Aktualności

Nowoczesna droga powiatowa zamiast betonowych płyt w gminie Wolanów. Powstała 80 lat po wojnie

13.04.2022

Powiat Radomski przebudował liczący ponad cztery kilometry odcinek dawnej „betonówki”, czyli drogi ze Sławna przez Wolę Wacławowską do Wacławowa. Inwestycję wsparła gmina Wolanów, która przekazała na ten cel blisko 680 tysięcy złotych. Całość kosztowała 4,5 miliona złotych, a wykonawcą prac była starachowicka firma Budromost.

Przebudową został objęty odcinek o długości ponad 4,3 kilometra. Wykonano tam nową konstrukcję jezdni wraz z nawierzchnią o szerokości sześciu metrów, a w obrębie miejscowości powstały chodniki o długości prawie jednego kilometra. Zostały przebudowane wszystkie skrzyżowania z innymi drogami, zjazdy indywidualne oraz publiczne, wykonano również odwodnienie drogi oraz jej oznakowanie poziome i pionowe.

Oprócz kosztów samej budowy, które po przetargu wyniosły ponad 4,5 miliona złotych, trzeba było również wykupić grunty pod rozbudowę drogi, a także podzielić 85 działek i wypłacić odszkodowania ich właścicielom na kwotę 277 tysięcy złotych (w przypadku kolejnych 38 działek trwają postępowania odszkodowawcze).

Wspólny sukces

Starosta Waldemar Trelka przypomniał, że po ponad 80 latach od wojny, kiedy powstał ten odcinek, ułożony z betonowych płyt, nowym władzom powiatu udało się wreszcie doprowadzić do jego kompleksowej przebudowy.

– Dziś możemy pogratulować sobie wspólnego sukcesu, ponieważ w finansowaniu inwestycji, oprócz środków z budżetu Powiatu Radomskiego, brały udział pozyskane przez nas fundusze rządowe oraz finansowanie ze strony gminy Wolanów. Jest to już kolejna nowoczesna droga, jaką zbudowaliśmy wraz ze wsparciem rządu polskiego i samorządów lokalnych  – przypomniał starosta radomski.

Symboliczne betonowe płyty

Obecny podczas spotkania poseł Marek Suski pogratulował władzom powiatu inwestycji, a jednocześnie zauważył, że w tej okolicy w czasie II wojny światowej hitlerowcy mordowali Polaków.

– Mam nadzieję, że jednak Niemcy przestaną nas atakować i w tej sytuacji fundusz odbudowy po covidzie będzie w końcu uruchomiony, bo to hańba, że Polska jest w ten sposób traktowana niby przez solidarną Unię. Nawet wojna na Ukrainie nie powstrzymuje niektórych przed pracą nad degradacją państw do podległych Unii regionów, a z nas uczynić obywateli drugiej kategorii, podludzi. Przypominają to te właśnie betonowe płyty w miejscu kaźni naszego narodu, który zgotowali mu Niemcy – mówił m.in. lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Rząd wspomógł powiat

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg dofinansował inwestycję w kwocie ponad 2,2 miliona złotych. – To jest nie tylko po to, by kłaść nowy asfalt, ale przede wszystkim poprawiać bezpieczeństwo dróg lokalnych o nowoczesnych parametrach użytkowych. Mam nadzieję, że będzie ona dobrze służyła mieszkańcom – powiedział wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.

Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu i radny powiatowy z Wolanowa zauważył, że dzięki wsparciu rządowemu, samorządy mogą realizować coraz więcej inwestycji. – Jestem samorządowcem od 1994 roku, byłem też przewodniczącym rady i wójtem gminy Wolanów, ale w tamtym czasie mogliśmy jedynie pomarzyć o takich rządowych dofinansowaniach do inwestycji gminnych czy powiatowych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości udowodnił, że takie wsparcie jest możliwe, a dowodem na to są wielkie inwestycje na terenie gminy i powiatu – mówił m.in. Krzysztof Murawski.

Mieszkańcy: czekaliśmy latami

Głos zabrali również Jacek Murawski, przewodniczący Rady Gminy Wolanów, który podziękował wszystkim zaangażowanym w inwestycję i przypomniał, że gmina współfinansowała ją kwotą prawie 680 tysięcy złotych.

– Ja to byłem w szoku, bo nie wierzyłem w tę inwestycję, że to powstanie. Tu były takie betony, rozlewiska, z pól ciągle spływała woda i ciężko było przejechać – mówił Marcin Chełmiński, sołtys Wacławowa.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni i dziękujemy wszystkim, co nam pomogli – dodał Andrzej Odzimek, sołtys Woli Wacławowskiej i Kasprowic.

– To, co było niemożliwe, stało się możliwe. To nie fatamorgana, tylko rzeczywistość. To nie wzięło się znikąd, to jest nasza dobra zmiana, bo poprzednicy mówili tylko „piniędzy nima i ni będzie”, a my czekaliśmy latami – podsumował jeden z mieszkańców Józef Szyderski.

Spacer zamiast przecięcia wstęgi

Zamiast przecięcia wstęgi, przedstawiciele samorządów, wykonawcy oraz zaproszeni goście i mieszkańcy, korzystając z wiosennej, słonecznej pogody, wyruszyli na krótki spacer nową drogą.

Wśród nich byli m.in. członek Zarządu Powiatu Roman Frąk, radna powiatu Anna Rogulska, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów, radny powiatu Adam Gibała, a także Ewa Markowska – Bzducha, wójt gminy Wolanów wraz z przewodniczącym Rady Gminy Jackiem Murawskim oraz Anną Witeską, kierownik gminnego wydziału inwestycji i rozwoju. Wykonawcę reprezentował wiceprezes Grzegorz Adamus i kierownik robót Tomasz Karpeta, a Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych dyrektor Joanna Chojnacka oraz inspektor nadzoru Andrzej Nowocień.

Powrót