Wsparcie dla jednostek zawodowej i ochotniczej straży pożarnej w Powiecie Radomskim

16.12.2021

W czwartek, 16 grudnia na terenie Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbył się uroczysty apel z okazji włączenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, a także przekazania pojazdów pożarniczych jednostkom Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu radomskiego, w tym z Powiatu Radomskiego oraz przekazania do użytkowania nowej hali magazynowo – garażowej na terenie strażackiego ośrodka szkoleniowego w Pionkach.

W uroczystości wziął udział Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jarosław Nowosielski, a Powiat Radomski reprezentowali: Waldemar Trelka, starosta radomski oraz Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego.

Wypowiedź starosty radomskiego Waldemara Trelki

OSP Kowala w KSRG, OSP Kosów dostała wóz

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt oraz odtworzeniu hymnu państwowego, nastąpiło wręczenie decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu pięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu radomskiego do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Akt włączenia otrzymała również jednostka z Powiatu Radomskiego, czyli OSP Kowala – Stępocina. Z kolei jednostka OSP w Kosowie w gminie Kowala otrzymała używany średni pojazd pożarniczy marki Star, który służył dotychczas w jednej z jednostek Komendy Miejskiej PSP w Radomiu.

Nowy samochód dla komendy miejskiej

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie pojazdów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej, oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu. Komenda Miejska PSP w Radomiu otrzymała samochód operacyjny marki Suzuki. W jego zakupie partycypował samorząd Powiatu Radomskiego.

Tego dnia przekazano również do użytkowania nową halę magazynowo – garażową na terenie Ośrodka w Pionkach. Po przekazaniu obiektu oraz pojazdów, nastąpiło ich poświęcenie, którego dokonał ksiądz Jerzy Sieńkowski, kapelan mazowieckich strażaków oraz ksiądz Krzysztof Chodowicz, kapelan radomskich strażaków.

Ostatnim punktem uroczystości były wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości. Osoby zabierające głos w szczególności gratulowały strażakom pozyskania nowego sprzętu. Podziękowały również za pracę, poświęcenie i zaangażowanie, podkreślając rangę jednostek ochrony przeciwpożarowej w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczeństwu.

W uroczystości udział wzięli między innymi:

• Pan Stanisław Karczewski – Senator Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Pan Wojciech Skurkiewicz – Senator Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Pan Marek Suski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Pan Andrzej Kosztowniak – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Pani Agnieszka Górska -Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Pan Artur Standowicz – Wicewojewoda Mazowiecki,
  • Pan nadbrygadier Jarosław Nowosielski – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
  • Pan Marek Ryszka – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
     i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
  • Pan inspektor Waldemar Wołowiec – Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu,
  • Pan Waldemar Trelka – Starosta Radomski,
  • Pan Krzysztof Murawski – Przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego,
  • Komendanci Miejscy i Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa mazowieckiego oraz przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych,
  • Przedstawiciele władz samorządowych z terenu województwa mazowieckiego.

Tekst: KM PSP Radom