Aktualności
Zarząd Powiatu Radomskiego z absolutorium. „Perfekcyjne wykonanie rekordowego budżetu 2022 roku”
23.06.202322 radnych „za” przy 1 głosie wstrzymującym się, a uchwała o realizacji budżetu i stanie finansów powiatu przyjęta jednomyślnie – taki był wynik najważniejszych głosowań w roku podczas czerwcowej sesji absolutoryjnej Rady Powiatu Radomskiego. Wiele wskazuje na to, że była to ostatnia taka sesja w tej kadencji samorządu. Zarówno starosta, jak też radni podkreślali, że podstawą do niezwykłego rozwoju powiatu w czterech ostatnich latach jest zgoda i współpraca, a nie kłótnie i przepychanki.
Sesję rozpoczął przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski, który stwierdził, że bierze w niej udział 23 radnych. Z kolei starosta Waldemar Trelka omówił prace Zarządu Powiatu, jak również bieżące i planowane inwestycje drogowe oraz inne inicjatywy i aktywności samorządu powiatowego. Kolejnym punktem sesji było rozpatrzenie raportu o stanie powiatu za 2022 rok.
Zapis transmisji z czerwcowej sesji Rady Powiatu Radomskiego
KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ
Dyskusja o stanie powiatu
Jak poinformował przewodniczący Krzysztof Murawski, raport był omawiany przez wszystkie komisje Rady Powiatu i w każdej uzyskał ocenę pozytywną. Mimo stosownych ogłoszeń i takiej możliwości, do debaty nad raportem nie zgłosił się nikt z mieszkańców.
– Powiat się rozwija, jest bardzo dużo inwestycji. Ta dobra passa ma dalej trwać i musi dotyczyć przede wszystkim dziedziny, która przez lata była w powiecie zaniedbana, a mianowicie infrastruktury ochrony zdrowia. Jednocześnie ważną sprawą będzie kontynuacja rozbudowy i przebudowy infrastruktury drogowej. Następnym elementem jest kapitał ludzki, a więc inwestowanie w edukację, czyli w obiekty szkolne powiatu, ale i również przedstawienie ciekawej oferty dla młodych ludzi, ciekawych kierunków. Ważnym elementem jest również to, aby wykorzystać działki, będące własnością powiatu, w tym działki w mieście Pionki na cele mieszkaniowe, w Jedlińsku na cele logistyczne, czy w Chwałowicach na cele związane z infrastrukturą energetyczną. Stąd propozycja dla przedstawicieli samorządów lokalnych, aby podpisać porozumienie, które spowoduje, że będzie stworzona oferta powiatu, dotycząca możliwości przyciągania nowych inwestorów, a jednocześnie promować ten teren – mówił radny Marek Janeczek.
– Ten raport obejmuje nie tylko 2022 rok, ale i lata wcześniejsze. Zapowiedziany zrównoważony rozwój Polski musi być wykonywany w terenie przez samorządy tak samo dobrze, jak robi to rząd polski. Powiat Radomski nie ma sobie nic do zarzucenia, wykonujemy zadania, zlecone przez rząd najlepiej jak potrafimy. Wykonujemy zadania inwestycyjne we wszystkich dziedzinach działalności powiatu. Powinienem szczególnie podziękować za zauważenie potrzeb miasta oraz gminy Pionki. To, co dzieje się tam w ostatnich latach jest bardzo optymistyczne i za to bardzo dziękuję wszystkim radnym, którzy popierali nasze pomysły – dodał radny Zbigniew Dziubasik, członek Zarządu Powiatu.
– Dzisiejsza sesja podsumowuje całoroczny cykl działań wszystkich organów powiatu, począwszy od instytucji, poprzez wydziały, a na zarządzie kończąc. Ich działania oceni teraz Wysoka Rada. Czytając różne statystyki i śledząc zapisy działań, które w tym okresie zostały zrealizowane, potwierdza się to, że udaje nam się wypracować kompromisy i wspólne porozumienia na rzecz działań na terenie całego powiatu. Należy podkreślić również to, że Iłża oraz szpital powiatowy otrzymują od władz powiatu pomoc, która umożliwia systematyczny rozwój i zapewnienie jak najlepszych warunków do pracy zarówno personelu, jak i pacjentów, którzy tam przebywają. Myślę, że gminy, które tworzą nasz powiat, mogą mieć też wiele satysfakcji, zwłaszcza w odniesieniu do inwestycji drogowych. Warto również powiedzieć, że osoby specjalnej troski są w naszym powiecie zauważane. Otrzymały one nową placówkę, Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Krzyżanowicach, co jest dowodem na to, że samorząd troszczy się o ich potrzeby. Potwierdza to chociażby wizyta Pierwszej Damy w tym ośrodku – mówił wicestarosta Krzysztof Kozera.
