Wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Powiatu Radomskiego

21.02.2022

Ponad 3,3 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymał Powiat Radomski na rozbudowę drogi powiatowej Iłża – Antoniów wraz z budową ścieżki rowerowej. Na to zadanie został już ogłoszony przetarg i wyłaniany jest wykonawca.

Dodatkowo na wysokiej pozycji na liście rezerwowej znalazł się inny projekt – przebudowa drogi powiatowej Wojciechów – Kozłów – Rajec Szlachecki wraz z budową ścieżki rowerowej.

– Nasz wniosek opiewa na 5,3 miliona złotych. Sądzę, że będziemy mogli otrzymać te środki w dodatkowym naborze. Dziękuję parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości za wsparcie dla inwestycji ważnych dla rozwoju naszego powiatu, jak również panu wojewodzie za wysoką ocenę naszych wniosków – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski.

Listy zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022 zatwierdził premier Mateusz Morawiecki. W piątek, 18 lutego przedstawiciele samorządów z regionu radomskiego otrzymali symboliczne promesy o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych. Wręczali je: wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. W wydarzeniu wzięli udział także: posłowie na Sejm RP Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak, Marek Suski oraz kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu i jednocześnie Przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego Krzysztof Murawski.

Województwo mazowieckie, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2022 roku otrzyma łącznie ponad 300 mln zł na realizację zadań polegających na budowie, przebudowie lub remoncie dróg gminnych i powiatowych, z czego ponad 36 mln trafi do samorządów z regionu radomskiego. Dofinansowanie otrzymają: powiaty: radomski, zwoleński, lipski, przysuski, białobrzeski, grójecki, szydłowiecki, kozienicki oraz miasto Radom, a także gminy: Jasieniec, Zakrzew, Zwoleń, Pniewy, Przytyk, Stromiec, Warka, Wieniawa, Sieciechów, Grójec, Białobrzegi, Kozienice, Radzanów.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych), w latach 2019-2021 jednostkom samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego przekazano dofinansowanie na realizację 896 zadań gminnych oraz powiatowych w łącznej kwocie ponad 1,1 mld zł. Długość odcinków dróg objętych dofinansowaniem w latach 2019- 2021 to prawie 1 200 km, ponadto dofinansowaniem objęto podniesienie poziomu bezpieczeństwa na 359 przejściach dla pieszych, w tym 257 istniejących i 102 nowoprojektowanych.