Aktualności

Lutowa sesja Rady Powiatu nie tylko o drogach. Jest nowy patron dla szkoły w Pionkach. Powiat dofinansuje imprezy w gminach

03.02.2023

Styczniowo-lutową sesję Rady Powiatu otworzył jej przewodniczący Krzysztof Murawski, który poinformował, że bierze w niej udział w sumie 25 radnych. Radni praktycznie jednogłośnie podjęli szereg uchwał, regulujących działalność powiatu i jego jednostek. Zdecydowali również, że Zespół Szkół w Pionkach będzie miał nowego patrona, a mianowicie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najwięcej uwag radnych oraz dyskusji dotyczyło remontów i przebudowy dróg powiatowych.

Jak zwykle podczas sesji, starosta Waldemar Trelka poinformował radnych o pracach Zarządu Powiatu i decyzjach podjętych przez to gremium. Mówił również o zakończonych i trwających inwestycjach powiatu oraz planach na pozyskiwanie pieniędzy z innych źródeł. Najwięcej uwagi poświęcił planom przebudowy i remontów dróg powiatowych.

– Został już ogłoszony przetarg na rozbudowę drogi powiatowej Orońsko – Dąbrówka Zabłotnia – Ruda Mała.  Zadanie to w 2022 roku zostało zgłoszone do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w tym roku, przeszło pozytywną ocenę formalną i merytoryczną. Szacunkowa wartość tej inwestycji to ponad 12,3 miliona złotych, a od rządu możemy uzyskać od  6 do 10 milionów złotych dofinansowania, w zależności od poziomu procentowego. Kwota dofinansowania będzie znana po ukazaniu się zatwierdzonej listy zadań, która czeka teraz na podpis pana premiera – mówił Waldemar Trelka.

Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych złożył też wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu  Rozwoju Dróg do tegorocznych remontów dwóch odcinków dróg powiatowych: Makowiec – Rawica o długości ponad 1,5 kilometra na terenie Miasta i Gminy Skaryszew o szacunkowej wartości 2,5 miliona złotych oraz Gózd – Rawica o długości 3 kilometrów na terenie Gminy Gózd o szacunkowej wartości 3,3 miliona złotych.

Przygotowywane są dokumentacje na remont odcinków dróg. W gminie Jedlińsk ma to być blisko 500 – metrowy odcinek drogi Nowe Zawady – Bierwce Szlacheckie (od przejazdu kolejowego do skrzyżowania z drogą powiatową) oraz Wierzchowiny – Lisów  (od skrzyżowania z drogą powiatową do miejscowości Godzisz na odcinku 1,1 kilometra), a także w gminie Kowala odcinek 1,5-kilometra drogi Błonie – Kosów.

ZAPIS TRANSMISJI ONLINE SESJI RADY POWIATU
– KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Jednogłośne głosowania

Podczas sesji radni praktycznie jednogłośnie przyjęli uchwały, dotyczące planu pracy komisji stałych Rady Powiatu sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Zmienili tez Statut Powiatu Radomskiego w związku z powołaniem nowych jednostek organizacyjnych, jak Powiatowe Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne czy Powiatowe Centrum Usług Wspólnych oraz zmianami nazewnictwa szkół średnich). Ustalili też plan dofinansowania  form doskonalenia zawodowego nauczycieli (dodatkowe kierunki studiów, studia podyplomowe czy kursy specjalistyczne) wraz z maksymalnymi kwotami, które wynoszą do 50 procent opłat, ponoszonych przez nauczyciela za semestr nauki, jednak nie więcej niż 1200 złotych. Przyjęto też zmiany w tegorocznej uchwale budżetowej i Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Pionkowska szkoła z nowym patronem

Krótka dyskusja rozpoczęła się dopiero nad projektami uchwał, które wprowadzają nowego patrona dla Zespołu Szkół przy Alejach Lipowych w Pionkach. Przypomnijmy, że powstał on 1 września 2022 roku w wyniku połączenia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej z technikum w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego. W wyniku przeprowadzonych konsultacji i głosowania uczniów, rodziców oraz nauczycieli zapadła decyzja o wyborze Marszałka Józefa Piłsudskiego na nowego patrona zarówno liceum, jak i technikum. Stosowny wniosek do organu prowadzącego złożył w grudniu 2022 roku dyrektor szkoły Rafał Kącki.