– Bardzo miłe słowa tutaj padły z ust pana wicestarosty, bo rzeczywiście tak jest. Stworzenie powiatów był to ruch bardzo słuszny, choć początki były bardzo trudne. Jesteśmy przykładem dobrego zarządzania. Współpraca zawsze się opłaci, dlatego chcę podziękować wszystkim, którzy do niej dążą i chcą pomagać, czują się odpowiedzialni za powiat. Mieszkańcy oczekują od nas nie rywalizacji i walki, ale działania na rzecz dobra wspólnego. Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tych sukcesów powiatu – mówił radny Marian Wikło.
– Jest to nasze ostatnie absolutorium w tej kadencji, dlatego chciałbym dziś powiedzieć również o marzeniach. Ciągle chcemy więcej, wyżej i dalej, bo to jest przyszłość. Przyszłość to niedawno podjęta uchwała o zrzeczeniu się majątku na rzecz Państwowej Uczelni Zawodowej, myślę, że to był odważny i bardzo perspektywiczny ruch z naszej strony. To również wiąże się z Branżowym Centrum Umiejętności, które uruchamiamy w Pionkach. W Chwałowicach mamy 10 hektarów gruntów pod inwestycje, praca domowa też jest odrobiona: mamy pozwolenia, mamy tak zwaną „wuzetkę”, choć nie mogę zagwarantować, że w tej kadencji wybudujemy tam farmę fotowoltaiczną i zaczniemy produkować prąd, bo to nie zależy do końca od nas. Chciałbym, aby w Jedlance powstało takie centrum integracji i rozrywki, gdzie można byłoby odpocząć, gdzie byłoby coś sympatycznego dla rodzin, bo miejsce jest dobre, na trasie do Warszawy, przy drodze ekspresowej S7. Chodzi tylko o „drobną” rzecz: kilkadziesiąt milionów złotych i dobry pomysł. Chciałbym, abyśmy w przyszłości stworzyli powiatową strefę ekonomiczną, coś w rodzaju biura obsługi inwestora, zaprosili do współpracy gminy, aby chciały one robić plany zagospodarowania przestrzennego pod tereny inwestycyjne. Chodziłoby o wspólną informację i wspólną ofertę, a my jako powiat mielibyśmy taką misję, aby tych inwestorów wraz z naszymi partnerami w gminach poszukiwać i pozyskiwać – dodał Waldemar Trelka.
– Aby ten raport powstał, potrzeba była praca całego zespołu, nie tylko ze starostwa, ale również jednostek, czyli Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, Powiatowego Urzędu Pracy czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wszyscy możemy obserwować, jak nasz powiat się zmienia i sądzę, że jest to również zasługa polskiego rządu, rządu Prawa i Sprawiedliwości. Nigdy w historii powiatu nie było tak, żeby 37 procent środków przeznaczać na inwestycje, że nadwyżka to prawie 39 milionów, a wydatki majątkowe ponad 90 milionów. To zasługa całego zespołu, wszystkich pracowników i dyrektorów, którym składam serdeczne podziękowania – podsumował Krzysztof Murawski.
Jednogłośnie o finansach
Tuż po dyskusji o raporcie, rozpoczęło się głosowanie nad uchwałą o udzieleniu wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Została ona przyjęta 22 głosami za przy 1 głosie wstrzymującym się. Następnie jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania Zarządu Powiatu z wykonania budżetu oraz sprawozdania finansowego za 2022 rok.
Jak zauważyła radna Anna Rogulska, przewodnicząca komisji budżetu i finansów, rok 2022 upłynął pod znakiem wybuchu wojny na Ukrainie i rosyjskiej agresji, ale także dalszej walki ze skutkami epidemii COVID -19. Pomimo tego, plan budżetu powiatu po stronie dochodów został zwiększony o 24 procent, a po stronie wydatków o 21,9 procent.
– Dochody zostały zrealizowane w 102,5 procent planu rocznego. Wykonane dochody bieżące przewyższały wydatki bieżące o kwotę ponad 38,6 mln złotych. Rekordowo wysokie było również wykonanie inwestycji w kwocie 90,3 mln złotych, tj. wyższe o prawie 21,3 mln złotych w porównaniu do 2021 roku. Poziom wykonania planu wydatków w stosunku do 2021 roku był większy o prawie 36,7 mln złotych, tj. o około 17,6 procent. Największe środki inwestycyjne Zarząd Powiatu przeznaczył na przebudowę, rozbudowę i sprzęt medyczny dla dwóch powiatowych szpitali w Pionkach i Iłży – w sumie ponad 38,9 mln złotych. Ogromne kwoty zostały wydatkowane na zadania drogowe, tj. 35,3 mln złotych, ale także wyjątkowo duże na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną tj. 6,2 mln złotych. W tych trudnych miesiącach Zarząd Powiatu pozyskał dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z budżetu państwa oraz z pomocy finansowej gmin powiatu radomskiego. Zarząd podjął przy tym decyzję o rezygnacji z zaciągania planowanego długoterminowego kredytu, utrzymując stan zadłużenia powiatu na bezpiecznym, minimalnym poziomie. Zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów na koniec roku wynosiły 3,3 mln złotych i stanowiły 1,5 procenta wykonanych dochodów – wyliczała radna Anna Rogulska.
