Aktualności

30-lecie NadleśnictwaMarcule z udziałem władz Powiatu Radomskiego

10.10.2022

W sobotę, 8 października w malowniczej, leśnej scenerii odbył się jubileusz reaktywacji Nadleśnictwa Marcule. 30-lecie pracy zawodowej obchodził również nadleśniczy Tadeusz Misiak.

Uroczystość była okazją do zaprezentowania działalności jednostki, wręczenia odznaczeń i występów artystycznych.  Życzenia oraz okolicznościowy grawerton z okazji pięknego jubileuszu przekazał m.in. Waldemar Trelka starosta radomski.

– Niech dzisiejsze święto będzie powodem do zadowolenia i dumy, a zarazem impulsem do dalszego działania. Niech będzie też okazją do oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczania nowych ambitnych celów – mówił starosta. Do życzeń przyłączył się również Krzysztof Kozera wicestarosta radomski, który przez lata, jako dyrektor iłżeckiego domu kultury, ścisłe współpracował z jednostką.

Nadleśnictwo już od trzydziestu lat z powodzeniem wykonuje swoje najważniejsze zadania, do których zalicza się m.in.  prowadzenie gospodarstwa leśnego, ochrona lasu i ochrona przeciwpożarowa, pozyskanie drewna, czy choćby budowa dróg leśnych. Ważnym zadaniem leśników z Marcul jest również szerokorozumiana edukacja przyrodnicza realizowana przez Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka, gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Do dyspozycji odwiedzających jest sala edukacyjna, sala konferencyjna mogąca pomieścić około 100 osób, a także tzw. sala kominkowa w starej części budynku.

Centrum Edukacji Przyrodniczej sąsiaduje z Arboretum. W trakcie zwiedzania  pracownicy Nadleśnictwa starają się przede wszystkim upowszechniać  i przekazać wiedzę o lesie i pracy leśnika oraz o racjonalnych i odpowiedzialnych sposobach korzystania z zasobów przyrody jakimi zarządzają Lasy Państwowe.

Powrót