Jak poinformowała radna Marzena Murawska, przewodnicząca Komisji Edukacji, wszyscy jej członkowie byli jednomyślni i zaopiniowali pozytywnie proponowaną zmianę.  Radny Mirosław Ślifirczyk, przewodniczący klubu PSL, chciał jednak wiedzieć dlaczego zmieniany jest patron szkoły. – Dlaczego nie znalazła się wśród nich Maria Dąbrowska? Co w niej było nie takiego, żeby trzeba było ją zmieniać? Jakie było uzasadnienie – pytał.

– Inicjatywa wyszła od rodziców, uczniów i nauczycieli. Trudno byłoby, aby jedną placówkę reprezentowało dwóch patronów, trudno też, aby wystawiać dwa poczty sztandarowe z jednej placówki, dlatego wszyscy doszli do wniosku, aby powołać jednego wspólnego patrona. Dlatego w grudniu ubiegłego roku dyrektor złożył do organu prowadzącego wniosek o nadanie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego – wyjaśniał radny Jan Siek, który jest również nauczycielem tej placówki.

– Myślę, że szukanie uzasadnienia ma sens, gdyż oddaje intencje ludzi, którzy zaproponowali tę zmianę. Pionki i okolice są związane z odzyskaniem niepodległości, a to za sprawą bitwy pod Laskami – Anielinem, ale także wizytą Marszałka Piłsudskiego w Pionkach. Maria Dąbrowska napisała trzy powieści: „Ludzie stamtąd” w 1926 roku, „Marcin Kozera” w 1927 roku oraz „Noce i Dnie” w 1931 roku i był to ważny dorobek pisarki, co zapewne zaważyło na wyborze jej na patrona liceum, które z założenia było szkołą humanistyczną. Inicjatorami zmiany nazwy byli ludzie związani ze środowiskiem niepodległościowym w Pionkach, warto budować przekaz o zasługach Pionek i samego Marszałka Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości – wyjaśnił członek zarządu powiatu Zbigniew Dziubasik.

Powiat wspiera kulturę w gminach

Radni zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej na dofinansowanie dorocznego wydarzenia w Mieście i Gminie Skaryszew, czyli Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego Wstępy oraz Gminie Jedlińsk na Widowisko obrzędowe „Ścięcie Śmierci”. Dofinansowanie jak co roku zostało też udzielone Miastu Pionki na organizację cyklicznych wydarzeń, jak: Dzień Ziemi, Sobótki, Janki, Wianki, Formatowanie – Artyści Powiatu Radomskiego czy Powiatowy Konkurs Wokalny „Idolek”. Powiat rokrocznie dofinansowuje również wydarzenia, organizowane przez Miasto i Gminę Iłża, a w tym roku będą to m.in. Dni Leśmianowskie, Festiwal folkloru  im. Józefa Myszki, Ogólnopolski Plener Malarski „Zabytki Iłży i Powiatu Radomskiego” czyOgólnopolskie Spotkania z Balladą.

Jubileusz 25-lecia istnienia powiatu

Jak poinformował przewodniczący Krzysztof Murawski, w tym roku przypada jubileusz 25-lecia istnienia Powiatu Radomskiego. Przez cały nadchodzący rok mają być organizowane różnego rodzaju wydarzenia dla mieszkańców powiatu.

– Myślę, że będzie wiele okazji do przypomnienia, jak wiele udało nam się zrobić dla mieszkańców powiatu w ostatnich czterech latach, ale i w poprzednich latach. Jesienią podsumujemy 25. lat działalności samorządu powiatowego, organizując jubileuszową sesję Rady Powiatu. W ramach obchodów ma zostać również wykonany i przekazany sztandar Powiatu Radomskiego. Odbędzie się również uroczyste spotkanie jubileuszowe dla samorządowców oraz mieszkańców – mówił Krzysztof Murawski, dodając, że symbolem graficznym jubileuszu jest specjalny logotyp, którym będą oznakowane wybrane wydarzenia, pisma urzędowe, jak również gadżety powiatowe.

Powrót