Aktualności

Umowa podpisana! Wkrótce przebudowa drogi powiatowej Dąbrówka Zabłotnia – Ruda Mała w gminie Kowala

22.03.2023

Prawie 11 milionów złotych będzie kosztować przebudowa drogi powiatowej w gminie Kowala, na odcinku od Rudy Małej przez Dąbrówkę Zabłonią aż do granic powiatu z gminą Orońsko. Umowa została już podpisana. Prace budowlane powinny zakończyć się w sierpniu.

– Z drogą były do tej pory same problemy. Jest wąska, niebezpieczna bez chodników, a ruch tam jest wzmożony. Nasze dzieci chodzą na przystanek, nieopodal powstała stacja kolejowa, więc nowa droga z chodnikami i odwodnieniem jest dla naszych mieszkańców bardzo ważna. Dlatego dziękuję władzom powiatu i wszystkim, którzy zaangażowali się w to, aby ten odcinek przebudowano – mówi Agnieszka Gałczyńska – Frąk, sołtys wsi Dąbrówka Zabłotnia.

Odcinek, o którym mowa ma długość 2,5 kilometra. Dokumentacja została opracowana w 2021 roku, a w sierpniu 2022 roku został złożony wniosek na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat Radomski otrzymał ponad 6,5 miliona złotych. W inwestycji ma też partycypować gmina Kowala.

– Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to w całym byłym województwie radomskim ponad 1500 kilometrów dróg wyremontowanych lub przebudowanych. Całkowita kwota tego Funduszu to ponad 1,7 miliarda złotych. W skali roku to więcej niż poprzednicy przez całą kadencję. Powiat Radomski to jeden wielki plac budowy, dużo się dzieje i bardzo dobrze. Niebawem podamy znowu dobre informacje, bo zakończył się kolejny nabór wniosków – powiedział wicewojewoda Artur Standowicz.

Zakres prac obejmuje poszerzenie jezdni do sześciu metrów oraz budowę chodnika na 1,5-kilometrowym odcinku. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami gminnymi i zjazdami do posesji, wykonane będzie odwodnienie, pojawi się również nowe oznakowanie poziome i pionowe.

W środę, 22 marca Waldemar Trelka, starosta radomski, podpisał stosowną umowę z Pawłem Podsiadło, prezesem radomskiej firmy Budromex, która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji.

– Przypomnę, że niedawno otwieraliśmy po przebudowie rondo w Kowali. Teraz w mojej rodzinnej gminie uda się zrealizować kolejną inwestycję drogową. Wartość kosztorysowa prac wynosiła około 12,3 miliona złotych, a nam udało się podpisać umowę dużo niższą na prawie 11 milionów. Cieszę się, że jest deklaracja współfinansowania ze strony władz gminy Kowala. Dzięki dobremu projektowi i dobrej realizacji, poprawi się życie mieszkańców tej miejscowości – mówił starosta Waldemar Trelka.

Obecny przy podpisaniu umowy poseł Marek Suski przyznał, że samorząd Powiatu Radomskiego już po raz kolejny realizuje inwestycję poniżej kosztorysu, bez opóźnień i bez żadnych aneksów.

– Władze powiatu radomskiego są najlepszym przykładem jak mądrze zaplanować i z powodzeniem zrealizować ważne inwestycje – zaznaczył minister Marek Suski.

Wykonawca ma pięć miesięcy na wykonanie prac od dnia podpisania umowy, czyli powinny się one zakończyć w sierpniu tego roku. Prezes firmy Budromex zapewnił, że pierwsze prace rozpoczną się w ciągu kilkunastu dni.

Powrót