Aktualności
Majowa sesja Rady Powiatu o inwestycjach, drogach powiatowych i dożynkach w Kowali
15.05.2024Druga sesja Rady Powiatu w Radomiu nowej kadencji rozpoczęła się w środę, 15 maja. Jak stwierdził Zdzisław Mroczkowski, przewodniczący Rady Powiatu, wzięło w niej udział 25 z 27 radnych. Wśród najważniejszych decyzji, jakie zapadły na sesji było przekazanie gminom odcinków dróg powiatowych czy przekazanie funduszy na organizację dożynek powiatowo – gminnych w Kowali.
Jak poinformował przewodniczący, w dniu sesji radny Mirosław Ślifirczyk zgłosił mejlowo uwagę do protokołu w sprawie tego, co działo się podczas pierwszej sesji.
– Chodzi o podjęcie uchwały Rady Powiatu w Radomiu w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów. W protokole zapisano, że osoby zgłoszone wyraziły zgodę na kandydowanie, ale radny Ślifirczyk stwierdził, że ponieważ prowadzący obrad nie zadał takiego pytania do kandydatów, to wnosi o wpis do protokołu, że osoby zgłoszone nie zostały zapytane o zgodę na kandydowanie i nie wyraziły na to zgody – tłumaczył Zdzisław Mroczkowski. – Przesłuchałem nagranie z sesji i rzeczywiście w tym punkcie, tuż przed przerwą, nie zapytałem kandydatów o zgodę na kandydowanie, jednak żaden z kandydatów, obecnych przecież na sesji nie wyraził sprzeciwu, dlatego należy domniemywać, że wyrazili oni zgodę na kandydowanie. Zgodnie ze statutem, ja nie muszę pytać czy wyrażają zgodę, pytam tylko przez grzeczność, ale zapytam teraz pana radnego Kowalczyka – bo pana Ślifirczyka nie ma na sesji – czy tak było? Proszę potwierdzić czy pan wyraził zgodę na kandydowanie? Moim zdaniem zapis w protokole, że osoby nie wyraziły zgody nie jest poprawny i dlatego wnioskuję o usunięcie go z protokołu.
W głosowaniu radni większością głosów odrzucili poprawkę.
Starosta o wielu inwestycjach
Następnie bardzo obszerną informację o pracy Zarządu Powiatu oraz prowadzonych i planowanych inwestycjach przedstawił starosta Waldemar Trelka.
Poinformował, że trwa modernizacja budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem.
– W dniu 26 kwietnia został przekazany plac budowy hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Iłży, gdzie rozpoczęły się prace przygotowawcze. Wykonawca, radomska firma Czarbud, będzie miał 15 miesięcy na wykonanie prac. Przypomnę, że pozyskaliśmy na ten cel blisko 6,5 miliona złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – mówił m.in. Waldemar Trelka.
Jak poinformował starosta, 14 maja został ogłoszony przetarg na budowę tężni solankowej wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą rekreacyjną w Wierzbicy. Budowa zostanie sfinansowana z budżetu powiatu oraz dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 200 tysięcy złotych.
Z kolei 13 maja firmie Facit z Wieniawy został przekazany teren budowy w budynku Szkoły Specjalnej w Zespole Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach, gdzie rozpoczną się prace wykończeniowe II piętra. Zostanie też ogłoszony też przetarg na montaż instalacji OZE i termomodernizację budynków użyteczności publicznej Powiatu Radomskiego, gdzie otrzymaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Inwestycja będzie realizowana na terenie szpitala w Iłży, Zespole Szkół i Placówek w Chwałowicach oraz Zespole Szkół w Pionkach.
– Przed nami kolejne remonty w budynku głównym Starostwa, tym razem lepsze warunki zyskają klienci i pracownicy Wydziału Komunikacji. Zostaną tam przebudowane stanowiska obsługi, a także wprowadzone udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, zostanie zamontowany elektroniczny system kolejkowy. Wcześniej swoją lokalizację zmieni Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zostanie przeniesiony do nowoczesnego obiektu przy ul. Wierzbickiej. Punkt ksero zostanie przeniesiony z piętra na parter, a elektroniczny system kolejkowy zostanie też wprowadzony w Biurze Obsługi Klientów Wydziału Geodezji – wyliczał Waldemar Trelka.