Następnie głos zabrał ponownie Waldemar Trelka.
– Starosta musi być tym liderem i frontmenem, ale bez zaangażowania zespołu sam nie mógłby zrobić zbyt wiele. Za to wszystko serdecznie dziękuję i składam gratulacje wszystkim bez wyjątku pracownikom i dyrektorom Starostwa Powiatowego w Radomiu. Dziękuję pani skarbnik Joannie Wontorskiej oraz panu sekretarzowi Rafałowi Czajkowskiemu. Dziękuję wszystkim pracownikom szkół i pozostałych jednostek organizacyjnych, a więc pani dyrektor Joannie Chojnackiej z Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, pani dyrektor Jolancie Borek z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz panu dyrektorowi Sebastianowi Murawskiemu z Powiatowego Urzędu Pracy – powiedział starosta Trelka, dziękując każdemu z dyrektorów i kierowników.
Zarząd Powiatu z absolutorium
Kolejną podjętą uchwałą było udzielenie Zarządowi Powiatu Radomskiego absolutorium, za którą zagłosowało 22 radnych, a jeden wstrzymał się od głosu. Przyjęcie uchwały nagrodzono brawami.
– Dziś ważny dzień, podjęliśmy trzy uchwały absolutoryjne. Chcę pogratulować panu staroście i całemu Zarządowi oraz wszystkim pracownikom starostwa i jego jednostek. Możemy być dumni z tego, że realizujemy nasz piąty tak ambitny budżet, że na 23 radnych 22 głosuje za absolutorium. Myślę, że jesteśmy dumni z tego, że mamy takiego szefa Powiatu Radomskiego, że budżet został zrealizowany perfekcyjnie. Dziękuję i życzę wiele sił i zdrowia – mówił Krzysztof Murawski.
Na koniec głos zabrał gość sesji, wicewojewoda Artur Standowicz.
– Dziękuję panu przewodniczącemu za zaproszenie, dziś rozpoczynam urlop, więc jakież może być inne lepsze miejsce na inaugurację urlopu, jak nie ten budynek i sesja absolutoryjna pana starosty. Gratuluję państwu zbudowania na tej sali pewnego konsensusu, takiej platformy współpracy, dialogu i rozmowy. W wielu samorządach sesje absolutoryjne często są dość burzliwe, dochodzi do przepychanek słownych czy awantur. Tutaj nic takiego nie miało miejsca, co świadczy o tym, że bez względu na to, po której stronie stołu siedzicie, chcecie ze sobą rozmawiać, szanujecie się wzajemnie i chcecie zbudować coś wspólnie, dzięki czemu powiat może się tak pięknie rozwijać. Mnóstwo inwestycji, mnóstwo skutecznych działań, aktywne i skuteczne pozyskiwanie środków rządowych z różnych źródeł – mówił Artur Standowicz.
Medycyna sportowa w Pionkach
W dalszej części sesji Rada Powiatu przyjęła raport z realizacji przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu „Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2019 – 2023” za rok 2022.
Radni zmienili również statut Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach im. Lecha i Marii Kaczyńskich – Pary Prezydenckiej tak, aby placówka mogła uruchomić jedyną w regionie poradnię medycyny sportowej. Byłaby ona rozwinięciem działań, mających na celu wzmocnienie szpitala jako regionalnego ośrodka medycyny sportowej.
Powołali również nowy skład Rady Społecznej Pionkowskiego szpitala. W jej skład wchodzą: Tomasz Łyżwa, przewodniczący, Andrzej Rogowski, przedstawiciel wojewody mazowieckiego oraz 9 członków wybranych przez Radę Powiatu: Roman Frąk, Zbigniew Dziubasik, Dariusz Gonciarz, Marek Janeczek, Kamila Kaczorowska, Katarzyna Konopska, Jacek Malicki, Marzena Murawska i Jan Siek. Jedyną nową osobą w tym gronie jest radny Roman Frąk, pozostałe osoby pracowały w niej przez ostatnie cztery lata.