Aktualności

Powiatowo – Gminne Dożynki w gminie Jedlnia-Letnisko. W Myśliszewicach bawiły się tłumy mieszkańców powiatu. Gwiazdą wieczoru był zespół Classic

12.09.2022

Starosta radomski Waldemar Trelka i burmistrz Jedlni-Letniska Piotr Leśnowolski zaprosili mieszkańców powiatu i gminy na doroczne Święto Plonów do Myśliszewic. Rozpoczęło się ono Mszą świętą w kościele w pobliskich Groszowicach, celebrowanej przez biskupa ordynariusza Marka Solarczyka. Nie zabrakło przepięknych dożynkowych wieńców, które prezentowały delegacje miast i gmin z powiatu radomskiego. Mimo kapryśnej pogody, dopisali wystawcy i goście, a podczas wieczornego koncertu zespołu Classic cały plac przy szkole podstawowej był zapełniony dobrze bawiącymi się ludźmi.

Uczestnicy dożynek spotkali się przed kościołem w Groszowicach, gdzie burmistrz Piotr Leśnowolski poprosił księdza biskupa Marka Solarczyka i proboszcza księdza kanonika Wojciecha Wańka o odprawienie dziękczynnej Mszy Świętej. Starostowie dożynek Monika Podsiadła i Tomasz Styczyński wręczyli ordynariuszowi chleb upieczony z tegorocznego ziarna, a następnie ksiądz biskup poświęcił wieńce dożynkowe.

– Niech te dożynki – zaczynając od naszej wrażliwości i dziękczynienia dla Boga i ludzi, idąc przez radość bycia razem, wspólnego cieszenia się z owoców – przyniosą również wrażliwość na to, co jest dobre, Boże i sprawiedliwe. Abyśmy wrażliwość i szacunek dla dobra potrafili ochronić w każdej dziedzinie naszego życia i abyśmy potrafili z troską zanieść go dalej. […] Niech owoce i plony tegorocznych żniw przyniosą ubogacenie i pomnożenie tego, co jest piękne i dobre w życiu każdego z nas, pomogą tym, którzy będą potrzebowali pomocy i zachęcą do dalszej troski, aby Boże dzieła były przez nas chronione i pielęgnowane – mówił biskup Marek Solarczyk.

Po uroczystej Mszy świętej korowód na czele ze starostami dożynek oraz delegacjami grup wieńcowych, prowadzeni przez Kapelę Zdzisława Kwapińskiego przeszli na plac przy Publicznej Szkoły Podstawowej w Myśliszewicach.

Podziękowania dla rolników

Po odśpiewaniu hymnu państwowego prowadzący Joanna Stachurska – Ruszkowska z Radia Radom i Marcin Genca, rzecznik starosty radomskiego, zaprosili na scenę starostę Waldemara Trelkę i burmistrza Piotra Leśnowolskiego wraz  przewodniczącą Rady Miejskiej w Jedlni-Letnisku Sylwią Moskwą i Zdzisławem Mroczkowskim, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu.

– Dziś podzielę się z Państwem chlebem wypieczonym z tegorocznego ziarna, ponieważ wspólnie dziękujemy Bogu i ludziom za dobre plony. Składam najserdeczniejsze podziękowania za codzienny trud i ofiarną pracę, dzięki której oby nigdy nie zabrakło nam chleba. Jako starosta radomski życzę Państwu dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności zawsze dobrej pogody i Bożego błogosławieństwa na kolejne dni – mówił starosta Waldemar Trelka.

– Rolnicy nie pracują od godziny 8 do 15. Rodziny rolnicze nie mają godzin nadliczbowych, świąt, niedziel. Oni muszą realizować wszystkie obowiązki, które na nich spoczywają – bez względu na pogodę, porę roku, czy dzień tygodnia i za to im serdecznie dziękujemy – dodał burmistrz Piotr Leśnowolski.

List, skierowany do uczestników dożynek przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał poseł Marek Suski, a list od premiera Mateusza Morawieckiego – wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Z kolei burmistrz Piotr Leśnowolski przeczytał list od wicemarszałka mazowieckiego Rafała Rajkowskiego i posła Dariusza Bąka.

