Aktualności

Śnieżny, niezwykle udany Powiatowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Bielisze

12.12.2022

Brygida nie zepsuła zabawy. Kilkaset osób przewinęło się przez Powiatowy Jarmark Bożonarodzeniowy w Bielisze w gminie Zakrzew. Było pysznie, muzycznie i przede wszystkim świątecznie.

Za nami I Powiatowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Wspólnie z Powiatem Radomskim imprezę organizował Urząd Gminy Zakrzew oraz Powiatowy Instytut Kultury. W nocy z soboty na niedzielę nad region radomski napłynął niż Brygiga, który przyniósł sporo śniegu. Wydawało się, że przez utrudnienia na drogach nie dotrą mieszkańcy, czy wystawcy z całego powiatu. Szybko jednak okazało się, że “białe szaleństwo” tylko dodało świątecznej atmosfery i uczestnicy świetnie się bawili.

Na jarmark dotarły renifery wraz ze św. Mikołajem. Do późnych godzin wieczornych niemal wszyscy chcieli mieć zdjęcie na saniach z reniferami.

Z całego powiatu zjechały się Koła Gospodyń Wiejskich, a także dostawcy. Pierożki, bigos, łazanki, barszcz czerwony z uszkami, racuchy…same wspaniałości. Kto nie był, niech żałuje.

– Pogoda dopisała. Zamówiliśmy śnieg, ale nasze zamówienie było chyba razy dwa (śmiech). Ale trzeba się cieszyć, bo atmosfera i klimat jest świąteczny, a frekwencja dopisała. Na scenie działo się bardzo dużo. Szereg pięknych piosenek, wykonywanych przez lokalnych artystów, a na placu mnóstwo nieocenionych straganów, które serwują tyle pysznych potraw, słodyczy, wędlin. Bardzo dziękuję mieszkańcom Radomia i całego powiatu radomskiego, którzy tłumnie tu przybyli. Widać, że ludzie chcą być razem, chcą spędzać ten przedświąteczny czas. To jest najlepszy moment na integracje, dla rodziny. Życzę wszystkim cudownych chwil na ten okres świąt – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Było biało, świątecznie, pysznie, ale też muzycznie, bo na scenie w Bielisze aż do wieczora działo się bardzo dużo. Zaśpiewał zespół “Kalina’ z gminy Zakrzew, wystąpił zespół “Czerwone Korale” z gminy Jedlińsk, czy też Gozdowianki oraz Stępocianki. Piękny występ dała Wioletta Kwapisz z gminy Wierzbica.
Do Bielichy dotarł również ksiądz biskup Marek Solarczyk. On również przyznał, że obfity śnieg w niczym nie przeszkodził, aby spędzić razem czas, a wręcz przeciwnie, dodał bożonarodzeniowego klimatu. Złożył życzenia wszystkim, podzielił się też opłatkiem z uczestnikami jarmarku.

Na koniec jarmarku czekała na widzów wisienka na torcie. Spod samiuśkich Tater przyjechała Kapela Góralska Ciupaga. Panowie zagrali kapitalnie i w ten mroźny wieczór rozgrzali wszystkich pod sceną. Zagrali po góralski, wesoło i świątecznie.

Powiatowemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu towarzyszył konkurs plastyczny „Moje wymarzone święta”. Zwycięzcy odebrali nagrody w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie.

Prace oceniane były w dwu kategoriach wiekowych. W grupie uczniów klas od zerówki do trzeciej, I miejsce zajęła Maria Kozdra, klasa 3 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu (mieszkanka Bielichy); 2 miejsce – Zuzanna Sałek, klasa 3, PSP im. Teresy Grodzińskiej w Bielisze; 3 miejsce 3 – Małgorzata Jaromin, klasa 2, PSP im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie. Wyróżnienia otrzymały: Zuzanna Gołąbek, klasa 2, PSP im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie i Hanna Maciesza, klasa 0, PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej.

Nagrodzeni uczniowie klas od czwartej do szóstej to: miejsce 1 – Damian Grzyb, klasa 6, PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej; miejsce 2 – Łucja Jastrzembska, klasa 4, PSP im. Orła Białego w Dąbrówce Podłężnej; miejsce 3 – Zuzanna Chłopecka, klasa 4, PSP im. Teresy Grodzińskiej w Bielisze.

Za pomoc w organizacji Jarmarku wielkie podziękowania należą się też Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Bielisze, a także Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie oraz Publicznej Szkole Podstawowej w Bielisze.

Powrót