Zarząd Powiatu Radomskiego z absolutorium. „Perfekcyjne wykonanie rekordowego budżetu 2022 roku”. 22 radnych „za” przy 1 głosie wstrzymującym się, a uchwała o realizacji budżetu i stanie finansów powiatu przyjęta jednomyślnie – taki był wynik najważniejszych głosowań w roku podczas czerwcowej sesji.

LIPIEC

W Maliszowie odbył się 11 rowerowy rajd, w którym wzięły udział całe rodziny. W rajdzie, który organizował Dariusz Chruślak, przewodniczący Rady Gminy w Kowali, wystartowało prawie 200 osób. Po powrocie odbyła się potańcówka “na dechach”. To pierwsza i nie ostatnia taka impreza w 2023, bo potem odbyły się jeszcze kolejne potańcówki.

Kończył się remont elewacji, wnętrz, ale też przebudowa otoczenia Starostwa Powiatowego w Radomiu. Powstało m.in. nowe Biuro Obsługi Mieszkańców i Biuro Podawcze na parterze budynku, wyremontowano również portiernię i schody prowadzące na wyższe piętra starostwa. Na pierwszym piętrze powstała wygodna poczekalnia, będąca jednocześnie małą salą konferencyjną. W hallu głównym na parterze oraz na każdym piętrze zamontowano ekrany LED, pełniące rolę tablic informacyjnych.

Nad zalewem Jagodno, do późnych godzin wieczornych setki mieszkańców Powiatu Radomskiego uczestniczyły w festynie Powitanie lata. Wydarzenie zorganizował Powiat Radomski wraz z gminą Przytyk. Atrakcji było mnóstwo! Konkursy, biegi dla dzieci, dmuchany tor przeszkód. Na zakończenie na scenie wystąpili Maciek Roteiro i Krzysztof KASA Kasowski.

SIERPIEŃ

Hucznie obchodzono 125. urodziny domu w Ogrodzie z Historią Nadrzeczna 64 w Jedlni – Letnisku. Mimo kapryśnej pogody, zabrakło miejsc siedzących, a w trakcie uroczystości właściciel Jerzy Chrzanowski otrzymał medal Zasłużony dla Powiatu Radomskiego, zaś Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury – odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Już po raz 22. w Słowikowie gminie Przytyk odbyły się Ogólnopolskie Targi Papryki. Gwiazdą wieczoru była Ania Dąbrowska. Pod sceną bawiły się tłumy mieszkańców całego powiatu radomskiego.

WRZESIEŃ

Gościnna gmina Gózd była gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowo gminnych. To bardzo ważne święto wszystkich rolników, ale też okazja do wspólnej zabawy. Mszę świętą w kościele Miłosierdzia Bożego w Goździe odprawił biskup radomski Marek Solarczyk. Można było podziwiać przepiękne wieńce z terenu całego powiatu. Z kolei wieczorem na scenie zagrał Skolim oraz legendarny zespół Czerwone Gitary.

7 września oddano do użytku po kompleksowej przebudowie Oddziału Pediatrii, znajdujący się na pierwszym piętrze budynku B kompleksu szpitala powiatowego w Iłży. Zmodernizowany Odział Pediatrii składa się z 15 łóżek, w tym 3 dla dzieci młodszych. Warto przypomnieć, że w 2023 roku na inwestycje w szpitalu przeznaczono ponad 5,6 miliona złotych.

9 września w centrum Kowali uczciliśmy pamięć asów przestworzy z lat trzydziestych XX wieku. Powiatowy Instytut Kultury oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zorganizowali wydarzenie “Kowala Challenge. Pamięci Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury”. Honorowy patronat objęli: wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz i Waldemar Trelka – starosta radomski. Na niebie majestatycznie sunął balon, pilotowany przez Adama Ginalskiego, a pokaz grupowych przelotów motoparalotniami zaprezentowali członkowie Radomskiego Stowarzyszenia Paralotniowego.

Przy powiatowej hali sportowej przy Zespole Szkół w Pionkach stanęła naczepa prezentacyjna, w której uczniowie i zaproszeni goście po raz pierwszy zobaczyli wyjątkowy spektakl multimedialny pod hasłem “Iskry Niepodległej”. Uczniowie mogli obejrzeć wyjątkowe, multimedialne widowisko. Bardzo efektowne, mocno zaawansowane graficznie, o ciekawej treści i wygenerowanym komputerowo lektorem oraz elementami interaktywnymi. Z około 20-minutowego pokazu można dowiedzieć się bardzo wiele o sukcesach i odkryciach Polaków w wielu dziedzinach.

