Aktualności

Dożynki Województwa Mazowieckiego

03.09.2021

W ostatnią niedzielę sierpnia w Muzeum Wsi Radomskiej obyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy Powiat Radomski otrzymał trzecie miejsce. Nagrodzony wianek przygotowali mieszkańcy Lisowa w gminie Jedlińsk, a ośpiewali go członkowie Zespołu śpiewaczego z Bieniędzic w gminie Wolanów.

Mazowieckie Święto plonów rozpoczęło się przemarszem korowodu wieńcowego na polanę, gdzie mszę święta celebrował biskup radomski Marek Solarczyk.  Na zakończenie nabożeństwa biskup podzielił się z wiernymi  chlebem.

Przywiezione do Radomia z całego województwa wieńce dożynkowe oceniło jury, które pod uwagę brało: różnorodność naturalnych materiałów takich jak: kłosy, ziarna zbóż, warzywa, owoce, kwiaty czy zioła, walory artystyczne: forma wieńca, kształt bryły, kompozycja, dobór i znaczenie barw, walory estetyczne: staranność wykonania, technika, różnorodność splotów, ale także sposób prezentacji wieńca, w tym stroje grupy wieńcowej oraz tradycyjne ośpiewanie.

Wieniec Powiatu Radomskiego w kształcie korony węgierskiej,  wykonany przez mieszkańców wsi Lisów w gminie Jedlińsk pod kierunkiem Agnieszki Maj ze zboża przygotowanego przez Jadwigę Kochowską, zdobył trzecie miejsce. Znajdują się w nim zboża, które wyrosły na polach powiatu radomskiego takie jak:  pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto, owies oraz len. Ozdobiony został także zakrwianem, suchołuskami oraz świeżymi kwiatami i owocami. Podczas Mazowieckiego Święta Plonów tradycyjny wieniec zaprezentowali i ośpiewali członkowie Zespołu Śpiewaczego i Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic w gminie Wolanów.

Przewodniczącym delegacji był starosta radomski Waldemar Trelka, starościną dożynek była Elżbieta Jemiołowska, a starostą Krzysztof Mazurkiewicz.

W konkursie na najładniejszy wieniec zwyciężyła reprezentacja Powiatu Zwoleńskiego. Miejsce drugie otrzymał wieniec Powiatu Ostrołęckiego.

Dalszy program uroczystości był niezwykle bogaty i obfitował w liczne atrakcje dające możliwość świętowania i zabawy. Na scenie zaprezentowały się Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki” i Stowarzyszenie Seniorów „Kontrast” z Pionek. Wieczorem odbył się koncert Warszawskiego Combo Tanecznego z towarzyszeniem kapeli Zdzisława Kwapińskiego.

Przez cały dzień na terenie muzeum swoje stoiska miały Koła Gospodyń Wiejskich, na których można było spróbować regionalnych potraw. Pierogi, placki ziemniaczane, pyzy lub inaczej zwane kartacze cieszyły się ogromnym powodzeniem. Furorę robiły też porka z okrasą i regionalne nalewki.  

Nie zabrakło stoisk instytucji okołorolniczych, członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Mazowsze”, Eko ryneczku, stoisk twórców ludowych czy edukacyjnego placu zabaw dla dzieci „Mała wioska”.

„Pod dębem” do tańca przygrywały kapele Adama Tarnowskiego i Piotra Bińkowskiego oraz Bronisława Machla i Tomasza Stachury, gdzie zabawa ludowa trwała do późnych godzin wieczornych.

Powrót