Aktualności

Rondo w Kowali nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego Bitwy pod Kowalą 1863 – to najnowsza inwestycja drogowa Powiatu Radomskiego

20.01.2023

Przez lata było to niebezpieczne skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z powiatową. Teraz, dzięki inwestycji Powiatu Radomskiego, w centrum Kowali powstało nowoczesne i bezkolizyjne rondo z doświetlonymi przejściami dla pieszych. W piątek, 20 stycznia 2023 roku zostało ono oficjalnie otwarte i ma również swoją doniosłą nazwę.

Tego dnia, podczas uroczystej sesji nadzwyczajnej, radni z Gmina Kowala – na wniosek i dzięki staraniom radnego Jarosława Słomki – nadali mu oficjalną nazwę i od teraz jest to Rondo im. Bohaterów Powstania Styczniowego Bitwy pod Kowalą 1863.

W otwarciu ronda uczestniczyli parlamentarzyści Marek Suski, Wojciech Skurkiewicz, Anna Kwiecień oraz wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, a także Waldemar Trelka – starosta radomski i radni Powiatu Radomskiego: Zdzisław Mroczkowski, Jan Kowalczyk i Tadeusz Osiński oraz władze i radni gminy Kowala. Nie zabrakło też Sołtys Kowala i mieszkańców.

Inwestycja kosztowała 3,4 miliona złotych, z czego Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych pozyskał 800 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych – Przejścia dla pieszych. Z kolei samorząd gminy Kowala przekazał 100 tysięcy złotych na dodatkowe, ale jeszcze nie wykonane prace.

Inwestycja była realizowana przez firmę Budromost Starachowice w systemie “projektuj i buduj”. Umowę podpisano w październiku 2021 roku. Powstało tam rondo o średnicy 35 metrów, z pięcioma wlotami, a w jego rejonie na odcinku do 100 metrów zostały przebudowane drogi dojazdowe.

Oprócz tego wykonawca wykonał nową kanalizację deszczową, kanał technologiczny oraz przebudował istniejące zjazdy. Zostały też zainstalowane nowe lampy, doświetlające przejścia dla pieszych, dzięki czemu wieczorem rondo wygląda bardzo efektownie.

Powrót