Aktualności

Władze Powiatu Radomskiego godnie uczciły 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11.11.2023

Każdego roku, 11 listopada wszyscy Polacy obchodzimy wielkie narodowe święto. W sobotę, 105 rocznicę odzyskania niepodległości godnie i na biało – czerwono obchodzono w Powiecie Radomskim, z udziałem jego władz.

Samorząd powiatowy wraz z Powiatowym Instytutem Kultury, parafią w Jedlni oraz szkołami, patriotyczne uroczystości zorganizowali między inny właśnie Jedlni oraz w parafii pod wezwaniem Św. Idziego w Suchej, w gminie Pionki.

Gdy tuż za naszą wschodnią granicą toczy się okrutna wojna jeszcze bardziej cenimy wolność i niepodległość. Musimy, bowiem pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze – mówiła między innymi podczas uroczystości patriotycznych członek zarządu powiatu radomskiego Ewa Tkaczyk. Warto zaznaczyć, że wcześniej na cmentarzu w Jedlni, gdzie spoczywają uczestnicy Powstania Styczniowego oraz ksiądz Józef Gacki – historyk ziemi radomskiej i powstaniec z 1863 roku, wspomniana Ewa Tkaczyk oraz radni gminy Pionki: Piotr Krakowiak, Sebastian Sałek – złożyli wieńce oraz zapalili znicze.
Po mszy w Suchej odbył się wyjątkowy i wzruszający koncert „Biało – czerwona klasyka” w wykonaniu ROKduo: Marcin David Król i Lucjan Szaliński – Bałwas.
Delegacja z udziałem Krzysztofa Kozery, wicestarosty naszego powiatu, uczestniczyła w obchodach w Iłży, gdzie złożono między innymi wieńce pod pomnikiem “Obrońców Ziemi Iłżeckiej”.

Z kolei w Pionkach również godnie uczczono 105 rocznicę odzyskania niepodległości. W imieniu władz Powiatu Radomskiego, wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyli radni, Zbigniew Dziubasik, Jan Siek oraz Marzena Murawska.

(fot. Powiatowy Instytut Kultury)

Powrót