Aktualności

Powiatowe obchody Święta Niepodległości w Trablicach, uroczystości w Iłży i Pionkach

11.11.2021

W czwartek, 11 listopada o godz. 12 powiatowe obchody Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza św. za Ojczyznę, sprawowana w kościele w Trablicach. Delegacje Powiatu Radomskiego wzięły też udział w uroczystościach patriotycznych w Pionkach oraz Iłży.

W Trablicach w koncercie pieśni patriotycznych wystąpili Agata Bieńkowska (wokal) i Patryk Walczak (akordeon). Później zgromadzeni, wśród których byli radni Powiatu Radomskiego: Zdzisław Mroczkowski i Jan Kowalczyk, proboszcz ks. kanonik Jan Podsiadło, harcmistrz Robert Prus z harcerkami ZHP Radom Powiat oraz mieszkańcy gminy Kowala.

Delegacja powiatu złożyła wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ks. Kotlarza, przed którym wartę honorową zaciągnęły harcerki.

– Historia Polski to gruba księga. Ma wiele stron, na których zapisane są piękne czyny. Ale to nie jest rozdział zamknięty, bo pamiętajmy, że sami ją tworzymy. Postarajmy się więc jak najlepiej służyć Polsce, by dobrze się zapisać w księdze historii – mówił Waldemar Trelka – starosta radomski pod pomnikiem – kamieniem, upamiętniającym ks. Romana Kotlarza.

Kwiaty złożył tam również dr Arkadiusz Kutkowski z Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu. On oraz Joanna Kutkowska ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oprowadzali potem po wystawie, poświęconej postaci ks. Romana Kotlarza.

Powiatowe obchody Święta Niepodległości zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, parafia MB Częstochowskiej w Trablicach i Powiatowy Instytut Kultury.

Bardzo ciekawym akcentem tegorocznego święta była międzypokoleniowa Sztafeta Niepodległościowa. Jej organizatorami byli sami mieszkańcy Kowali na czele z sołtysem Jarosławem Słomką. Bieg odbył się już po raz 10. pod pomnik bohaterów bitwy pod Kowalą z 1863 r. i do miejsca pamięci w Rożkach, gdzie zapalano znicze pod pomnikiem Polaków pomordowanych tam w czasie II wojny światowej przez Niemców.Sztafetę konwojowali strażacy z OSP Kowala i OSP KSRG Ruda Mała, nie zabrakło również ks. Dominika Idziaka z parafii św. Wojciecha w Kowali. Na zakończenie biegu w świetlicy w Kosowie starosta radomski wręczył medale i upominki jego najmłodszym uczestnikom.

Przedstawiciele Powiatu Radomskiego brali też udział w uroczystościach patriotycznych w Pionkach, gdzie samorząd powiatowy reprezentowała radna Marzena Murawska, przewodnicząca Komisji Edukacji Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Rady Powiatu. Z kolei w Iłży kwiaty pod pomnikiem Obrońców Ziemi Iłżeckiej składał radny Marek Jarosz oraz przedstawiciel Powiatowego Instytutu Kultury Tomasz Bartos.

Powrót