Przepiękne tradycyjne wieńce

Potem ruszył barwny korowód, prowadzony przez Kapelę Zdzisława Kwapińskiego i starostów dożynek Monikę Podsiadłą i Tomasza Styczyńskiego. Pani Monika jest rolnikiem od 1999 roku, specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego. Od lat pełni także funkcję sołtysa wsi Myśliszewice, jest też radną gminy Jedlnia-Letnisko. Pan Tomasz Styczyński prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne w Myśliszewicach, a na co dzień pracuje w Urzędzie Miasta Jedlnia-Letnisko

Starostowie dożynek wnieśli na scenę bochen chleba, wręczając go staroście i burmistrzowi. – Przekazujemy wam ten bochen chleba, upieczonego z ziarna tegorocznych zbóż, dzielcie go mądrze i sprawiedliwie, aby go nigdy nikomu nie brakowało – powiedział Tomasz Styczyński.

Następnie gospodarze dożynek podzielili się chlebem, schodząc z nim do gości oraz mieszkańców przed sceną i rozpoczęła się kolejna tradycyjna część Święta Plonów, a mianowicie obśpiewywanie wieńców. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe z 11 gmin powiatu, a jako pierwszy na scenie pojawił się wieniec gospodarzy, czyli sołectwa Groszowice. Wieniec z miasta i gminy Iłża przygotowały „Błazinianki” z Błazin Dolnych, wieniec gminy Wolanów Zespół Śpiewaczy Bieniędzice, a wieniec gminy Przytyk wykonały panie z sołectwa Wola Wrzeszczowska. Wieniec z gminy Zakrzew przygotowało Koło Gospodyń Zakrzewska Wola i sołectwo Marianowice, a z gminy Wierzbica wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Suliszce. Sołectwo Ludwików ze swoim wieńcem reprezentowało gminę Jedlińsk, wieniec gminy Kowala przygotowali mieszkańcy sołectwa Parznice, a wieniec gminy Jastrzębia – sołectwo Lesiów. Wieniec reprezentujący Miasto i Gminę Skaryszew wykonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Chomentów – Puszcz, a Koło Gospodyń Wiejskich z Grzmucina  przygotowało wieniec gminy Gózd.

Odznaczeni i wyróżnieni

Po części obrzędowej wręczano Medale „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Wręczał je wicewojewoda Artur Standowicz oraz poseł Marek Suski. Wśród odznaczonych znaleźli się mieszkańcy Powiatu Radomskiego, zgłoszeni przez włodarzy miast i gmin za pośrednictwem Starostwa Powiatowego.

Dominik Pośnik wraz z małżonką od 16 lat prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Gutów w gminie Jedlińsk, specjalizujące się w produkcji mleka i hodowli bydła. Gospodarstwo państwa Pośników jest otwarte na innowacje technologiczne i produkcyjne.

Krystyna Adamczyk z Lisowa w gminie Jedlińsk prowadzi gospodarstwo rolne i obecnie specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Systematycznie zwiększała areał ziemi oraz dokupuje czystorasowe jałówki mleczne by uzyskać jak najlepszą wydajność. Rodzina Państwa Adamczyk została wyróżniona za wysokie osiągnięcia w produkcji mleka przez spółdzielnię mleczarską.

Łukasz Murawski wraz z żoną Agnieszką prowadzi gospodarstwo pszczelarskie w miejscowości Wola Wacławowska w gminie Wolanów. Od kilkunastu lat zajmuje się zawodowo pszczelarstwem, zdobył tytuł mistrza pszczelarza i ukończył technikum pszczelarskie w Pszczelej Woli. W 2014 roku Pasieka Murawscy została wyróżniona Laurem Lokalnej Grupy Działania “Razem dla Radomki” przyznawanej najlepszym producentom tradycyjnym, a w 2015 roku została wpisana na listę Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza. 

Grzegorz Węglicki jest właścicielem kilkudziesięciohektarowego gospodarstwa rolnego w miejscowości Grzmucin na terenie gminy Gózd. Specjalizuje się w hodowli bydła, posiada krowy, byki, cielęta i jałówki. Pan Grzegorz Węglicki od 23 lat jest zasłużonym strażakiem OSP Grzmucin oraz opiekunem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Sławomir Ginał w 1998 roku przejął po rodzicach gospodarstwo rolne w miejscowości Prędocin w gminie Iłża. Prowadzi produkcję roślinną uprawy zbóż towarowych, rzepaku, kukurydzy oraz prosa. Od kilku lat sukcesywnie inwestuje powiększając park maszynowy oraz korzysta z funduszy unijnych.

