Aktualności

Coraz bliżej Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. Została powołana Rada BCU, czyli organ nadzorczy i doradczy

21.03.2024

Szeroka gama bezpłatnych kursów zawodowych dla uczniów szkół branżowych oraz specjalistycznych szkoleń dla pracowników branży metalowej – wszystko to w tworzonym właśnie Branżowym Centrum Umiejętności w Pionkach. Nowa placówka, działająca w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, powstała w ramach ogólnopolskiej sieci 120 BCU różnych branż. Powstaje w modernizowanym właśnie budynku warsztatów szkolnych CKZiU w Pionkach. Nowoczesne obrabiarki CNC kupione w USA specjalnie dla BCU właśnie płyną statkami z drugiej półkuli. Otwarcie BCU jest planowane na czerwiec tego roku.

W ramach BCU będą prowadzone bezpłatne dla uczestników szkolenia z obróbki ręcznej i maszynowej, na operatora maszyn CNC, programistę CNC/CAM. W ofercie znajdą się również szkolenia  specjalistyczne dla nauczycieli i uczniów z takich zagadnień, jak: grafika inżynierska 2D CAD, modelowanie 3D,  programowanie CNC, obsługa tokarki i frezarki CNC, czy programowanie i obsługa COBOTA przemysłowego. Dla uczniów szkół branżowych będzie to szansa na uzyskanie nowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych.

– To jest przyszłość. Możliwość kształcenia i szkolenia osób z całej Polski dla potrzeb przemysłu metalowego to naprawdę wielka sprawa. Myślę, że minęły już czasy, kiedy młodzi ludzie dzień po odebraniu świadectwa czy dyplomu, szli zarejestrować się do urzędu pracy. Teraz mają możliwość do dalszego kształcenia się w branży metalowej, aby nabywać kwalifikacje poszukiwane na lokalnym i ogólnopolskim rynku pracy – mówił starosta radomski Waldemar Trelka. – Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, ale również ż lokalnymi przedsiębiorcami branży metalowej. Dzięki tej współpracy już przez wakacje chcemy w BCU przeszkolić ponad 100 osób, a potem jeszcze rozszerzać działalność.

Waldemar Trelka – starosta radomski

Bezpłatna i praktyczna nauka

BCU będzie prowadzić również szkolenia  specjalistyczne dla dorosłych w podobnym zakresie. Tutaj przeszkoleni za darmo mogą zostać np. pracownicy firm z branży metalowej, którzy będą chcieli poszerzyć swoje kwalifikacje. Co ważne, uczestnicy kursów i szkoleń mają mieć zapewnione noclegi i wyżywienie, a także ubrania robocze oraz materiały szkoleniowe.

– BCU weszło w skład mojej szkoły od 1 stycznia tego roku. To innowacyjne centrum kształcenia, wprowadzone w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nasza dziedzina to ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem, a mamy doświadczenie w tym zakresie od momentu powstania szkoły, czyli od 1929 roku, dlatego podjęliśmy się tego wyzwania. Kształcić będą mogli się wszyscy chętni, zarówno na obrabiarkach tradycyjnych, jak i tych CNC, czyli sterowanych numerycznie. W ofercie jest kilkanaście różnego rodzaju kursów, od klasycznego ślusarstwa, po nowoczesne maszyny CNC, ale również kursy prostsze, realizowane w oparciu o technologię wirtualnej rzeczywistości VR. Absolwenci naszej szkoły znajdują zatrudnienie w firmach pionkowskich i radomskich, ale wciąż niewiele jest osób, które są wyszkolone na obrabiarkach CNC i są bardzo poszukiwanymi fachowcami w całej Polsce. Dlatego tym bardziej warto będzie skorzystać z oferty BCU – mówiła Magdalena Wiśniewska, dyrektor CKZiU w Pionkach.

Magdalena Wiśniewska – dyrektor CKZiU w Pionkach

BCU będzie wyposażone w najnowocześniejsze obrabiarki światowego lidera tej branży, firmy HAAS Automotive z USA, która wygrała przetarg na dostawę urządzeń. Będzie to jednocześnie największe centrum szkoleniowe tej amerykańskiej firmy w Polsce. Obecnie część urządzeń i wyposażenia dociera już do Pionek, a część, w tym najnowsze obrabiarki i frezarki, płynie statkami z drugiej półkuli, m.in. przez Kanał Panamski.

W ogólnopolskiej sieci BCU

Przypomnijmy, że samorząd powiatowy przystąpił do konkursu  organizowanego przez ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki, a realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji na  utworzenie i funkcjonowanie Branżowych Centrów Umiejętności w Polsce. Powiat otrzymał blisko 15 milionów złotych dofinansowania na  utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach z dziedziny ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem.

Będzie ono pełniło funkcję edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną, ponieważ zgodnie z założeniami projektu korzystać z niego mają uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branży metalowej z całej Polski. Partnerem branżowym projektu jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

– Obecnie mamy do czynienia z renesansem szkolenia zawodowego, dlatego tego rodzaju placówki, jak BCU są bardzo potrzebne. To jest przyszłość, ponieważ cała technologia CNC ma szerokie zastosowanie w wielu branżach współczesnego przemysłu. Cieszę się, że współtworzyliśmy i opiniowaliśmy programy nauczania, stworzone specjalnie dla BCU – powiedział Sławomir Kwiecień, prezes oddziału radomskiego SIMP.

Sławomir Kwiecień – SIMP

Powołana Rada BCU

W czwartek, 21 marca została powołana Branżowego centrum Umiejętności w Pionkach, czyli organ nadzorczy w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, szkolenia i egzaminowania przez tę placówkę.

Rada BCU liczy 9 osób i w jej skład wchodzą przedstawiciele wojewódzkiej i powiatowej rady rynku pracy, organu prowadzącego BCU, czyli Powiatu Radomskiego, a także przedstawiciele organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, a także pracodawcy – przedsiębiorcy z branży metalowej oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.

W skład Rady BCU weszli: Paweł Dziewit – przedstawiciel Powiatowej Rady Rynku Pracy w Radomiu, Agnieszka Harasim – przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Warszawie, Piotr Kucharczyk – przedstawiciel organu prowadzącego, Przemysław Radomski, Izba Przemysłowo- Handlowa Ziemi Radomskiej i Radomski Klaster Metalowy, Sławomir Kwiecień, prezes oddziału radomskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Wiesław Borowski –  dyrektor techniczny firmy Mega Plast z Pionek, Michał Romanowicz – właściciel firmy Lemich z Parznic, a także Mariusz Wrochna, nauczyciel przedmiotów mechanicznych i Daniel Maciejewski, nauczyciel i kierownik kształcenia praktycznego w CKZiU  w Pionkach.

Przewodniczącym Rady BCU został Piotr Kucharczyk, wiceprzewodniczącym Daniel Maciejewski, a sekretarzem Agnieszka Harasim. Wśród zadań Rady jest opiniowanie istniejących i tworzenie nowych kierunków kształcenia pod kątem zapotrzebowania rynku pracy oraz pracodawców z branży metalowej, a także ocena efektywności prowadzonych kursów i szkoleń.

Powrót