Aktualności

Znamy zwycięzców konkursu „Wzorowa Pasieka”

10.10.2022

W niedzielę, 9 października został rozstrzygnięty konkurs Wzorowa Pasieka. Nagrody – odstojniki do miodu i ule – wręczał starosta radomski Waldemar Trelka.    

Pszczoły potrafią zapamiętać drogę z ula do kwiatów, a  instrukcję powrotu do domu są w stanie przekazać swoim koleżankom. Fachowcy twierdzą, że potrafią o wiele więcej. Wiedza o miododajnych owadach pochodzi od naukowców, ale także od hodowców pszczół. To właśnie pszczelarze dbają o przekazywanie tajników wiedzy związanych z zakładaniem i odpowiednim prowadzeniem pasiek. Doskonałym przykładem promocji pszczelarstwa jest konkurs ”Wzorowa Pasieka”, od lat organizowany przez Radomskie Koło Pszczelarzy pod honorowym patronatem Starosty Radomskiego Waldemara Trelki.

– Naszym zadaniem jest propagowanie idei pszczelarstwa i uświadamianie społeczeństwu jego znaczenia dla gospodarki żywnościowej. Dbamy także o podnoszenie poziomu higieny i walki z chorobami pszczół – tłumaczył prezes koła Kazimierz Kwiecień.

Nagrody dla najlepszych

W tegorocznej edycji komisja, której przewodniczyła dyrektor Wydziału Ochrony środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Radomiu Renata Kiraga, przyznała dwa równorzędne miejsca pierwsze i drugie. W konkursie zwyciężyli Tadeusz Krekora i Edward Pysiak. Miejsce drugie przyznano Mieczysławowi Dusińskiemu i Adamowi Gładyszowi. Podczas uroczystego podsumowania, nagrody wręczył starosta Waldemar Trelka, fundator nagród.  

– Cieszę się, po raz kolejny udało się przeprowadzić konkurs wśród naszych pszczelarzy. Hodowla pszczół jest bardzo ważna w produkcji żywności, jest to istotna gałąź rolnictwa, dlatego chętnie wspieram takie inicjatywy – mówił starosta Trelka.

Co oceniała komisja?

Pod ocenę komisji poddawany był m.in. stan pasieki i urządzeń w gospodarstwie, stosowanie nowoczesnych metod gospodarki pasiecznej  czy zwalczanie chorób u pszczół. Ważną kwestią przy ocenie zgłoszonych pasiek jest innowacyjne podejście, aktywność i zabandażowanie ich właścicieli.

Radomskie Koło Pszczelarzy powstało w 1957 roku. Objecie zrzesza ponad 200 pszczelarzy z miasta i regionu radomskiego. Wchodzi również w skład Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Radomskiej.

Powrót