Wśród odznaczonych znaleźli się również mieszkańcy gminy Jedlnia – Letnisko, którym medale wręczał również burmistrz Piotr Leśnowolski, w tym starościna dożynek, sołtys Myśliszewic i radna Monika Podsiadła. Z kolei Robert Borkowski prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Gzowice, zajmuje się produkcją roślinną – głównie zbóż. Od kilku kadencji jest radnym gminy Jedlnia-Letnisko, założycielem i członkiem zarządu Koła Gospodyń Wiejskich „Nie Ma Lipy”,  w Gzowicach.

Marcin Masiarz prowadzi duże gospodarstwo rolne w miejscowości Myśliszewice, zajmuje się głównie produkcją roślinną oraz zwierzęcą. Pełnił funkcję sołtysa w rodzinnej miejscowości Dawidów.

Medal Pro Patria dla doktor Bożeny Grad

Medal Pro Patria jest nadawany „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego wręczenia dokonali wicewojewoda Artur Standowicz oraz pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Odznaczenie otrzymała zaś Bożena Grad, doktor nauk ekonomicznych, doświadczony nauczyciel akademicki Politechniki oraz Wyższej Szkoły Ekonomii Turystyki i Nauk Społecznych w Kielcach. Prowadziła badania naukowe w obszarze ekonomiki transportu i organizacji pasażerskiego transportu lądowego. W swoim dorobku naukowym posiada ponad 200 pozycji. Pracowała także na stanowiskach kierowniczych w Urzędzie Wojewódzkim w Radomiu i mieście Radom. W 2009 roku za działalność dydaktyczną otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, a przez Prezydenta RP została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi. Pani Bożena Grad jest zaangażowana w działalność społeczno-obywatelską, wieloletnia radna Gminy Jedlnia-Letnisko.

Zasłużeni dla Powiatu Radomskiego

Na scenie wręczono również medale „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”, które nadaje kapituła pod kierownictwem Krzysztofa Murawskiego, przewodniczącego Rady Powiatu. Medale, które wręczali starosta Waldemar Trelka i poseł Anna Kwiecień otrzymały osoby, który działalność zawodowa, społeczna czy kulturalna przyczynia się do pomnażania wszechstronnego rozwoju powiatu. Otrzymała go Ewa Tkaczyk, radna Powiatu Radomskiego II i V kadencji, obecnie członek Zarządu Powiatu. Wspiera działalność OSP, a szczególnie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Działa społecznie w Parafialnym Kole Caritas, jest członkinią Zespołu Folklorystycznego Gozdowianki.

Medal otrzymało również Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Ludowego Wolanianki i zespół Wolanianki. Przez znawców folkloru zespół został nazwany „małym Mazowszem”, Wolanianki nagrywają teledyski, występują podczas ważnych wydarzeń kulturalno-społecznych czy zdobywają nagrody w ogólnopolskich festiwalach i konkursach. Opiekunami grupy są Barbara Waśkiewicz i Barbara Siuda.

Medal otrzymała również Ewa Markowska-Bzducha, doktor nauk ekonomicznych, wieloletni nauczyciel akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Była radną gminy Wolanów, pełniła także funkcję  przewodniczącej Rady Gminy oraz przewodniczącej Rady Społecznej SPZOZ w Wolanowie. W kadencji 2010-2014 była radną Powiatu Radomskiego, pracowała także w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stanowisku dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej. Od 2018 roku jest wójtem gminy Wolanów. Odznaczono również Mariannę Mąkosę, która od 1990 roku pełni funkcję sołtysa wsi Antoniówka w gminie Jedlnia – Letnisko. Jest mężatką, matką i szczęśliwą babcią oraz Marcina Suligowskiego, sołtysa wsi i komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzałkowie oraz Gminnego Komendanta OSP w gminie Wolanów, a także Teresę Kalbarczyk, nauczycielkę z 20-letnim doświadczeniem, od 2014 roku dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Gumisiowa Kraina” i Pawła Piaska, trenera, wychowawcę, motywatora drużyny seniorów oraz wieloletniego działacza Klubu Sportowego Hubertus Chomentów.

Odznakę „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” otrzymał z kolei radny powiatu Marian Wikło, a wręczali ją Mirosław Górka, członek Zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej, Agnieszka Pasek, kierownik Biura Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Radomiu, radna powiatu radomskiego oraz eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk.