Ruszają inwestycje drogowe
W połowie maja zostały podpisane dwie umowy z Wojewodą Mazowieckim na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg rozbudowy drogi powiatowej Ruda Wielka – Dąbrówka Warszawska na odcinku ponad 4,3 kilometra na terenie gminy Wierzbica. Wartość prac to ponad 13,3 miliona złotych, w tym ponad 8 milionów (60 %) to dofinansowanie z RFRD. Wykonawcą prac będzie firma Budromost-Starachowice, a przebudowa ma być zrealizowana w latach 2024-2025. Dofinansowanie w wysokości 60 % kosztów kwalifikowanych zostało też przyznane na remont dwóch odcinków dróg powiatowych na terenie gminy Jedlińsk (Nowe Zawady – Bierwce na odcinku 387 metrów oraz Wierzchowiny-Lisów na odcinku 1,5 kilometra. Przebudowa ma kosztować ponad 2,6 miliona złotych, a dofinansowanie rządowe wyniesie prawie 1,6 miliona złotych.
Jak poinformował starosta Trelka, wkrótce mają być podpisane dwie umowy na kolejne inwestycje drogowe, a mianowicie:
– rozbudowę drogi powiatowej Przytyk – Kożuchów (II etap) na odcinku 700 metrów. Wykonawcą prac będzie spółka Trakt, a zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 400 tysięcy złotych z budżetu województwa mazowieckiego,
– przebudowę drogi powiatowej Jedlnia Letnisko – Czarna na odcinku o długości 740 metrów. Wykonawcą będzie firma Perfekt z najkorzystniejszą ofertą, wynoszącą ponad 1,9 miliona złotych.
– W dniu 27 maja zaplanowano otwarcie ofert na kolejną inwestycję, czyli budowę mostu na rzece Iłżance wraz z budową drogi powiatowej Seredzice – Iłża na odcinku 2,5 kilometra. Powiat otrzymał na ten cel dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 4 milionów złotych – poinformował starosta.
Oprócz tego, na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych, trwają prace związane z wykonaniem remontów cząstkowych na drogach powiatowych oraz ich bieżącym utrzymaniem, tj. ścinki poboczy, czyszczenie rowów, drobne naprawy chodników, regulacje zapadniętych studni kanalizacyjnych itp. Trwa również mechaniczne sprzątanie dróg i ulic powiatowych, rozpoczną się też prace związane z koszeniem traw w pasach dróg powiatowych.
Drogi powiatowe do gmin
Potem radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie przyjęcia raportu z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2019-2023, a także uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Powiatu Radomskiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz Innymi Podmiotami Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego w 2024 roku.
Uchwalono również zmiany w sieci dróg powiatowych, z których niektóre odcinki zostaną przekazane gminom: Jedlińsk, Wierzbica oraz Iłża. W pierwszym z przypadków, gmina przejmie drogę o długości 1840 metrów z Wierzchowin do Budek Wierzchowskich. Kolejne 1870 metrów drogi powiatowej pomiędzy Zalesiem a Zalesicami przejdzie na utrzymanie gminy Wierzbica. W przypadku Iłży, powiat przekazał gminie dwa odcinki dawnej drogi krajowej numer 9 o łącznej długości 1 543 m (pierwszy na wyjeździe z miasta w stronę stacji paliw, a drugi na wjeździe na obwodnicę w okolicach Błazin Dolnych).
Radni uchwalili również powierzenie gminie Kowala zadania z zakresu kultury na organizację Powiatowo – Gminnych Dożynek, które zaplanowano na 8 września. Z budżetu powiatu przeznaczono na ten cel 135 tysięcy złotych.
Głosowano również nad zmianami w bieżącej uchwale budżetowej oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Radomskiego.
Radni pytali i wnioskowali
W ostatnim punkcie sesji, radny Tomasz Skiba zaproponował, aby uruchomić w Iłży dyżury pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, co ułatwiłoby mieszkańcom składanie wniosków do tej instytucji. Prosił również o wzięcie pod uwagę możliwości zorganizowania w Iłży wyjazdowych komisji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
– Z tymi problemami zgłaszały się do mnie głównie osoby starsze, które mają poważne problemy zdrowotne oraz nie mają możliwości transportu prywatnego. Wyjazd do Radomia komunikacją publiczna jest często dla osoby starszej z niepełnosprawnością wielką wyprawą na cały dzień – uzasadniał radny Skiba.
Z kolei radny Filip Chrzanowski zapytał czy zostały podjęte działania w sprawie utworzenia filii Wydziału Komunikacji w Jedlni – Letnisku. Jak odpowiedział starosta Trelka, były prowadzone rozmowy w tej sprawie z poprzednim już burmistrzem, ale jak dotąd żadne decyzje czy zobowiązania nie zostały podjęte.