Nowy szpital w Pionkach wreszcie otwarty. Spełniło się marzenie wielu mieszkańców Pionek, pacjentów i przede wszystkich pracowników tamtejszego szpitala. 20 września, w uroczystym oddaniu do użytku nowego kompleksu szpitala powiatowego im. Marii i Lecha Kaczyńskich – Pary Prezydenckiej w Pionkach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, a także liczni goście, w tym parlamentarzyści Ziemi Radomskiej, przedstawiciele wielu instytucji, pracownicy szpitala oraz mieszkańcy Pionek.

W dniach 20-21 września 2023 na terenie Powiatu Radomskiego odbyły się ćwiczenia doskonalące z zakresu obronności-RADOMKA 2023. Ich głównym tematem była realizacja przedsięwzięć, wynikających z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu Radomskiego w warunkach zagrożenia terrorystycznego i militarnego.

PAŹDZIERNIK

Ponad 2,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej w Dąbrówce Zabłotniej, na terenie gminy Kowala został uroczyście otwarty. Wykonano tam nową konstrukcję jezdni o szerokości 6 metrów, w obrębie zabudowy powstał 1,5-kilometra chodników, są również nowe pobocza. Zostały też przebudowane zjazdy i skrzyżowania z drogami lokalnymi, zamontowano nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Powiat Radomski po raz pierwszy zorganizował konkurs „Społecznik Roku”. Do konkursu wpłynęło 69 zgłoszeń z 13 gmin całego powiatu radomskiego. Specjalnie powołana kapituła wybierała w kategoriach indywidualnych – Strażak Roku 2022, Gospodyni/Gospodarz Roku 2022, Działacz Organizacji Pozarządowej 2022. Wybierano również w kategorii grupowej czyli: Ochotnicza Straż Pożarna Roku 2022, Koło Gospodyń Wiejskich Roku 2022, Działacz Organizacji Pozarządowych Roku 2022.

“Z pamięcią o przeszłości w przyszłość” – pod takim hasłem w Zespole Szkół w Pionkach odbyły się uroczystości związane z nadaniem placówce sztandaru, obchodami Dnia Edukacji Narodowej, a także ślubowaniem pierwszoklasistów.

LISTOPAD

W Zespole Szkół w Pionkach rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości. Uroczyście otwarto wystawę zdjęć konkursowych pod nazwą „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim”. Na koniec odbył się koncert pieśni patriotycznych w aranżacjach rockowych w wykonaniu zespołu Lustro.

Duże, 20-metrowe belki mostowe dojechały do Słowikowa aż z Luksemburga. Wszystko po to, aby zgodnie z planem budową most nad drogą powiatową w gminie Przytyk. Również w listopadzie, gdy złapały pierwsze mocniejsze mrozy nad mostem pojawił się duży, ogrzewany namiot, aby prace mogły toczyć się bez względu na pogodę.

25 lecie Powiatu Radomskiego. Najpierw uroczysta sesja Rady Powiatu, wraz z przekazaniem okazałego sztandaru. Potem msza święta, którą w katedrze radomskiej odprawił ksiądz biskup Marek Solarczyk. Druga część uroczystości odbyła się w piątek, 18 listopada w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Był to wieczór wspomnień, połączony z wręczeniem wyróżnień dla wyjątkowych osób.

GRUDZIEŃ

II Powiatowy Jarmark Bożonarodzeniowy już za nami. Sporo mieszkańców gminy Wolanów, Radomia i okolic przyjechało do Sławna, aby bawić się razem z nami. Mnóstwo pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wieczorem na scenie wystąpiła góralska kapela „Ciupaga”.

Pod koniec grudnia odbyła się sesja budżetowa Rady Powiatu. Budżet na 2024 rok to ponad 260 milionów złotych po stronie wydatków, z czego 60 milionów to nakłady na inwestycje z perspektywą wzrostu w ciągu kolejnego roku oraz blisko 250 milionów po stronie dochodów. Realny deficyt budżetu to zaledwie 139 tysięcy złotych. Zadłużenie powiatu z poprzednich lat zostało spłacone w całości i wyniosło na koniec tego roku zero złotych. Budżet został przyjęty przez większość radnych, przy 4 głosach wstrzymujących się.

Powrót