Marian Wikło jest mieszkańcem Owadowa w gminie Jastrzębia, gdzie od wczesnej młodości prowadził 8-hektarowe gospodarstwo rolne. Przez wiele lat przewodniczył 30-hektarowej wspólnocie gruntowej i Radzie Sołeckiej Wsi Owadów. Był Przewodniczącym Rady Gminy Jastrzębia. Obecnie po raz czwarty pełni funkcje radnego Rady Powiatu z okręgu Jedlińsk-Jastrzębia. Jako delegat do Radomskiej i Mazowieckiej Izby Rolniczej wykazywał się odpowiedzialnością i troską o dobro wspólne całej braci rolniczej.

Najpiękniejszy wieniec z Chomentowa

Po zakończeniu części oficjalnej na scenie wystąpił zespół Wolanianki, który zaprezentował tradycyjne piosenki ludowe oraz własne kompozycje. Następnie nadszedł czas rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Święta Plonów 2022.

Komisja wieńcowa pod kierownictwem eksperta Adolfa Krzemińskiego,  członkowie komisji: Ewa Tkaczyk, członek Zarządu Powiatu Radomskiego, Monika Pachniewska, kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Renata Kiraga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Radomiu,  a także przedstawiciele miasta Jedlnia – Letnisko: Sylwia Moskwa, przewodnicząca Rady Miejskiej, Beata Bartkiewicz, radna Rady Miejskiej oraz Mariola Bocheńska, regionalistka z Gminnego Ośrodka Kultury miała trudne zadanie, ponieważ wszystkie wieńce były przepiękne i wykonane w sposób tradycyjny.

Ostatecznie, jak ogłosił Adolf Krzemiński, pierwsze miejsce przypadło wieńcowi wykonanemu przez Zespół Ludowy Chomentowianki z gminy Skaryszew, drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Groszowianki z gminy Jedlnia – Letnisko, a trzecie wieniec przygotowany przez gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Błazinianki z gminy Iłża. Nagrody i wyróżnienia dla grup wieńcowych wręczali wicestarosta Krzysztof Kozera, przewodnicząca Rady Miejskiej Sylwia Moskwa oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Występy i tańce na ludową nutę

Na scenie ludowej, którą opiekowała się Alicja Baran, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedlni – Letnisku, wystąpiły zespoły śpiewacze i ludowe, czyli KGW Pakosław z gminy Iłża, Zespół Śpiewaczy Bieniędzice z gminy Wolanów, Zespół Ludowy Kalina z gminy Zakrzew, Koło Gospodyń Wiejskich w Suliszce, Zespół Czerwona  Jarzębina z gminy Jedlińsk, Stępocianki z gminy Kowala, Raz na Ludowo z gminy Jastrzębia, Zespół Ludowy Chomentowianki z gminy Skaryszew, Zespół Śpiewaczy Gozdowianki z gminy Gózd, Koło Gospodyń Wiejskich Błazinianki z gminy Iłża oraz Kapela Zdzisława Kwapińskiego. Odbył się tam również konkurs ubijania masła dla dzieci i dorosłych, którym nagrody wręczał starosta Waldemar Trelka.

Na placu szkolnym nie zabrakło stoisk Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Jedlnia – Letnisko oraz wystawców: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Nadleśnictwa Radom i Kozienice, Radomskiego Koła Pszczelarzy, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej czy Zakładów Mleczarskich FigAND z Kolonii Wawrzyszów.

Tłumy na koncertach

W tym czasie na dużej scenie zaprezentował się zespół dziecięcy Fasolki, były też występy Zespołów Ludowych Leśne Echa oraz Ale Babki. Mimo lekkiej mżawki, wiele osób przybyło na występ zespół Defis. To zespół pochodzący z Głębokiego koło Cycowa w powiecie łęczyńskim. Jego wokalistą jest Karol Zawrotniak. Formacja zawiązała się w styczniu 2012 roku, a na swoim koncie ma takie przeboje, jak: „Wciąż o Tobie mam sny”, „Tak bardzo tego chcę”, „Niespotykany kolor” czy „Jeden gest”. Wiele z nich zabrzmiało również w Myśliszewicach.

