Aktualności
Zaburzenia psychiczne i emocjonalne u młodzieży to coraz większy problem. W Starostwie Powiatowym pracuje grupa robocza
24.03.2023Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej zorganizowało w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu kolejne spotkanie poświęcone walce z zaburzeniami psychicznymi u dzieci i młodzieży. Przyjechali przedstawiciele kilku gmin z terenu naszego powiatu.
– Cieszę się, że powstała taka grupa i ten problem nie jest lekceważony. Niestety coraz większa rzesza dzieci i młodzieży nie umie sobie z tym poradzić. Mam nadzieję, że dzięki tym spotkaniom, uda się w naszym powiecie zmniejszyć skalę problemu – mówi Krzysztof Kozera, wicestarosta powiatu radomskiego.
Skala problemu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych nastolatków jest niebagatelna. Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej realizuje projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Patronat nad tą inicjatywą objął Waldemar Trelka, Starosta Radomski. W lutym odbyło się pierwsze spotkanie w którym uczestniczyli przedstawiciele trzynastu gmin naszego powiatu. Z kolei w ostatni czwartek odbyły się pierwsze warsztaty, w których uczestniczyli przedstawiciele szkół, dyrektorzy, nauczyciele, psychologowie.
Czego najbardziej brakuje społeczności szkolnej, aby szybciej i skuteczniej reagować? Jakie działania należy podjąć w pierwszej kolejności? Na te pytania w pierwszej kolejności starali się odpowiedzieć sobie uczestnicy warsztatów.
Spotkanie miało charakter otwarty i wkrótce odbywać się będą kolejne. Mogą dołączyć wszyscy mieszkańcy powiatu radomskiego, którzy uważają, że problem zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży jest ważny i należy coś zmienić, lekarze, eksperci, pedagodzy, psychologowie, członkowie organizacji pozarządowych, nauczyciele, rodzice.
Według najnowszych informacji Komendy Głównej Policji, w 2021 roku doszło do ponad 2000 prób samobójczych nastolatków. 150 z nich zakończyło się zgonem. To kolejny, zwyżkowy rok, a sytuacja robi się coraz poważniejsza.