Aktualności

Powiatowe obchody Święta Niepodległości. Będzie wystawa, koncerty i pamięć o poległych

22.10.2023

Waldemar Trelka – starosta radomski i Powiatowy Instytut Kultury zapraszają na obchody Święta Niepodległości. W tym roku odbędą się one w mieście Pionki oraz w gminie Pionki od 7 do 11 listopada. 

Rok 2023 to czas gdy wspominamy w szczególny sposób wspominamy walczących o wolność Polski w Powstaniu Styczniowym 1863 – 1864, w związku z rocznicą zrywu. Powiatowy Instytut wydał na początku roku książkę prof. Sebastiana Piątkowskiego “Powstanie Styczniowe lat 1863 – 1864 na terenie obecnego Powiatu Radomskiego. Opowieść o strukturach konspiracyjnych, przebiegu walk zbrojnych i kontekstach społecznych”. Publikacja trafiła także do bibliotek gminnych i bibliotek szkolnych placówek Powiatu, jest w sprzedaży w PIK i w radomskich księgarniach.  Pozycja jest do pobrania na stronie PIK.

PIK, we współpracy z Zespołem Szkół w Pionkach, ogłosił też konkurs fotograficzny „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim”. Na konkurs wpłynęło 72 prace 41 autorów. Jury, pod przewodnictwem prof. Mariusza Dańskiego, kuratora „Galerii na Piętrze” PIK, wyłoniło zwycięzców (I, II, III miejsce i wyróżnienie), powstała też plenerowa wystawa pokonkursowa. Najpierw zobaczymy ją w Pionkach, a potem w innych lokalizacjach Powiatu, gdzie działają „Galerie na Płocie”. 

Koncert zespołu Lustro w Zespole Szkół w Pionkach 

We wtorek, 7 listopada o godz. 12 w Pionkach, w Zespole Szkół przy Al. Lipowych 23 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy w „Galerii na Płocie”, potem w szkolnej hali sportowej będzie wręczenie nagród w konkursie.

– Rok 2023, czyli czas, gdy obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, to doskonała okazja, by oddać hołd bohaterom walk o wolną Polskę. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim”. To także dzięki Wam, pamięć o bohaterach tego zrywu nie zaginie – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski, który sprawował honorowy patronat nad konkursem.   

Potem rozpocznie się koncert pod hasłem „Pójdziemy w bój” w wykonaniu radomskiej grupy Lustro. Zabrzmią utwory patriotyczne w nietypowych, rockowych aranżacjach. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się 7 listopada w Zespole Szkół w Pionkach jest wolny.

Patriotyczne akcenty w Suchej  

Z kolei w sobotę, 11 listopada o godz. 12 w kościele pw. św. Idziego w Suchej w gminie Pionki zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę. Po niej odbędzie się koncert „Biało – czerwona klasyka” w wykonaniu ROKduo, czyli dwóch utalentowanych skrzypków: Lucjan Szaliński – Bałwas i Marcin David Król. Są to muzycy związani są z Radomską Orkiestrą Kameralną, dużo koncertują też indywidualnie, czy w innych składach, w Polsce i za granicą. Jako ROKduo występowali np. wiosną w Los Angeles, a w listopadzie ubiegłego roku w Kazachstanie i Kirgistanie. Marcin David Król i Lucjan Szaliński – Bałwas w ciągu ostatniego roku gościli też, na zaproszenie Powiatowego Instytutu Kultury na kilku koncertach w naszym regionie. Podczas koncertu „Biało – czerwona klasyka” zabrzmią m.in. utwory: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego czy Michała Ogińskiego. Współorganizatorem koncertu jest parafia w Suchej. 

Tego dnia, jeszcze przed Mszą św., starosta radomski złoży kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu w Jedlni w gminie Pionki oraz grobie bohatera obu powstań 1830 i 1863 r. ks. Józefa Gackiego. Ten wybitny duchowny, historyk ziemi radomskiej, od 1837r. związany z parafią w Jedlni, przez całe życie był gorącym patriotą. Walczył w Powstaniu Listopadowym, wspomagał żołnierzy Powstania Styczniowego – za to dwukrotnie był aresztowany, przetrzymywany w więzieniach w Radomiu i Dęblinie, a następie pozbawiony przez władze carskie wyższy godności kościelnych i przynależnych im beneficjów. „Obywatele! Wróg niedaleko stolicy. Życiobójcze grzmoty w pobliżu słyszeć się dają. Może od nich padają nąjezdnicy, a może nasi obrońcy. Los boju niepewny. Lecz chociażby walka przeniosła się na wały miasta samego, choćby po ulicach wypadło się ścierać z nieprzyiacielami, jeszcze wtenczas w pośród was obywatele, wołać nie przestanę: Pan da moc ludowi swojemu” – czytamy w jednym z  ocalałych kazań ks. Gackiego z Powstania Listopadowego.  

Powrót