Na scenie pojawił się również Kabaret KaŁaMaSz, czyli aktorzy z serialu „Ranczo”, czyli Sylwester Maciejewski – Solejuk i Beata Olga Kowalska – doktorowa Wezółowa wraz z Jacek Łapotem i akompaniującym im Dariuszem Szwedą zagrali serialowe scenki, nie obyło się też bez śpiewania hitów Joli i Pietrka, ale również wesołych monologów i dialogów nie związanych z serialem.

Na zakończenie zabawy wystąpił zespół Classic, jedna z największych gwiazd nurtu disco-polo. Grupa powstała w 1992 roku w Iłowie z inicjatywy Roberta Klatta, Jacka Ambroziaka i Waldemara Kiełbasińskiego. Skład zespołu formował się przez lata, obecnie liderami zespołu są Robert Klatt i Mariusz Winnicki. Ich debiutancki album zatytułowany „Jolka, Jolka” powstał w 1994 roku i od tamtej pory piosenka o tym tytule jest wśród najbardziej rozpoznawalnych utworów disco-polo w kraju. Muzycy, podczas żywiołowego występu na żywo, zaśpiewali swoje największe hity w rockowych i dyskotekowych aranżacjach. Było wspólne śpiewanie i bisy, a największą niespodzianką utwór dedykowany przyszłej pannie młodej, która wraz ze znajomymi świętowała swój wieczór panieński pod sceną dożynkowego koncertu. Po gorąco oklaskiwanym występie prawdziwe tłumy bawiły się pod sceną podczas dyskoteki z didżejem.

Długa lista gości

Wśród gości Powiatowo – Gminnych Dożynek 2022 w Myśliszewicach byli: posłowie Marek Suski, Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak, europoseł Zbigniew Kuźmiuk, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, ksiądz biskup ordynariusz radomski Marek Solarczyk i ksiądz kanonik Wojciecha Waniek, proboszcz parafii w Groszowicach. Nie zabrakło członków Zarządu Powiatu, czyli wicestarosty Krzysztofa Kozery i Ewy Tkaczyk oraz radnych Powiatu Radomskiego z wiceprzewodniczącym Zdzisławem Mroczkowskim i radnych Rady Miejskiej w Jedlni – Letnisko z przewodniczącą Sylwią Moskwą. Byli również obecni burmistrzowie i wójtowie gmin: Paweł Dziewit, Kamil Dziewierz, Ewa Markowska – Bzducha, Przemysław Burek, Dariusz Piątek, Dariusz Bulski i Zdzisław Dulias.

Prowadzący witali również: Adriana Barańskiego, dyrektora Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Delegatura w Radomiu, Agnieszkę Pasek, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Radomiu, Elżbietę Zasadę, dyrektor Oddziału Terenowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Radomiu, Monikę Pachniewską, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu, Ewę Madejską, kierownik Radomskiego oddziału, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Tomasza Skuzę, kierownika Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Radomiu, Ryszarda Wiosnę, dyrektora Zarządu Zlewni w Radomiu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Warszawie, Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu insp. Konrada Krakowiaka z funkcjonariuszkami i funkcjonariuszami, komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu st. bryg. Bartosza Musiała wraz ze strażakami OSP z gminy Jedlnia – Letnisko, płk. Witolda Bubaka, dowódcę 6 MBOT, komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień płk. Zbigniewa Adamczyka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lekarza medycyny Lucynę Wiśniewską, a także Nadleśniczego Nadleśnictwa Marcule Tadeusza Misiaka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Tomasza Sota i Nadleśniczego Nadleśnictwa Radom Jerzego Jacka Karaśkiewicza i członka Zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej Mirosława Górkę.

Powitano również kadrę kierowniczą, pracowników Starostwa Powiatowego w Radomiu i gminy Jedlnia-Letnisko oraz ich jednostek organizacyjnych, szefów i przedstawicieli służb, straży i inspekcji, rolników i ich rodziny, delegacje wieńcowe i zespoły ludowe gmin Powiatu Radomskiego, dyrektorów i kadrę pedagogiczną pracowników i uczniów ze szkół powiatowych, sponsorów i osoby wspierające organizację dzisiejszego Święta Plonów, wystawców i przedstawicieli mediów.

Za współpracę przy organizacji dożynek dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jedlni – Letnisku oraz dyrekcji i pracownikom Publicznej Szkoły Podstawowej w Myśliszewicach.

Powrót